Przyczyny zgagi

Zgaga Autor: redakcja Komentarz: 1

Jeśli nie jesteś w ciąży , nie masz przewlekłych chorób układu pokarmowego, a zdarza się, że męczy Cię zgaga, to znaczy, że przyczyną jest niezdrowy tryb życia, a najprawdopodobniej nieprawidłowe odżywianie.

Zgaga w zdecydowanej większości przypadków wywołana jest przez błędy żywieniowe. Oczywiście może być oznaką poważnych chorób, o czym możesz przeczytać w tym artykule, ale najczęściej przyczyny są bardziej prozaiczne. Najprościej można by je określić „niezdrowym trybem życia”, ale możemy to uściślić.

Dieta

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dietę. Podstawowy błąd żywieniowy, powodujący zgagę, to zbyt obfite posiłki, Objadanie się powoduje ucisk na żołądek i wywołuje refluks żołądkowo-przełykowy. Dlatego zdecydowanie lepiej jeść mniejsze porcje, za to nawet dwa razy częściej. Przy pięciu posiłkach dziennie nie będziemy czuli głodu, zmieni się nasz metabolizm, nie przytyjemy, może wręcz zgubimy zbędne kilogramy, a de facto zjemy więcej. Żołądek szybko przyzwyczaja się bowiem, że regularnie dostaje nową porcję pokarmu i organizm nie musi magazynować niczego na przyszłość. Dzięki temu będziemy też bardziej witalni, bo kalorie zostaną przekształcone w energię.

Jednak ilość jedzenia to nie wszystko, ważna jest też jego jakość. Na pewno lepiej unikać następujących pokarmów:

  • przypraw, zwłaszcza ostrych oraz tłustych dań, które zwiększają wydzielanie cholecystokininy, zmniejszającej ciśnienie w dolnym zwieraczu przełyku,
  • herbaty, kawy, wszystkich napojów gazowanych, a zwłaszcza zawierających kofeinę, które stymulują wydzielanie kwasu solnego,
  • alkoholu w każdej postaci, który również zwiększa produkcję przez nasz żołądek kwasu solnego,
  • czekolady i innych słodkich przekąsek, także ciast – domowego wypieku również,
  • owoców cytrusowych i soków, które zawsze zakwaszają żołądek.

Nie bez znaczenia jest również nie tylko dieta, ale i używki. O alkoholu już wspominaliśmy, ale zgagę powodują również np. papierosy. Częściej – podobnie jak czkawka, o której przeczytasz tutaj – zdarza się ludziom nerwowym. Stresujący tryb życia ma bowiem spory wpływ na choroby układu pokarmowego, nawet jeśli uważamy na dietę. Ze zgagą częściej zmagają się również osoby z nadwagą lub otyłe. Charakteryzuje je bowiem większe ciśnienie w jamie brzusznej, co powoduje refluks żołądkowo-przełykowy.

Przyczyny zgagi
4.8 (95.85%) 53 głosów

1 komentarz

  • Michał:

    Data: Grudzień 8, 2013 Czas: 13:46

    U mnie zawsze zgaga pojawia się po słodyczach. Ale odkryłem, że można temu przeciwdziałać. Trzeba przy tym dużo pić. Nawet teoretycznie niezdrowe rzeczy, jak np. niepolecana coca-cola, któa szybko rozpuszcza treść żołądkową. Sorry za brutalność, ale wolę jak mi się raz porządnie odbija niż jak mnie męczy przez godzinę zgaga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.