Jak leczyć biegunkę? Fakty i mity

Biegunka Autor: admin Komentarzy: 6

Stoperan popijany coca-colą, która rzekomo pomaga na dolegliwości żołądkowe? A może wspomaganie zalecanych przez lekarza specyfików, herbatką „z prądem”, bo przecież nic nie działa tak dobrze odkażająco jak spirytus? Rozprawiamy się z największymi błędami spowodowanymi przez mity towarzyszące biegunce.

Najpierw jednak trzeba biegunkę zdiagnozować, a wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste. Nie każda zwiększona częstotliwość wypróżnień jest bowiem biegunką. Można o niej mówić wtedy, gdy stolce mają konsystencję płynną lub półpłynną (rzadką), są obfite i/lub częste. Za zbyt dużą częstotliwość uznaje się u dorosłego człowieka, który normalnie się odżywia, minimum trzy wypróżnienia na dobę. Wtedy jest to biegunka i w zależności od czasu trwania dzieli się ją na ostrą, która utrzymuje się maksymalnie do dwóch tygodni, a najczęściej mija po ok. 3-4 dniach, oraz na przewlekłą, która utrzymuje się dłużej niż 14 dni.

Biegunka ostra najczęściej spowodowana jest przez zakażenia przewodu pokarmowego oraz wprowadzenie do organizmu toksyn. Następuje to oczywiście poprzez zjedzenie lub wypicie nieumytych lub przechowywanych w niewłaściwych warunkach pokarmów i płynów. Nierzadko przyczyną są też brudne ręce. Wprowadzenie toksyn odpowiedzialne jest za 90% przypadków biegunki. Bywa również, że rozwolnienie jest skutkiem ubocznym stosowania leków podczas hormonalnej terapii tarczycy, leczeniu nadciśnienia i innych schorzeń. Zdarza się także, że biegunka wywołana przez bakterie, sprawia iż w kale widać krew, a chory ma wysoką gorączkę. Infekcje wirusowe to nie tylko biegunka, ale też zakażenie dróg górnych oddechowych.

Istotne elementy leczenia biegunki

W leczeniu biegunki najbardziej istotne jest ograniczenie utraty płynów z organizmu. Sama woda może jednak nie wystarczyć, bo podczas biegunki organizm częściowo traci umiejętności jej przyswajania. Dlatego warto zaopatrzyć się w sprzedawane bez recepty w aptece „płyny nawadniające”, które zawierają aminokwasy i glukozę, regenerujące uszkodzony nabłonek przewodu pokarmowego. Absolutnie zakazane jest nawadnianie napojami gazowanymi, a zwłaszcza coca-colą. Wbrew pozorom zwiększają one ryzyko odwodnienia. Jakim cudem? To nie cud, a podstawy chemii. Roztwory hipertoniczne (należy do nich m.in. coca cola) pobierają wodę z komórek błony śluzowej jelit, zmniejszając jej i tak małą już ilość w organizmie.

Leki na biegunkę

Pamiętać też należy, że leki zapierające można podawać wyłącznie osobom dorosłym i to tylko tym, które przy biegunce nie gorączkują. Przy zakażeniu bakteryjnym, któremu towarzyszy biegunka, jest to niewskazane, bo w razie nie pozbywania się toksyn z organizmu, nastąpi ich szybkie namnożenie, co może znacznie spotęgować objawy i niesie ryzyko zaostrzenia choroby. Należy również sprawdzić czy lek, który jest nam polecany zawiera diosmektyt. To jedyny środek, który ma medycznie udowodnione działanie terapetyczne. W przeciwieństwie do nifuroksazydu, wycofanego z większości krajów Unii Europejskiej ze względu na nikłe rezultaty kliniczne. I najważniejsze: przy podejrzeniach zakażenia bakteryjnego, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, bo niezbędne może być leczenie antybiotykami.

6 komentarzy

 • Marek:

  Data: Listopad 1, 2013 Czas: 22:23

  Suszone czarne jagody – u mnie pomaga to każdemu w rodzinie, więc polecam z czystym sercem. Dzięki temu biegunka zostaje zatrzymana, nawet jak jest ostra. Oczywiście działa tylko przy klasycznych zatruciach pokarmowych. Gdy mały miał rotawirusa, to nic nie pomogło i skończyło się w szpitalu.

 • Magda:

  Data: Styczeń 31, 2014 Czas: 16:06

  Jagody są ok. Dobry jest też kleik z marchwii. Inne naturalne metody u mnie się nie sprawdzały. Poza tym zwykle pije orsalit żeby uzupełnić płyny i elektrolity i stosuje też węgiel leczniczy a po ustąpieniu biegunki też probiotki

 • Gosia:

  Data: Marzec 31, 2014 Czas: 19:12

  Ze względu na smak lepszy od zwyklego orsalitu jest orsalit nutris bo niemal nie czuć słonawego smaku. W działaniu nie zauważyłam różnicy wiec raczej jej nie ma. Pozatym uważam że przy biegunce ważna jest też dieta- na początku lepiej nic nie jeść żeby wyciszyć jelita a później po kilku godziach włączyć coś lekostrawnego

 • johnn:

  Data: Kwiecień 17, 2014 Czas: 08:25

  Czarne jagody? Nie słyszałem nigdy o tym. Sprobuje przy nastepnej okazji.

 • maria:

  Data: Listopad 16, 2015 Czas: 23:17

  Ja tez pozwalam dzieciakom przy biegunce nic nie jeść żeby jelita i żołądek trochę odpoczęły, nie odpuszczam za to w ogóle picia, podaję lekko słodką herbatkę, wodę mineralną i koniecznie elektrolity-małymi łyczkami ale bardzo często.

 • gretka:

  Data: Listopad 25, 2015 Czas: 14:45

  Bardzo często mam biegunkę z powodu stresu – z reguły przed wyjściem do pracy i wtedy potrzebuję czegoś, co zadziała szybko i skutecznie. Dlatego biorę loperamid, bo daje mi pewność, że w drodze do pracy nie będzie żadnych niespodzianek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama