Biegunka u noworodka

Biegunka Autor: redakcja Komentarzy: 2

Organizm noworodka ze względu na to, że nie jest jeszcze odpowiednio rozwinięty, narażony jest na różnego rodzaju dolegliwości. Wśród dzieci w pierwszym miesiącu życia bardzo częstym problemem jest biegunka u noworodka. Opiekujący się noworodkiem rodzice niestety zwykle wpadają w panikę przy pojawieniu się takiej dolegliwości u swojego dziecka. Tymczasem jest to powszechny problem, z którym można sobie na różne sposoby poradzić. Spokój i opanowanie są w stanie zapewnić skuteczne leczenie, a także poprawienie samopoczucia oraz nastroju małego dziecka.

Kiedy można mówić o biegunce u noworodka?

Biegunka u noworodków to sytuacja, w której dziecko oddaje w ciągu dwunastu godzin ponad 5 stolców o wodnistej konsystencji. Może się w nich znaleźć ponadto śluz, ropa lub krew. Jeśli chodzi o inne objawy towarzyszące bardzo często biegunce u noworodka, warto wymienić wśród nich apatyczność dziecka, wzdęcie brzucha (prowadzące do wierzgania nóżkami), wymioty i gorączkę oraz zmniejszoną ilość oddawanego moczu.

Przyczyny biegunki u noworodka

Rozwolnienie u noworodka jest zwykle spowodowane przez zakażenie bakteryjne, pasożytnicze lub wirusowe. Oprócz tego biegunka bywa również efektem błędów w karmieniu lub terapii antybiotykowej. Małe dzieci biegunką mogą reagować też na stresujące je sytuacje.

Powikłania biegunki u noworodka

Brak podjęcia odpowiednich działań w kierunku zlikwidowania biegunki u dziecka może grozić poważnymi powikłaniami. Oprócz odwodnienia istnieje ryzyko pojawienia się zaburzeń w rozwoju dziecka i uszkodzenia narządów wewnętrznych. Jest to zatem dolegliwość, której nie można w żaden sposób lekceważyć.

Leczenie biegunki u noworodka

Noworodek, który jest karmiony piersią, powinien w trakcie biegunki być częściej do niej przystawiany. W ten sposób uniknie się jego odwodnienia oraz ograniczy odruchy wymiotne. Ważne jest również uzupełnianie u dziecka wody przez podawanie mu jej w ilości około 50 ml przy oddaniu wolnego stolca.

Do lekarza należy się udać w sytuacji, w której w stolcu pojawi się ropa, śluz lub krew. Ze specjalistą trzeba się także pilnie skontaktować, gdy dziecko ma objawy odwodnienia. Można je rozpoznać m.in. po rzadkim oddawaniu moczu o ciemnym kolorze, płaczu bez łez, apatyczności i osłabieniu ruchliwości (tzw. efekt „przelewania się przez ręce”). Dziecku w pierwszym miesiącu życia nie należy podawać samodzielnie żadnych leków. Mogą one bowiem jeszcze bardziej zaszkodzić. To lekarz decyduje o metodzie leczenia, która może być zastosowana w danym przypadku.

Ile może trwać biegunka u noworodka?

Biegunka u noworodka to dolegliwość, która może trwać dość długo. Jeśli ma się do czynienia z biegunką ostrą, związaną z zakażeniem wirusowym lub bakteryjnym, może ona sprawiać problem dziecku przez aż 10 dni. W przypadku biegunki przewlekłej, wynikającej z zaburzeń pracy jelit, trzeba się nastawić na dłuższe leczenie, powyżej 10 dni (zwykle są to dwa tygodnie, aczkolwiek są również przypadki, w których leczenie trwa dłużej).

Czy można zapobiec biegunce u noworodka?

Biegunka u noworodka to dolegliwość, której można zapobiec przez stosowanie się do określonych zasad. Po pierwsze, bardzo ważne jest mycie rąk przed kontaktem z dzieckiem, nie tylko po wizycie w ubikacji, ale również po powrocie do domu. Niezwykle istotne jest także zapewnienie dziecku spokoju spożywania pokarmu w trakcie karmienia. Nadmierny stres może być bowiem jedną z przyczyn biegunki. Spokój to podstawa unikania szeregu dolegliwości. Otoczenie noworodka powinno go rozluźniać.

Biegunka u noworodka
4.3 (86.67%) 3 głosów

2 komentarzy

  • ostry dyżur:

    Data: Styczeń 22, 2018 Czas: 14:39

    Każdy lekarz wam to powie, bo biegunka u noworodka jest groźna i trzeba uważać na to czy dziecko się szybko nie odwodni. I może się okazać, że nie zdążycie zareagować, bo u takiego małego dzieciaka nie sposób zauważyć, że w ogóle jakieś zmiany zaszły i zaczyna się odwodnienie. Bo przy biegunce to jest dosłownie moment.

  • Gregory Bałuta:

    Data: Styczeń 23, 2018 Czas: 14:16

    Może i lekarz tak powie, ale po chwili doda, że nie jest tak, że trzy kupki dziennie to już jest biegunka u noworodka. Małe dziecko może nawet 6 razy dziennie się wypróżniać i nie jest to nic złego ani niezwykłego. Ważne tylko, żeby wiedzieć kiedy coś się zmienia. A z drugiej strony normalne jest też, że noworodek w jeden dzień zrobi 5 razy, w drugi zero, a w trzeci znowu 5.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.