Przewlekła biegunka

Biegunka Autor: redakcja Komentarzy: 2

Biegunką nazywa się oddawanie półpłynnego lub płynnego, wodnistego stolca, częściej niż 4 razy na dobę. Towarzyszą jej najczęściej bóle żołądka, wzdęcia, uczucie „przelewania” się w jelitach, czasami nudności i wymioty, utrata apetytu, osłabienie, a czasami nawet gorączka. Co robić, gdy dokucza nam przewlekła biegunka?

Biegunka ostra, czy biegunka przewlekła?

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje biegunki. Biegunka ostra, która najczęściej jest zakaźna, leczy się ją zwykle objawowo, po kilku dniach lub maksymalnie 3 tygodniach samoistnie mija, nie dając groźnych następstw. Przyczyny ostrej biegunki to zakażenia jelitowe, wywołane wirusami, bakteriami lub rzadziej pierwotniakami czy pasożytami jelitowymi. Biegunka poantybiotykowa, która jest następstwem osłabienia flory jelitowej, przez stosowanie antybiotyku, biegunka polekowa lub pokarmowa, wywołana przez spożycie nadmiernej ilości leków lub niektórych środków spożywczych.

Biegunka przewlekła może utrzymywać się tygodniami, a nawet miesiącami, prowadząc do zaburzeń odżywiania, niedoborów elektrolitów, witamin i innych substancji odżywczych. Długotrwała biegunka z reguły nie jest tak intensywna, jak ostra biegunka, jednak w skutkach może być znacznie poważniejsza i prowadzić do ciężkich zaburzeń metabolicznych.

Przewlekła biegunka najczęściej nie jest chorobą samą w sobie, a tylko klinicznym objawem wskazującym na chorobę układu pokarmowego.

Przyczyny przewlekłej biegunki

Długotrwała biegunka może być objawem chorób trzustki, takich jak przewlekłe zapalenie trzustki, mukowiscydoza lub rak. Podczas chorób trzustki występuje tak zwana biegunka tłuszczowa, która związana jest z upośledzeniem trawienia tłuszczów.

Celiakia – choroba trzewna, jest to zaburzenie trawienia i wchłaniania jelitowego związanego z nietolerancją glutenu. W konsekwencji tych zaburzeń występują obfite, zawierające niestrawiony pokarm, półpłynne stolce. W przypadku kiedy przewlekła biegunka spowodowana jest celiakią, należy stosować dietę bezglutenową.

Przewlekła biegunka to często objaw chorób zapalnych jelit, takich jak nieswoiste zapalenie jelit (np. choroba Leśniowskiego Crohna), co objawia się częstymi biegunkami z domieszką krwi. Przyczyną jest też zespół jelita wrażliwego, charakteryzujący się bólami brzucha, zaburzeniami w oddawaniu stolca, oraz wzdęciami.

Przy alergii na białka mleka krowiego również pojawia się długotrwała biegunka, która występuje wraz z wymiotami i wzdęciami, wówczas konieczna jest dieta eliminująca pokarmy zawierające laktozę.

Jak diagnozować przyczyny przewlekłej biegunki?

Aby zdobyć pełen obraz choroby, należy wykonać szereg badań diagnostycznych. Zaczynając od wywiadu lekarskiego, poprzez badania przedmiotowe, badania fizykalne pacjenta, aż do badań laboratoryjnych i specjalistycznych.

Podczas badań przedmiotowych lekarz sprawdza, czy występuje powiększenie węzłów chłonnych, śledziony, czy wątroby, a także czy występują zmiany w obrębie odbytu. Istotne jest również obejrzenie skóry pacjenta, ponieważ zmiany skórne, wypryski czy owrzodzenia również mogą być jednym z objawów towarzyszącym chorobie.

Spośród badań laboratoryjnych, wykonuje się między innymi badania kału na obecność pasożytów, posiew kału umożliwiający identyfikację czynników wirusowych i bakteryjnych, badania krwi, takie jak morfologia, gazometra oraz badania serologiczne umożliwiające zdiagnozowanie cieliaki.

Do badań specjalistycznych, koniecznych podczas diagnozowania przyczyny przewlekłej biegunki, należy kolonoskopia, czyli badanie dolnego odcinka układu pokarmowego; gastroskopia, czyli badanie górnego odcinka układu pokarmowego; a także badanie USG oraz rezonans magnetyczny, jeżeli konieczny jest dokładniejszy obraz wybranego obszaru układu pokarmowego.

Leczenie przewlekłej biegunki

Leczenie długotrwałej biegunki zależy przede wszystkim od jej przyczyny, dlatego tak ważna jest diagnostyka, która umożliwi wdrożenie odpowiedniego postępowania. Nie należy lekceważyć długotrwałej biegunki, ponieważ może być ona przyczyną poważnej choroby. Leczenie powinno być odpowiednio dobrane przez lekarza.

Przewlekła biegunka
5 (100%) 17 głosów

2 komentarzy

  • prawilni:

    Data: Styczeń 22, 2018 Czas: 14:44

    Wydawało mi się, że nie ma możliwości na to żeby przewlekła biegunka żyła swoim życiem, a okazało się, że sam się z tym zmierzyłem. Każdy kolejny dzień sobie powtarzałem, że już się kończy, że to ostatni dzień, że jutro do lekarza i wyszło, że przez tydzień miałem biegunkę i reagowałem jak dziecko, czyli w ogóle nie reagowałem.

  • znam się, to się wypowiem:

    Data: Styczeń 23, 2018 Czas: 14:29

    Przewlekła biegunka może być spowodowana pasożytami. I często tak jest, że nie wiemy nawet, że one są. Bo wszystkim się wydaje, że lamblie czy coś to tylko u dzieci. A prawda jest taka, że obecnie coraz częściej to dorośli mają robale, a nie dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.