Zioła na zaparcia

Zaparcia Autor: redakcja Komentarzy: 4

Zaparcia to częsta dolegliwość we współczesnym świecie. Cierpią na nią zarówno mężczyźni, jak i kobiety, jednak u pań zdarza się to częściej. Problem ten dotyka nierzadko osoby starsze, siedzące, które mają mało ruchu. Zdarza się to również jako efekt uboczny stosowania niektórych leków. Każdy, kto kiedykolwiek cierpiał na zaparcie, wie, jak bardzo przykra i niekomfortowa jest to dolegliwość. Można ją jednak złagodzić, a jednym z najlepszych sposobów są zioła na zaparcia.

Co to znaczy zaparcie?

Zaparcie to przedłużone zaleganie treści jelitowej w przewodzie pokarmowym, najczęściej w jelicie grubym. To także trudności z wydaleniem stolca. W wyniku zalegania w jelicie, treść staje się twardsza, co jeszcze bardziej utrudnia jej wydalenie. Osoba cierpiąca na zaparcie, załatwia się zazwyczaj z trudem raz na kilka dni i to najczęściej po zastosowaniu środków farmakologicznych.

Jakie są objawy zaparć?

Wśród najczęstszych objawów wymienić można właśnie bolesne wydalanie twardego kału, uczucie pełności i wzdęcia. Często odczuwamy nocne bóle brzucha, tracimy na wadze, a nawet zauważamy krew w kale. Oczywiście, gdy mamy takie objawy, warto jak najszybciej udać się do lekarza, który po przeprowadzeniu wywiadu zleci odpowiednie badania i zaleci leczenie.

Co można zrobić, by uniknąć zaparć?

Jest wiele przesłanek, które mogą wpłynąć na uniknięcie zaparć, a wśród nich na przykład:

  • zmiana trybu życia na bardziej uregulowany;
  • zmiana sposobu odżywiania, np. zastosowanie diety bogatej w błonnik, jedzenie warzyw i owoców;
  • picie na czczo szklanki letniej wody, albo kefiru (można także zastosować szklankę wody z cytryną i miodem czy sok z kiszonej kapusty;
  • podjęcie próby przywrócenia codziennego załatwiania się najlepiej rano;
  • stosowanie ziół na zaparcia, herbatek, siemienia lnianego i rezygnacja ze środków przeczyszczających.

Jakie zioła na zaparcia?

Jest wiele ziół, które mogą pomóc w tych dolegliwościach, pamiętać jednak trzeba, że nie można stosować ich zbyt długo. Wśród nich wymienić można liście melisy i mięty oraz kwiat lawendy, dziurawiec, rdest ptasi, owoc głogu i róży, korzeń kozłka lekarskiego, kłącze tataraku, kwiat akacji, korę kruszyny, liście jeżyny, ziele serdecznika i wiele innych. Łącząc niektóre z tych ziół i zalewając wrzątkiem lub gotując, uzyskamy napar do picia. Jest to doskonała herbata na zaparcia. Warto jednak zapoznać się dokładnie z przepisami na takie herbatki, gdyż zioła mogą mieć – wbrew pozorom – bardzo silne działanie.

Znaczenie siemienia lnianego w leczeniu zaparć

Zazwyczaj mamy siemie lniane w postaci brązowych lub złotych ziarenek. Ziarenka tej rośliny od wieków były używane nie tylko w kuchni do wielu potraw, ale także w medycynie naturalnej. Dobrze jest jednak wiedzieć, dlaczego len jest tak ważny i potrzebny. Okazuje się, że jest on bardzo dobrym źródłem białka, błonnika, kwasów omega 3, witamin i wielu mikroelementów. Nawet zdrowy człowiek powinien zatem korzystać z tych bogatych wartości odżywczych lnu.

Warto też poznać właściwości zdrowotne tej rośliny. Przypisuje się jej wiele zalet, na przykład działanie zapobiegawcze w przypadku nowotworów czy schorzeń układu sercowo- naczyniowego.

Nas jednak interesuje inne jej działanie. Okazuje się bowiem, że siemie lniane na zaparcia jest najlepszym lekarstwem. Regularne stosowanie tych ziarenek, zmielonych tuż przed spożyciem dodanych do muesli, jogurtów, zup czy sałatek, albo picie naparu z siemienia wyzwoli nas nie tylko z zaparć. Taka kuracja bowiem doskonale wpłynie na cały układ pokarmowy ze względu na to, że siemie lniane wpływa osłonowo również na żołądek i jelita.

Zioła na zaparcia
4.9 (98.46%) 13 głosów

4 komentarzy

  • Orka:

    Data: Styczeń 17, 2018 Czas: 15:36

    Najlepsze zioła na zaparcia to otręby. Nie wiem czy to zioła wprawdzie, ale od kiedy na śniadanie jej otręby owsiane z mlekiem, to nie mam najmniejszych kłopotów z wypróżnieniem. I to nawet 2-3 razy dziennie, co kiedyś nie było takie oczywiste i normalne.

  • Michał Lamuński:

    Data: Styczeń 18, 2018 Czas: 08:34

    Nie ważne jakie zioła na zaparcia się pije, ale trzeba pić. Ja obserwuję po sobie, że im więcej piję, tym mniejszy problem mam z wypróżnianiem. Zwłaszcza w przypadku, gdy mam jakąś imprezkę albo obiadek, który zjem tak ostro, że się objem po korek.

  • Gabi:

    Data: Lipiec 23, 2018 Czas: 06:39

    Fakt, zioła to podstawa przy zaparciach, ale nie wydaje mi się, że nie ma znaczenia jakie, lepiej zastosować takie, które szybko zadziałają. Ja piłam fibra vitale, bo słyszałam, że babka płesznik jest bardzo dobra, a te zioła właśnie je mają. Ogólnie też zapobiega wzdeciom

  • PawełP:

    Data: Wrzesień 3, 2018 Czas: 23:52

    Piłem te herbatki xenna czy coś takiego i co tylko na wymioty mnie brało, a żeby coś na zaparcia chociaż dały, a tu nic. Przerzuciłem się na te ziółka z babką, one tam mają jeszcze chyba siemienie jak się nie myle no i teraz już jakiś efekt jest, chociaż nie powiem, że całkiem pomogły no ale to pewnie więcej czasu trzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.