Biegunka po antybiotyku

Biegunka Autor: redakcja Komentarzy: 2

Biegunka to jeden z najczęściej występujących objawów ubocznych kuracji antybiotykowej. Zdarza się, że występuje kilka godzin po zażyciu leku, innym razem – pojawia się po zakończeniu leczenia, nawet kilka tygodni później. Co jest jej przyczyną i czy biegunka przy antybiotyku to powód do niepokoju? Jak pozbyć się uciążliwej dolegliwości i kiedy zgłosić się do lekarza?

Biegunka po antybiotyku – przyczyny

Biegunka to częsty efekt uboczny terapii antybiotykami. Jej przyczyną nie jest działanie leku na ściany żołądka, ale zaburzona równowaga flory bakteryjnej jelit. Ponieważ antybiotyk ma silne działanie bakteriobójcze i nie działa jedynie na bakterie chorobotwórcze, a na całą florę bakteryjną, terapia może powodować osłabienie i zaburzenia w pracy organizmu. Rozregulowany zostaje układ trawienny, procesy fermentacyjne oraz wchłanianie substancji odżywczych i wody. W wyniku działania antybiotyku, zostają wybite dobre bakterie, które neutralizują działanie toksyn – w efekcie u pacjentów leczonych antybiotykiem często pojawia się biegunka. Ta może wystąpić zarówno zaraz po rozpoczęciu terapii, jak i w jej trakcie. Zdarza się także, że biegunka po antybiotykach występuje dopiero kilka tygodni po zakończeniu leczenia.

Jak uniknąć biegunki po antybiotykach?

Co zrobić, żeby nie pojawiła biegunka po antybiotyku? Najskuteczniejszą ochroną przed wystąpieniem zaburzeń pracy układu pokarmowego są probiotyki. Chronią żołądek i jelita przed niepożądanym działaniem leku, a tym samym zmniejszają ryzyko wystąpienia typowych dla antybiotyków efektów ubocznych, między innymi biegunki. Dostępne w formie tabletek lub rozpuszczalnego w wodzie proszku, mogą być zażywane zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci. Wspomagają szybszą regenerację i pomagają zapobiegać spadkowi odporności oraz zaburzeniom trawiennym, które wywołuje antybiotykoterapia. Są obowiązkowe zwłaszcza wtedy, gdy antybiotyk jest zażywany kolejny raz z rzędu, a organizm jest już znacznie osłabiony i pozbawiony sprawnie funkcjonującej naturalnej flory bakteryjnej.

Co robić, gdy wystąpi biegunka po antybiotykach?

Jak należy postępować, jeśli wystąpi biegunka przy antybiotyku? Najważniejsze to regularnie uzupełniać płyny i elektrolity, żeby nie doszło do odwodnienia. Należy dużo pić – nie tylko wodę, ale także soki, bogate w potrzebne organizmowi witaminy. Można też sięgnąć po preparaty z elektrolitami dostępne w sklepach. Lepiej unikać produktów spożywczych, które mogłyby dodatkowo podrażnić organizm: tłuszczów, cukrów, ciężkostrawnego mięsa, kawy. Należy też powstrzymać się od spożycia alkoholu oraz palenia papierosów.

Pomocna w pokonaniu nieprzyjemnej dolegliwości będzie lekka dieta, oparta na produktach bogatych w skrobię i błonnik, które wiążąc wodę, przyczyniają się do wstrzymania biegunki. Potrawy mogą więc zawierać ziemniaki, ryż, makaron, gotowane jarzyny. Można też stosować lekarstwa zawierające węgiel aktywny.

Jeśli biegunka utrzymuje się powyżej 3 dni, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Długotrwałe utrzymywanie się tego stanu może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia – przede wszystkim prowadzić do niebezpiecznego odwodnienia. W przypadku dzieci, z lekarzem najlepiej skonsultować się od razu, konsultując sposób postępowania i dietę malucha. Jeśli biegunce towarzyszą dreszcze, gorączka lub silne bóle podbrzusza, chory powinien natychmiast zgłosić się do lekarza. Nieleczona biegunka, która trwa kilka dni, może prowadzić do wielu powikłań, w tym perforacji jelit, która wymaga interwencji chirurgicznej.

2 komentarzy

  • Sylvia:

    Data: Styczeń 22, 2018 Czas: 14:28

    Jak występuje biegunka po antybiotyku to znaczy, że antybiotyk był źle dobrany. A jak był źle dobrany, to jest wina lekarza, a nie pacjenta. Tylko, że lekarz pewnie przepisze ten antybiotyk, za który dostanie wczasy w ciepłych krajach, a nie ten, po którym są najmniejsze skutki uboczne i jest najbardziej skuteczny.

  • Janusz Biznesu:

    Data: Styczeń 23, 2018 Czas: 13:50

    Tylko, że jak lekarz za pierwszym razem diagnozuje na przykład dziecko i pojawi się biegunka po antybiotyku, to co? Skąd miał wiedzieć, że taka będzie reakcja organizmu? Co innego jak już była biegunka, ale to rodzice będą wiedzieć, a nie lekarz. Zrobiła się teraz moda jakaś głupia, że wszystko to wina lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.