Farmakologiczne leczenie zgagi

Zgaga Autor: redakcja Komentarz: 1

Nie masz czasu lub ochoty na sporządzanie ziołowych wywarów? A może nie wierzysz, że odpowiednie pozycje ciała lub dieta pomogą? Możesz leczyć zgagę farmakologicznie. W aptekach jest wiele skutecznych leków dostępnych bez recepty.

Domowe sposoby leczenia zgagi opisaliśmy w osobnym artykule. Nie każdy jednak chce je stosować. Przede wszystkim nie zawsze domowe sposoby są skuteczne. Niektóre z nich działają tylko doraźnie, a inne – mimo że początkowo pomagają – na dłuższą metę wręcz szkodzą. Jest tak np. z piciem mleka, które wprawdzie neutralizuje kwaśne pH w przełyku, ale tylko doraźnie. W dłuższej perspektywie wpływa na zwiększoną produkcję kwasu solnego, czyli powrót objawów zgagi ze zwielokrotnioną siłą.

Podobnie jak mięta, która z kolei neutralizuje kwas solny, ale osłabia działanie dolnego zwieracza przełyku, co sprawia, że pokarm z większą łatwością dostaje się do przełyku.

Dieta przy zgadze

Dla wielu osób niepraktyczne wydaje się również stosowanie do zasad właściwej diety, a ich tryb życia nie pozwala na jedzenie mniejszych posiłków, ale z dużą częstotliwością. Często nie chcą też zrezygnować z używek. Co pozostaje? Leki, które w aptece można dostać bez recepty. Coraz częściej sporo z nich dostępnych jest również w dużych sklepach spożywczych, a nawet na stacjach paliw.

Większość z polecanych farmaceutyków działa na tej samej zasadzie – blokuje wydzielanie kwasu solnego. Ranitydyna skutecznie blokuje receptor histaminowy H2, działając nawet do 12 godzin. Spora część leków działa też zobojętniająco na treść żołądkową. Działają one szybko, ale na krótko. Specyfiki oparte na ranitydynie uważane są więc za skuteczniejsze. Najmocniejsze są leki z grupy inhibitorów pompy protonowej. Bez recepty dostępny jest m.in. Polprazol Acidcontrol, które nie tylko uśmierza ból, ale działa również na błonę śluzową przełyku, ułatwiając jej regenerację po podrażnieniu kwasem solnym. Działa nawet całą dobę, ale jest silnym środkiem i powinien być stosowany tylko w przypadkach, gdy zgaga pojawia się kilka razy w tygodniu. Przy tej częstotliwości objawów warto jednak skonsultować się z lekarzem, bo może to być oznaka przewlekłej choroby układu trawiennego, o której pisaliśmy tutaj.

1 komentarz

  • Marta:

    Data: Grudzień 8, 2013 Czas: 13:51

    Polecam Polprazol Acidcontrol – mi pomaga za każdym razem. Uważajcie jednak w ciąży, bo mojej siostrze lekarz kategorycznie zabronił!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.