Zaparcia u niemowlaka
Zakłada się, że zdrowy, karmiony piersią noworodek, może wypróżniać się zawsze po posiłku, czyli nawet do 10 razy na dobę. Oczywiście każde dziecko jest inne i nie ma tu żadnej reguły. Jeśli stolec oddawany jest raz na 2-3 dni, ale jego konsystencja jest normalna, również nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak kupka nie pojawia się częściej niż raz w tygodniu, warto skonsultować to z lekarzem.
Zaparcia u niemowląt są częstym problemem – ból brzucha, kłopot z wypróżnianiem i towarzyszący temu płacz to dość częsty obrazek w pierwszych miesiącach życia nawet 30% dzieci. Nie wszyscy rodzice wiedzą od razu, jak sobie wtedy radzić.
Objawy zaparć u niemowlaka
Zaparcia u noworodka mają miejsce wówczas, gdy stolec jest oddawany rzadko i ma zbitą konsystencję. Dziecko należy wówczas obserwować i zwrócić uwagę na inne objawy. Jeśli niemowlę jest niespokojne, sygnalizuje złe samopoczucie, ma wzdęty brzuszek, wydalanie sprawia mu widoczny ból, a stolec jest suchy, twardy, dużych rozmiarów lub posiada ślady krwi, nie można absolutnie sprawy bagatelizować. Szczególnie szybką reakcję należy zastosować w przypadku, gdy zaparcia u niemowlaka występują w towarzystwie wysokiej temperatury, wymiotów czy braku apetytu, ponieważ są to symptomy świadczące o chorobie.
Przyczyny zaparć u niemowląt
Skąd biorą się zaparcia u niemowląt? Najczęstszą przyczyną jest mleko modyfikowane. Jeśli noworodkowi, który od początku karmiony był piersią, zmienia się rodzaj podawanego pokarmu, wówczas może dojść do problemów z wypróżnianiem. Układ pokarmowy małego dziecka nie jest jeszcze na tyle rozwinięty i gotowy w kwestii wydalania, by taka zmiana w sposobie odżywiania pozostała bez echa. Ponadto znaczącą rolę odgrywa częstotliwość karmienia – jeśli maluch je zbyt rzadko, mogą wystąpić problemy z oddawaniem stolca. Zdarza się również tak, że powodem zaparć jest alergia pokarmowa lub podawany antybiotyk.
Sposoby na zaparcia u niemowląt
Jakie są pierwsze kroki, które należy podjąć, gdy wystąpią zaparcia u niemowlaka? Oczywiście trzeba zachować czujność, ale także spokój – nie warto panikować, ponieważ tego typu kłopoty zdarzają się naprawdę wielu dzieciom. Wystarczy więc zastosować kilka sposobów i prawdopodobnie problem zniknie. Jedną z domowych metod, stosowanych przez rodziców, jest zwiększenie spożywanego pokarmu lub zwielokrotnienie liczby posiłków (maluch je wówczas mniejsze porcje, ale częściej). Dobrym sposobem jest także codzienne masowanie brzuszka dziecka – doprowadza to do rozluźnienia mięśni, a przy tym uspokaja i relaksuje.
Zaparcia u niemowlaka karmionego piersią
W przypadku zaparcia u niemowlaka karmionego piersią warto, by matka zwróciła uwagę na własną dietę – to, co spożywa, może mieć ogromny wpływ na problemy trawienne dziecka. Jeśli w jej jadłospisie pojawiają się często potrawy smażone lub produkty zawierające czekoladę czy pszenicę, lepiej z nich zrezygnować. Dobrze natomiast zwiększyć ilość błonnika w diecie i pić dużo wody.
Starszemu niemowlakowi można podawać warzywa i owoce, kleiki i kaszki kukurydziane (nie ryżowe!), a także wodę, soki (śliwkowy, jabłkowy) lub herbatkę z rumiankiem. Warto o tym pamiętać, ponieważ odpowiednie nawadnianie może mieć duże znaczenie w walce z zaparciami.
Jeśli zaparcia u niemowląt utrzymują się dłużej niż kilka dni, a wszelkie metody nie skutkują, trzeba skonsultować się z lekarzem – jeśli będzie to konieczne, zaleci on podawanie dziecku syropu lub czopków, wspomagających trawienie. Dobierze też odpowiedni rodzaj mleka modyfikowanego, jeśli dziecko jest karmione tym sposobem. Pod żadnym pozorem nie wolno natomiast podawać takiemu maluchowi środków przeczyszczających ani żadnych innych leków bez porozumienia ze specjalistą.
2 komentarzy
suwak:
Zaparcia u niemowlaka zdarzają się rzadko, ale znacznie częściej po prostu rodzice są przekonani, że są. Mylą zaparcia z kolkami, albo zwykłym życiem noworodka, który nie musi codziennie mieć wypróżnienia. Mamuśki się nagadają a potem jest kłopot, bo myślą, że każde dziecko jest takie samo.
Yeti:
Najważniejsze jest masowanie brzuszka. Jak niemowlak ma zaparcia, to można mu pomóc bez żadnych leków i nie wiadomo czego, Wystarczy dłonią, albo nawet dwoma palcami masować brzuch okrężnymi ruchami i będzie naprawdę znacznie lepiej. Mi się zdarza, że wypróżnienie jest już w trakcie dosłownie minutowego masażu lub tuż po nim.