Nieżyt żołądka – jak sobie z nim radzić

Uszkodzenia błony śluzowej są przyczyną różnorodnych chorób potocznie nazywanych nieżytem żołądka. Ból w nadbrzuszu, wymioty, a czasem biegunka i nudności to najczęstsze objawy, których nie wolno lekceważyć.

Wszystkie przypadki, w których dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, nazywane są w praktyce nieżytem żołądka. To tak zwana gastropatia, a gdy dochodzi już do zapalenia błony śluzowej żołądka, używana jest nazwa gastrilis. Czynnik wywołujący chorobę nie ma tu znaczenia, do diagnozy wystarczy stwierdzenie uszkodzenia błony śluzowej żołądka.

Zapalenia żołądka można podzielić na ostre (ropne, krwotoczne, wywołane przez bakterię Helicobacter pylori) i przewlekłe zapalenie żołądka (także wywołane przez Helicobacter pylori, ale to również autoimmunologiczne zapalenie zanikowe, gastropatia żółciowa). Zdecydowanie rzadziej występują zapalenia chemiczne, popromienne, ziarniniakowe oraz infekcyjne wywołane przez bakterie, wirusy czy grzyby lub pasożyty.

Badania na diagnostykę nieżytu żołądka

Objawy są niemal identyczne niezależnie od przyczyny dolegliwości. To ból w nadbrzuszu, wymioty, biegunka, czasami podwyższona temperatura (częściej u dzieci). By zdiagnozować chorobę należy wykonać gastroskopię, pH-metrię oraz posiew bakteryjny z wycinka pobranego z błony śluzowej żołądka. Pomóc mogą również badania biochemiczne oraz morfologia.

O metodzie leczenia zawsze zdecydować musi lekarz. Na pewno zastosuje leki hamujące wydzielanie kwasu solnego, a także go zobojętniające oraz osłonę na błonę śluzową. By zwalczyć przyczyny stosuje się głównie antybiotyki oraz leki przeciwgrzybiczne, najczęściej po to by zneutralizować zakażenie bakterią Helicobater pylori.

Pamiętać należy także o profilaktyce. Rzucenie palenia, unikanie kawy, alkoholu, czekolady oraz zmniejszenie wagi ciała, to podstawowe sposoby. Niezbędna jest oczywiście także higiena, bo bakteria odpowiedzialna za 90 proc. nieżytów dostaje się do układu pokarmowego wraz z pokarmem.

8 komentarzy

  • Marek:

    Data: Grudzień 1, 2013 Czas: 23:17

    Gastroskopia straszna rzecz. Bardzo nieprzyjemne badanie, na prawdę nie polecam! ;-) Niestety, musicie również bardzo mocno uważać ze wszelkimi problemami gastrycznymi przy braniu antybiotyków i innych różnego rodzaju chemicznych świństw. Ja niestety tak sobie załatwiłem życie że aż żal.

    • Łookash:

      Data: Kwiecień 17, 2014 Czas: 10:15

      mi i mojemu chłopakowi się podobało… gastroskopia nie taka straszna jak ja maluja

      • Dziadzia:

        Data: Lipiec 4, 2014 Czas: 19:59

        Jasne… siedząc przed tv i ogladając gastroskopie na Youtube tez mi sie podobalo. Żałość ściska jak sie czyta takie bzdety! Trafisz kiedyś dzidziuś na gastro, to odszczekasz te głupoty co tu piszesz.

    • Anna Tałałaj:

      Data: Lipiec 1, 2016 Czas: 06:31

      Powiem Ci ze przede wszystkim zależy od znieczulenia. Miałam robiona 4 dni po operacji pęcherzyka żółciowego 12 szwów lekarz bal się robić i miałam tylko 2 razy odruch wymiotny lekarz całkiem fajnie zrobił co prawda polamał mi ząb 1 a poza tym całkiem dobrze zniósł. Ostatnio miałam bardzo źle znieczulenie gardło i to było coś okropnego ale też dało się przeżyć głową do gory

  • wercia:

    Data: Kwiecień 23, 2014 Czas: 07:25

    moje dziecko choruje na niezyt jelit od tygodnia i nie ma poprawy jest biegunka i wymioty lekarz mowil ze to musi samo minac ale jle czasy to ma trwac czy ktos moze mi powiedziec jak dziecku mam pomoc

  • abucha:

    Data: Wrzesień 7, 2014 Czas: 10:44

    Mialam gastroskopie i faktycznie – nie jest wcale taka straszna! Mus to mus.. lepiej poddac sie temu malo przyjemnemu badaniu, niz zwijac sie z bolu i szukac na forach przyczyny swoich dolegliwosci!

  • jasiu:

    Data: Sierpień 12, 2016 Czas: 13:12

    a można zrobić gastro w lekkiej narkozie i po kłopocie ja tak robię

  • Marzena:

    Data: Listopad 10, 2017 Czas: 14:43

    Polecam gastroskopie z płytką narkozą. Wszystko trwa 15 minut. Zero stresu, zero bólu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.