okazje w twojej okolicy ogłoszenia kupna sprzedaży u nas znajdziesz samochód mieszkanie rybki kota oraz psa

   notka24.pl

Domowe sposoby na kolkę

Kolka Autor: admin Komentarzy: 5

Ciągły płacz dziecka, napinanie brzucha, a nawet całego ciała i kłopoty ze snem nawet po kilka nocy z rzędu – nic dziwnego, że większość rodziców jest gotowa na wiele, byle zwalczyć kolkę u dziecka. Przedstawiamy najbardziej skuteczne sposoby w walce z tą dolegliwością.

Rodzice różnie reagują na płacz dziecka. Pomijając sytuacje patologiczne, przejmują się zawsze – jedni szukają przyczyn, inni panikują, jeszcze inni próbują jak najszybciej je uspokoić lub wręcz twierdzą, że na pewno dzieje się coś złego i pędzą do lekarza. Nie ma jednak co wpadać w panikę. Kolka zdarza się u ok. 40% dzieci, więc jest bardzo powszechna. Najgorzej jest w okolicach 3 miesiąca życia dziecka.

Jak się objawia? Płaczem, a czasami wręcz krzykiem, który pojawia się nie wiadomo z jakiego powodu. Najczęściej wieczorem, w godz. 18-22 i skutecznie uniemożliwia sen nie tylko maluchowi, ale i jego rodzicom. Na szczęście są sposoby na walkę z kolką. Dolegliwość tę można ograniczyć lub wręcz całkowicie zwalczyć. Należy jednak ściśle przestrzegać kilku zasad:

 1. Nie wolno się denerwować. Wielu lekarzy powtarza, że dziecko działa jak „antenka” przechwytując nerwy rodziców. Negatywne uczucia rodziców także mogą doprowadzić do płaczu.
 2. Herbatka z kopru włoskiego pomaga na regularne wzdęcia. Można ją kupić w aptece bez recepty.
 3. Dieta matek karmiących nie może być dowolna. Karmiące piersią powinny odstawić mleko i wszystkie potrawy na jego bazie, jeśli dziecko ma regularne kolki. Niewskazane są też wszelkie przyprawy, a nawet warzywa powodujące wzdęcia: kapusta, brokuły, fasola.
 4. Dziecko masować można w pozycji „tygrysa na drzewie”. Ten masaż wykonuje się podtrzymując lewą ręką tułów dziecka, które leży plecami do matki. W tej pozycji masuje się delikatnie brzuch poprzez okrężne ruchy zgodnie ze wskazówkami zegara. Wskazany jest też masaż pleców.
 5. Należy pamiętać o bliskości i czułości. Często pomaga zwykłe przytulenie, noszenie na rękach, a nawet wspólny spacer czy niedaleka przejażdżka samochodem.
 6. Technika karmienia też nie jest bez znaczenia. Nie należy się przy nim spieszyć, nie poganiać dziecka, ani siebie. Nie powinno się też przesadzać z ilością pokarmu, nawet jeśli dziecko się tego domaga. Butelka i smoczek powinny być za to dobrze dobrane, by dziecko nie połykało nadmiernej ilości powietrza. Po zakończeniu karmienia dziecko powinno być utrzymane w pozycji uniesionej przez ok. 30 minut, by zdążyło mu się odbić.

5 komentarzy

 • Andrzej:

  Data: Grudzień 8, 2013 Czas: 13:48

  U nas pomagało jak żona nosiła córcię na rękach. Co ciekawe, nie mijało jak miałem ją ja, babcia etc. Nawet jak żona stała obok, głaskała ją i śpiewała piosenki. Więc coś tu jest jednak pod względem psychicznym.

 • Ania:

  Data: Kwiecień 17, 2014 Czas: 10:01

  Masaż i szybko podana herbatka zazywczaj pomaga na kolkę, sprawdzone w praktyce.

  • Sandra:

   Data: Sierpień 29, 2016 Czas: 18:07

   U nas też masaż i rozgrzewanie brzuszka termoforem MRB, tylko.

 • Tamara:

  Data: Lipiec 10, 2015 Czas: 22:02

  Ja swojemu synkowi podawałam herbatki ziołowe, kupiłam butelkę antykolkową, ale nic nie pomagało. Okazało się że to przez nietolerancję laktozy.

 • enna:

  Data: Wrzesień 27, 2016 Czas: 09:11

  Też podawałam herbatki ziołowe, ale nie było jakiejś specjalnej różnicy. Dopiero jak za radą pediatry zaczęłam dawać synkowi acidolac, to kolki stały się znacznie lżejsze i potem całkowicie ustąpiły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama