Biegunka u psa

Biegunka Autor: redakcja Komentarzy: 3

Biegunka u psa nigdy nie jest sytuacją normalną. Wskazuje na objaw chorobowy, dlatego właściciele czworonogów powinni zwracać uwagę na typowe objawy biegunki, kiedy tylko pojawią się u psa. Na pewno tych objawów nie można bagatelizować, ponieważ nie każda psia biegunka przechodzi lekko i sama ustępuje – w większości przypadków konieczna staje się wizyta u weterynarza.

Przyczyny biegunki u psów

Przyczyn występowania biegunki u psów jest wiele – właściciel często może się domyślać, co spowodowało tę przypadłość u psa. Bardzo często rozwolnienie u psa jest objawem towarzyszącym zatruciu pokarmowemu. Kiedy pies zjada pokarm dla niego nieprzeznaczony, będzie się przejadał czy po prostu coś mu zaszkodzi, dokładnie tak jak człowiekowi. Biegunka może być wywoływana również przez bakterie, wirusy i pasożyty, wtedy zwykle ma gwałtowny przebieg i jeśli nie ustępuje, może nawet doprowadzić do odwodnienia i w skrajnych przypadkach do śmierci psa! Popularne bakterie podrażniające psi układ pokarmowy to Salmonella, E. Coli, Camplobacter. Mogą znajdować się w zanieczyszczonym pożywieniu, szczególnie jeśli oparte jest ono na surowym mięsie czy jajach. Jeszcze groźniejsze są biegunki wywoływane wirusem Parwowirozy, Nosówki czy Rotawirusami, jednak świadomi właściciele mogą uniknąć tych groźnych chorób, stosując u psa zalecane szczepienia ochronne. Biegunka u szczeniaka bardzo często wywoływana jest przez pasożyty, takie jak nicienie, glisty, tasiemce czy włosogłówki. Mogą one być przyczyną często pojawiających się lub nawet przewlekłych biegunek u psów, znacznie osłabiających organizm. Pamiętajmy, że rozwolnienie u psa może być objawem towarzyszącym chorobie ogólnoustrojowej, takiej jak ropomacicze, choroby nerek czy nawet zaawansowane stadium nowotworu.

Biegunka u psa – objawy

Rozwolnienie u psa łatwo jest zauważyć, objawia się wodnistym stolcem, który jest oddawany w większej niż normalnie częstotliwości. Przy zakażeniach bakteryjnych może mieć bardzo brzydki zapach i zmieniony kolor, a nawet domieszkę krwi. Biegunce mogą towarzyszyć również bóle brzucha, apatia czy podwyższona temperatura ciała. Pies traci apetyt i chęć do zabawy, ma opuszczone uszy i staje się niespokojny. Biegunka może trwać kilka godzin, jednak w przypadku poważnej choroby okres ten znacznie się wydłuża, męcząc zwierzaka.

Jak leczyć biegunkę u psa?

Nie zawsze konieczna jest od razu wizyta u lekarza, szczególnie jeśli właściciel wie, co pieskowi zaszkodziło. Zwierzaka trzeba jednak stale obserwować i jeśli objawy nie ustępują lub wręcz się nasilają, konieczna jest wizyta u weterynarza. Przy biegunce nie powinno się podawać psu jedzenia (warto przegłodzić go ok. 12 godzin), natomiast ważne jest stałe podawanie płynów, aby uniknąć odwodnienia.

Z domowych sposobów leczenia warto wymienić podawanie psu jogurtów lub kefiru, który uzupełni naturalną florę bakteryjną jelit, można również zastosować delikatne probiotyki. Warto również ugotować psu pozbawiony przypraw, dietetyczny bulion z mięsa indyczego, dyni i słodkich ziemniaków, a dla zmniejszenia napięcia mięśni brzucha można stosować ciepłe okłady z termoforu. Ważna jest też bliskość i zainteresowanie właściciela, które zmniejszają poziom stresu pojawiającego się w takich chwilach u psa.

Kiedy konieczne jest leczenie u weterynarza?

Gdy biegunka nie ustępuje lub ma ostry przebieg, nie warto zwlekać, trzeba udać się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie. Pies może otrzymać wzmacniającą kroplówkę z glukozą i elektrolitami, może zostać zastosowany antybiotyk lub leki rozkurczowe.

Leczenie powinno opierać się na badaniu lekarskim i pełnej diagnostyce, szczególnie w przypadku infekcji wirusowych i bakteryjnych. Jeśli biegunka wywołana jest pasożytami to podstawową częścią leczenia będzie podanie tabletki odrobaczającej – po wydaleniu martwych pasożytów, objawy powinny powoli ustępować.

Biegunka u psa
5 (100%) 10 głosów

3 komentarzy

  • psiarz:

    Data: Styczeń 22, 2018 Czas: 14:41

    Biegunka u zwierząt jest groźna na tyle, że nie zawsze można po niej ocenić jakie są przyczyny. Z reguły biegunka u psa jest spowodowana tym, że coś zjadł, czego nie powinien. Ale jak trwa dłużej niż dzień, to w te pędy do weterynarza, bo psiak nie tylko się niepotrzebnie męczy, ale może się to źle dla niego skończyć.

  • Szwabek:

    Data: Styczeń 23, 2018 Czas: 14:23

    Z drugiej strony ja nigdy nie wiem kiedy to jest już biegunka u psa. Przecież nie do końca wiadomo czy to był raz czy się powtórzy, a jak był drugi raz to czy jeszcze raz i tak dalej… Pies nie reaguje w żaden sposób na to i nie wiadomo kiedy biegunka się zaczęła i przede wszystkim czy się zaczęła.

  • Tomi:

    Data: Kwiecień 3, 2018 Czas: 12:11

    Biegunka lub zatrucia u psa.
    Gotujesz ryż z marchewką do miękkości. Dorzucasz 2-3 łyżki rozdrobnionej karmy z puszki. Serwujesz cieple po lekkim ostygnięciu.
    Jelita wracają do normy w 2 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.