Zgaga – jak są objawy i dlaczego się pojawia?
Najczęściej pojawia się po obfitym posiłku i dokucza nam przez nieprzyjemne pieczenie w przełyku. Ale objawy zgagi to również ospałość, nudności i uczucie przejedzenia. Jej częste pojawianie się może świadczyć o przewlekłej chorobie układu pokarmowego.
Zgaga pojawia się najczęściej po przejedzeniu, przy niewłaściwym trybie życia, u osób nie stroniących od używek. Gdy jemy dużo, ściany żołądka szybko się rozciągają. Zwiększa się również wydzielanie soków trawiennych. Wśród nich jest kwas solny – główny „winowajca” zgagi. Miesza się bowiem z pokarmem, a efekt tego działania powinien trafić do jelit. W wyniku refluksu żołądkowo-przełykowego, cofa się jednak do przełyku.
Nie powinien go tam przepuścić dolny zwieracz przełyku, ale po obfitym przejedzeniu nacisk na niego jest tak duży, że część pokarmu może się tam przedostać.
Obfite posiłki to jednak nie jedyne powody tej dolegliwości. Zgaga może pojawić się również wtedy, gdy zwyczajowy posiłek zjemy szybko. Wraz z kęsami jedzenia połykamy bowiem wtedy też powietrze, które również rozpycha nasz żołądek.
Nie bez znaczenia jest też rodzaj posiłków. Najczęściej za zgagę odpowiada kwaśne lub ostre jedzenie, w ścisłej czołówce są też potrawy tłuste oraz słodycze. Z uczuciem kwasu w przełyku możemy spotkać się również po wypiciu gazowanych napojów lub alkoholu.
Pozycja jedzenia i jej wpływ na zgagę
Co ciekawe, spory wpływ na pojawienie się zgagi ma też… pozycja w jakiej jemy i odpoczywamy po posiłku. Najlepiej więc zgodnie z zasadami savoir-vivre’u po prostu siedzieć, albo wręcz stać. Najgorzej, gdy ulegniemy pokusie, która czeka na wielu – któż nie chciał po sutym obiadku trochę poleżeć, żeby „sadełko się zawiązało”? To niestety prosta droga do niestrawności, bo w takiej pozycji pokarmy najłatwiej mogą cofnąć się do przełyku i wywołać zgagę.
Kwas żołądkowy jest jednak nieodzowny, bo nie tylko zajmuje się procesem trawienia, ale eliminuje również szkodliwe drobnoustroje, które dostały się do żołądka wraz z jedzeniem. Sam żołądek chroniony jest przed działaniem kwasu przez błonę śluzową. Jeśli jemy jednak dużo lub szybko, następuje nadprodukcja kwasu i może pojawić się nieprzyjemne pieczenie i kwaśny smak w ustach, czyli po prostu zgaga.
Zgaga to jednak nie tylko pieczenie w przełyku i kwaśny smak w ustach. Do jej objawów należą również: ospałość, ociężałość, nudności, poczucie sytości już na początku, albo w trakcie posiłku, palenie za mostkiem – zwłaszcza przy pochylaniu się lub gdy leżysz.
Nie można jej jednak lekceważyć, gdy jej częstotliwość wzrasta. Najlepiej jak najszybciej skontaktować się w takim przypadku z lekarzem. Zgaga, wzdęcia, nudności, bóle żołądka lub inne, nieokreślone bóle podbrzusza, mogą wskazywać na przewlekłą chorobę układu pokarmowego.
2 komentarzy
Monika:
Dlatego po obfitym posiłku zawsze wszystkich wyganiam na spacer, bo bez tego siedzą i się… odgazowują. Najgorzej jest w święta, jak się wszyscy objedzą a potem im strasznie ciężko. Dlatego u mnie spacer to obowiązek i wszyscy bywalcy już to wiedzą
Daniel:
Zgaga jest cholerstwem, trzeba pamiętać że z układem pokarmowym nie ma żartów. Częsta zgaga może prowadzić do czegoś bardzo nieprzyjemnego, a mianowocie do powikłania zgagi – choroby refluksowej. Reflux jest straszny, zabiera nam praktycznie całą przyjemność z jedzenia. Uważajcie jak jecie. Jedźcie po woli, małymi kęsami i dobrze przerzuwajcie. W slinie zawarte są enzymy któe pomagają przetrawić jedzenie.