Biegunka po alkoholu

Biegunka Autor: redakcja Komentarzy: 2

Rozwolnienie po alkoholu do dość powszechne zjawisko. Może ono pojawić się nawet, jeśli w przeszłości spożywanie trunków nie wywoływało żadnych dolegliwości. Biegunka zazwyczaj nie pojawia się bezpośrednio po spożyciu alkoholu, lecz na drugi dzień. W kryzysowych chwilach nie należy zapominać o przyjmowaniu sporej ilości płynów, a także elektrolitów. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko odwodnienia organizmu.

Jak alkohol oddziałuje na układ pokarmowy

Biegunka po alkoholu spowodowana jest najczęściej mocnym podrażnieniem przewodu pokarmowego. Jeśli spożyjemy dużą ilość etanolu, to może dojść do uszkodzenia delikatnej śluzówki wyścielającej przewód pokarmowy. W nabłonku znajdują się również enzymy trawienne. To one odpowiadają za prawidłowy rozkład różnego typu związków m.in. węglowodanów oraz białek.

Uszkodzony przez alkohol nabłonek ma problemy z wchłanianiem składników odżywczych, które znajdują się w przewodzie pokarmowym. Efektem tego jest przyspieszenie motoryki żołądka, a także jelit. Przyspieszona praca układu pokarmowego jest przyczyną rozwolnienia.

Niemal każda biegunka może skutkować odwodnieniem chorego. Warto również wiedzieć, że alkohol posiada właściwości moczopędne. Oznacza to, że praca gospodarki wodno-elektrolitowej także jest zaburzona. Czasami wydaje się, że spożywanie dużej ilość płynów podczas biegunki pogłębia nieprzyjemne dolegliwości. Pomimo tego, nie należy rezygnować z ich przyjmowania. Najlepiej spożywać czystą wodę z dodatkiem elektrolitów.

Dlaczego odwodnienie jest szkodliwe?

Biegunka po piwie oraz innych alkoholowych trunkach nie jest groźna. W większości przypadków mija ona samoistnie, nawet bez przyjmowania leków. Dużym zagrożeniem dla naszego zdrowia jest odwodnienie. Skrajna utrata nawodnienia grozi nawet pobytem w szpitalu.

Odwodnienie organizmu jest skutkiem zaburzeń związanych z gospodarką jonową. Zazwyczaj możemy poradzić sobie z tym zjawiskiem w warunkach domowych, jednak czasami zachodzi potrzeba hospitalizacji, a także nawadniania dożylnego. Koniecznie powinniśmy zgłosić się do szpitala, jeśli zauważymy u siebie następujące objawy: duży spadek masy ciała, przyspieszona akcja serca, spadek ciśnienia tętniczego, przesuszona i blada skóra, skąpomocz, przemęczenie, senność. Z czasem mogą pojawić się także wymioty, które skutecznie uniemożliwią doustne przyjmowanie płynów. Na szybkie odwodnienie narażone są w szczególności osoby, które mają problemy z układem krążenia, np. osoby cierpiące na chorobę wieńcową.

Najważniejszy jest umiar

Jednorazowe wystąpienie biegunki po spożyciu alkoholu nie jest jeszcze powodem do obaw. Martwić należy się w momencie, gdy nasz układ pokarmowy nie toleruje nawet śladowych ilości etanolu. W takiej sytuacji należy zgłosić się na konsultację lekarską. Być może konieczne będzie przeprowadzenie dokładnych badań. Najprostszym rozwiązaniem jest po prostu rezygnacja z picia szkodzących nam trunków.

Należy pamiętać, że zbyt duża ilość alkoholu może skutkować ostrym zapaleniem trzustki, a nawet perforacją przewodu pokarmowego. W takich przypadkach, oprócz biegunki, występują również silne wymioty, a także ostry ból brzucha. Dolegliwości bólowe występują najczęściej w okolicy nadbrzusza środkowego, a także lewego podżebrza. Ból może promieniować nawet do pleców. Po zaobserwowaniu u siebie niepokojących objawów, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Pęknięcie ścian jelita może zagrażać naszemu życiu. Zazwyczaj chory musi poddać się natychmiastowemu zabiegowi operacyjnemu. Ponadto, po operacji następuje długotrwała terapia antybiotykowa.

Biegunka po alkoholu
4 (80%) 2 głosów

2 komentarzy

  • Dekiel:

    Data: Styczeń 22, 2018 Czas: 14:26

    U mnie praktycznie zawsze jest biegunka po alkoholu. I zauważyłem taką prawidłowość, że jak dziabnę sobie symbolicznie, na przykład 2-4 piwka, to biegunka jest, a jak dobrze zabarłożę całą noc i na ostro, to nic się nie dzieje i żadna biegunka się nie pojawia. Bez sensu, bo na zdrowy rozum powinno być zupełnie odwrotnie.

  • Patryk:

    Data: Styczeń 23, 2018 Czas: 13:48

    Jak ktoś mówi, że wypicie czterech piw to jest „symboliczne” to ja nie chcę wiedzieć ile jest dużo… Nic dziwnego, stary, że masz rozregulowany organizm skoro masz takie podejście do alkoholu.. Biegunka po piwie to chyba więc najmniejsza kara jaka Cię może spotkać, bo zaraz się zacznie dna moczanowa i inne choróbska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.