Czy kolor biegunki ma znacznie?

Biegunka Autor: redakcja Komentarzy: 2

Biegunka – jak podaje Encyklopedia PWN – to „objaw schorzenia ogólnego lub schorzenia przewodu pokarmowego, w którym dochodzi do zbyt częstego oddawania stolca, to jest więcej niż 3 razy na dobę.” Rozwolnienie może przebiegać przez jeden dzień – i wówczas zwykle jest wynikiem spożycia na przykład nieświeżego jedzenia. Nie jest to jednak bardzo niebezpieczne i można samemu poradzić sobie z problemem. Inaczej jeśli biegunka jest przewlekła – to niestety często prowadzi do poważnych powikłań i pogorszenia stanu zdrowia. Na co zatem zwracać uwagę, gdy doskwiera nam ta dolegliwość? Przede wszystkim na kolor, gdyż on wiele nam powie na temat naszego zdrowia.

Kolory biegunki

Choć wydaje się to dziwne, to jednak kolor, konsystencja i zapach stolca jest niezwykle istotny. Często, gdy któryś z czynników odbiega od normy, może to świadczyć o rozwijającej się chorobie. Warto zatem zwracać uwagę na to, jaki stolec wydalany jest każdego dnia.

Kolor biegunki może być uzależniony od wielu czynników, np. od spożywanego pokarmu, ilości pochłanianego błonnika, ilości wypitej wody, jakości jedzenia czy przebytej (bądź postępującej) choroby. Co jednak oznaczają poszczególne barwy?

Żółta biegunka

Ten kolor zwykle świadczy o problemach związanych z wątrobą. Poprzez zaburzenie produkcji i przemiany żółci, jest ona wyrzucana do jelita. Kolor może być różnej postaci – od jasnego, prawie odbarwionego, do ciemnego niczym glina. W każdym przypadku należy zwrócić się do lekarza, gdyż może to być oznaka kamicy dróg moczowych czy zapalenia wątroby.

Żółty stolec może być również objawem problemów z trzustką (na przykład kamicy przewodu trzustkowego, upośledzenia funkcji trzustki, niedoboru enzymów trzustkowych, a nawet raka trzustki). Jednak wówczas kolor jest jasny, niemal biały.

Nie należy lekceważyć takiej biegunki, ale również nie należy panikować i spodziewać się najgorszego! Warto skonsultować wszelkie obawy z lekarzem zwłaszcza, gdy biegunce towarzyszy gorączka, ból brzucha czy żółtaczka.

Zielona biegunka

Kolor ten może być wynikiem zaburzenia flory bakteryjnej w jelitach lub zażywaniem leków przeczyszczających. Zielona barwa stolca może być również spowodowana dietą bogatą w ten właśnie barwnik i być efektem zamiłowania do któreś z zielonych potraw, na przykład szpinaku.

Kolor ten może również wynikać z obecności żółci, która w początkowej fazie trawienia jest właśnie zielonkawa. W momencie szybszego przesuwania się treści pokarmowej, czyli w przypadku biegunki, żółć nie ulega pełnej przemianie i stąd kał o zielonkawej barwie. Zwykle biegunka taka szybko mija, jednak są przypadki, kiedy zielona barwa towarzyszy dłużej. Wówczas warto odwiedzić lekarza, w celu wykluczenia zakażenia salmonellą.

Zielona biegunka może również być objawem alergii pokarmowej, celiaki, zaburzenia wchłaniania czy wrzodowemu zapaleniu jelita grubego. Warto jednak zwrócić również uwagę na konsystencję – zarówno zbyt luźna, jak i zbyt zwarta może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych.

Kolor stolca ma zatem duże znaczenie. Bez względu na to czy jest żółty, zielony czy czarny (ten ostatni jest oznaką krwawienia z górnych dróg przewodu pokarmowego, a więc jest niezwykle niebezpieczny, gdyż może świadczyć o chorobie wrzodowej: żołądka, dwunastnicy bądź przełyku) – nie należy go lekceważyć czy bagatelizować. Zawsze należy konsultować wszelkie wątpliwości z internistą. Tylko w taki sposób można zapobiec rozwojowi choroby i powrócić do pełni zdrowia, gdyż nieleczona biegunka może doprowadzić do zagrożenia życia.

Czy kolor biegunki ma znacznie?
4.2 (83.33%) 6 głosów

2 komentarzy

  • tęcza:

    Data: Styczeń 22, 2018 Czas: 14:42

    Żółta biegunka to na pewno chora trzustka. My przez długi czas lekceważyliśmy żółty kolor stolca u starszej kuzynki i okazało się, że chorowała na trzustkę, ale jak wystąpiły inne objawy, to trzustka była już tak wycieńczona, że niestety nie udało się jej uratować.

  • Zizi:

    Data: Styczeń 23, 2018 Czas: 14:25

    Zielona biegunka to przede wszystkim jelita. Ale można profilaktycznie brać probiotyki – to na pewno nie zaszkodzi, a mocno pomoże. Lepiej łyknąć codziennie jedną tabletkę niż potem mieć problemy przez długie tygodnie czy powracające biegunki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.