Zaparcia po porodzie
Zaparcia po porodzie to częsta przypadłość świeżo upieczonych mam, która przytrafia się kobietom bez względu na to, czy rodziły w sposób naturalny czy też poprzez cesarskie cięcie.
Mówiąc o zaparciach w okresie połogu, należy pamiętać o tym, iż brak wypróżniania przez kilka pierwszych dni po porodzie (zazwyczaj około czterech dni) jest sytuacją całkowicie normalną, która nie powinna budzić niepokoju. O występowaniu zaparć w tym okresie mówimy dopiero wtedy, gdy pomimo upłynięcia kilku dni, młoda mama chodzi do toalety rzadziej niż trzy razy w tygodniu, a problemom z wypróżnianiem towarzyszą bóle brzucha, wzdęcia, gazy i ataki kolki jelitowej.
Zaparcia po porodzie mają swoje określone przyczyny. A ponieważ ich długotrwałe występowanie jest nie tylko uciążliwe, ale także może szkodzić zdrowiu, to nie wolno ich lekceważyć.
Przyczyny zaparć po porodzie
Główną przyczyną występowania zaparć jest zazwyczaj mało aktywny tryb życia i dieta uboga w błonnik. W przypadku kobiet będących w połogu, do podstawowych czynników powodujących zaparcia dodatkowo dochodzą:
- strach przed bólem, zwłaszcza w sytuacji, gdy podczas porodu doszło do nacięcia lub rozdarcia krocza,
- czasowy paraliż jelita grubego, co zdarza się po cesarskim cięciu,
- wysoki poziom hormonów,
- spowolnienie pracy jelit i całego układu pokarmowego. na przykład na skutek leków podanych podczas porodu,
- obawa przed pęknięciem szwów, o ile miało miejsce ich założenie.
Jednocześnie kobieta po porodzie odczuwa ogólny dyskomfort w okolicach miejsc intymnych, co dodatkowo może wywoływać niechęć przed wizytą w toalecie.
Czy zaparcia po porodzie są niebezpieczne
Zaparcia po porodzie są całkowicie naturalne. Jeżeli występują krótkotrwale, to nie ma powodów do niepokoju. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku, gdy nieprzyjemna dolegliwość trwa przez kolejne tygodnie, a nawet miesiące. Wypełnione jelita nie tylko uciskają macicę, ale dodatkowo mogą prowadzić do hemoroidów, stanów zapalnych końcowego odcinka jelita grubego, pęknięcia błony śluzowej odbytu, a także powstania kamieni kałowych zatykających światło jelita, co w konsekwencji może prowadzić do jego niedrożności. Zatem zaparcia po porodzie to taka przypadłość, której zlekceważenie może prowadzić do groźnych konsekwencji.
Sposoby na zaparcia po porodzie
Wiele młodych mam borykających się z trudnościami z wypróżnianiem zadaje sobie pytanie – co na zaparcia będzie najbardziej skuteczne? Warto pamiętać o tym, że istnieje co najmniej kilka sposobów na to, aby pozbyć się uciążliwego problemu.
Wśród sposobów na zaparcia po porodzie można wymienić:
- aktywność fizyczna, która poprawia perystaltykę jelit – w okresie połogu najbardziej wskazane są spacery,
- duża ilość wody, która zmiękcza kał i tym samym ułatwia wypróżnianie,
- odpowiednia ilość błonnika w diecie, który pobudza perystaltykę jelit i reguluje pracę układu trawiennego; pokarmy bogate w błonnik to między innymi produktu pełnoziarniste, owoce i warzywa, otręby, kasza czy siemię lniane,
- regularne posiłki – najlepiej pięć małych porcji dziennie,
- regularne wizyty w toalecie (dużym błędem kobiet cierpiących na zaparcia po porodzie jest unikanie toalety),
- wypróżnianie w pozycji, w której kolana są wyżej niż brzuch – taka pozycja sprzyja rozruszaniu jelit.
Gdy żadne z wyżej wymienionych sposobów nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, to można sięgnąć po środki apteczne (pamiętając jednocześnie, iż nie wszystkie będą odpowiednie dla kobiet karmiących). W tym przypadku najlepiej sprawdzą się czopki glicerynowe lub herbatki ziołowe. Inne środki farmakologiczne o działaniu przeczyszczającym powinny być skonsultowane z lekarzem.
Uciążliwe i często bolesne zaparcia w okresie połogu nie są sytuacją wyjątkową. Co więcej – zdarzają się naprawdę często. Jednak żadna kobieta nie powinna ich lekceważyć, gdyż wszelkie zaniedbania mogą prowadzić do problemów zdrowotnych. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na zaparcia, które pozwalają nie tylko zmniejszyć dyskomfort, ale także całkowicie pozbyć się problemu.
2 komentarzy
Felicita:
Zaparcia po porodzie to jest przede wszystkim problem psychiczny, a nie fizyczny. Kłopot jest w tym, że ciężko się przestawić, bo naturalnie boimy się tuż po porodzie, że coś się nam stanie. Ale przy drugim dziecku już się tak nie panikuje..
Krysia:
Trochę jest też tak, że jednak zaparcia po porodzie mogą być spowodowane tym, że tuż po porodzie organizm nie funkcjonuje normalnie. Rozregulowana gospodarka hormonalna a przede wszystkim wysiłek, jaki był włożony w poród, nawet jeśli było to cesarskie cięcie, nie są bez znaczenia. Bo często się niektórym wydaje, że cesarka to nic takiego, a tymczasem to też ogromne obciążenie dla organizmu, które może powodować zaparcia.