Biegunka przy ząbkowaniu
Ząbkowanie może wiązać się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Każde dziecko przechodzi ten etap inaczej. Biegunka przy ząbkowaniu jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. Niestety nie możemy przed nią uchronić dziecka, a jedynie minimalizować jej objawy. Jeśli biegunka u maluszka utrzymuje się dłużej niż 10 dni, należy zgłosić się do lekarza.
Pierwsze objawy ząbkowania
Symptomy związane z wykluwaniem się pierwszych ząbków, pojawiają się zazwyczaj między 3 a 4 miesiącem. Dziecko staje się bardziej nerwowe. Można również zaobserwować większą produkcję śliny. Swędzące dziąsła sprawiają, że maluch wkłada do buzi rączki lub zabawki. Początek ząbkowania można zauważyć również po stanie dziąseł. Są one mocno czerwone oraz nabrzmiałe.
Podczas wyżynania się ząbka, dziecko może być płaczliwe oraz marudne. Dolegliwości bólowe często nasilają się wieczorem lub w nocy. Dodatkowym objawem może być brak apetytu. Gdy pojawia się biegunka ząbkowanie zazwyczaj już trwa – może być to zjawisko jednorazowe lub utrzymujące się przed dłuższy okres czasu. Czasami występuje również przy tym podwyższona temperatura ciała.
Czytaj też: http://biegunka.net.pl/rozwolnienie-u-dziecka/
Ulgę dziecko mogą przynieść specjalistyczne preparaty na ząbkowanie. Dostępne są zarówno maści, które aplikujemy na dziąsła, a także płynne krople. Ich celem jest niwelowanie wszystkich objawów związanych z bolesnych ząbkowaniem. Oczywiście lepiej nie podawać dziecku żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Należy pamiętać, że ząbkowanie może przebiegać bezobjawowo. Nie każdy ząb wywołuje te same objawy.
Ząbkowanie a biegunka
Rozwolnienie u niemowląt można rozpoznać po zwiększonej ilości stolców. Zazwyczaj ich konsystencja ulega pogorszeniu. Mogą one występować w płynnej lub półstałej postaci. Należy bacznie obserwować zawartość pieluszki. Jeśli zaobserwujemy śladowe ilości ropy lub krwi, powinniśmy skontaktować się z pediatrą.
Biegunka podczas ząbkowania może nasilać się, a następnie samoczynnie hamować. Często jej przebieg ma postać przewlekłą i trwa kilka dni. Martwić możemy się w momencie, gdy biegunka dokucza maluszkowi dłużej niż tydzień.
Dlaczego długa biegunka przy ząbkowaniu jest szkodliwa?
Niemal każde rozwolnienie grozi odwodnieniem organizmu. Maluch, który odczuwa brak apetytu, bardzo niechętnie przyjmuje płyny. Pomimo tego musimy zachęcać dziecko do picia dużej ilości wody lub herbatek dla niemowląt. Odwodnienie organizmu może prowadzić do zagęszczania krwi, a także utraty soli mineralnych. Efektem tego może być niedokrwienie wątroby, nerek, a nawet mózgu.
Pierwsze objawy odwodnienia to podwyższona temperatura ciała, osowiałość, senność, a także utrata sił. Maluszek, pomimo przespanej nocy, nie ma ochoty na zabawę. Jest bardzo słaby i cierpki na brak apetytu. Z czasem mogą pojawić się wymioty, które uniemożliwią doustne podanie płynów. W takiej sytuacji należy natychmiast zgłosić się do szpitala. Być może niezbędne będzie nawadnianie dożylne.
Na szczęście ostra biegunka bardzo rzadko występuje podczas ząbkowania. Najczęściej przebiega ona łagodnie i jest łatwa do zahamowania.
Czym karmić dziecko podczas biegunki?
Dzieci karmione piersią powinny być dostawiane do niej znacznie częściej. Maluch karmiony butelką powinien jeść co około 2 godziny przez cały okres biegunki.
W przypadku dzieci, które spożywają stałe pokarmy, należy podawać posiłki lekkostrawne. Najlepiej postawić na gotowane potrawy, takie jak np. zupa jarzynowa, kleik ryżowy, marchwianka, banany, czarne jagody. Lepiej serwować małe porcje, a znacznie częściej niż zazwyczaj. Należy unikać soków owocowych oraz surowych warzyw i owoców. Warto również wyeliminować mleko.
5 komentarzy
dronica:
Drugi tydzień ząbkowania i już nie wiem gdzie się podziać, bo mróz i na balkonie spać nie można… Krzyk, ciągłe pobudki, do tego temperatura wyższa i jeszcze biegunka. Masakra, pierdolca można dostać całkowitego z tym.
ole olek:
Biegunka przy ząbkowaniu podobno zdarza się rzadko, ale mój drugi syn ma też. Pierwszy miał i podobno to ewenement, bo miał przy tym wysoką temperaturę. No to mamy drugi ewenement… Może takie geny, choć to raczej nie moje
Jolanta:
Syn 17 miesięcy wychodzą kły razem z trzonowymi, ostra biegunka piąty dzień, po każdym rodzaju pokarmu. Jesteśmy zdesperowani
Marta:
Córce też wychodzą kły i biegunkę mamy już 10 dni… zrobiliśmy nawet badania kału czy to może coś innego ale nic nie wykryto
Marttkaa:
Moj synek 16miesiecy gorne kły i rozwolnienie 7 dni ale na szczescie nic po za tym no moze bardziej marudny i nerwowy. Ale tak przy każdym zabku.