Biegunka tłuszczowa

Biegunka Autor: redakcja Komentarzy: 2

Z biegunką tłuszczową mamy do czynienia wtedy, kiedy stan rozwolnienia utrzymuje się kilka dni, a nawet tygodni, zaś stolce charakteryzują się dużą ilością niestrawionego tłuszczu. Ze względu na to, że jest to ilość znacznie przekraczająca normę, stolec taki jest trudny do spłukania w toalecie. Po tym właśnie można między innymi rozpoznać biegunkę tłuszczową u siebie czy swojego dziecka. Czy jest to bardzo niepokojący objaw? Owszem, takie rozwolnienie może oznaczać poważniejszą chorobę, dlatego nie powinno się go lekceważyć.

Kiedy mamy do czynienia z biegunką tłuszczową?

Oprócz wysokiej zawartości tłuszczu, biegunka tłuszczowa charakteryzuje się bardzo nieprzyjemnym zapachem, przypominającym zgniliznę, a także jasny kolorem. Inne objawy biegunki tłuszczowej to silne, ostre bóle brzucha, chudnięcie, a czasem też mdłości i wymioty. Jeżeli objawy te utrzymują się ponad tydzień, a do tego obserwuje się krew w stolcu, nie warto dłużej zwlekać z wizytą u lekarza, ponieważ takie symptomy mogą oznaczać wiele naprawdę poważnych schorzeń, takich jak:

 • niewydolność trzustki,
 • celiakia,
 • mukowiscydoza,
 • choroby jelit,
 • cholestaza,
 • rak dróg żółciowych.

Diagnoza i leczenie biegunki tłuszczowej

Ponieważ stosunkowo niełatwo jest zdiagnozować przyczynę biegunki tłuszczowej, lekarz oprócz przeprowadzenia dokładnego wywiadu, zleci także wykonanie szeregu specjalistycznych badań. Niezbędne jest badanie krwi, a także stolca, aby określić ilość tłuszczu w kale. Natomiast usg, pobranie wycinka jelit czy tomografia komputerowa jamy brzusznej, pozwolą określić możliwą przyczynę dolegliwości. Leczenie biegunki tłuszczowej będzie zależało od tego, jakie są jej powody.

Jeżeli przyczyną biegunki jest złe wchłanianie, może wynikać ono z choroby czy uszkodzenia trzustki. Leczenie będzie polegało na wprowadzenie do terapii enzymów trzustkowych, które sprawią, że stolec nie będzie zawierał tłuszczu w ilości znacznie przekraczającej normę. Jeżeli zaś badania wskażą na celiakię, czyli chorobę polegającą na nietolerancji glutenu, wystarczy wprowadzić dietę, która będzie się opierała na całkowitej jego eliminacji. Co prawda nie jest to łatwe, szczególnie na początku, ponieważ trzeba zupełnie zmienić swój sposób żywienia, ale takie działania szybko pomagają się uporać z objawami biegunki tłuszczowej oraz takimi symptomami celiakii, jak ból brzucha, mdłości czy ciężkość w żołądku.

Z kolei jeżeli lekarz stwierdzi, że przyczyną choroby są bakterie, należy włączyć antybiotykoterapię wraz z probiotykami, chroniącymi układ pokarmowy przed całkowitym wyjałowieniem. Niekiedy biegunka tłuszczowa może być jednym z symptomów zwiastujących nowotwór. Wtedy należy wdrożyć stosowne leczenie, zaś rozwolnienie zwalczać objawowo.

W jaki sposób poradzić sobie z biegunką tłuszczową, jeżeli jest to tylko niegroźny objaw nietolerancji pokarmowej? Przede wszystkim nie wolno zwlekać ze zmianą diety, ale zanim zacznie ona przynosić efekty, warto włączyć do codziennego żywienia produkty mające działanie zapierające. Można do nich zaliczyć gotowane mięso z kurczaka, banany, gotowaną marchewkę, jagody czy czekoladę. Długotrwała biegunka grozi przede wszystkim odwodnieniem, więc należy też zadbać o to, by dostarczać sobie codziennie dużej ilości wody, na przykład poprzez spożywanie herbaty, zup czy napojów niegazowanych i niskosłodzonych. Najlepsza jest jednak czysta woda. Odwodnienie jest bowiem groźniejsze dla zdrowia niż sama biegunka. Doprowadza do niebezpiecznych zaburzeń elektrolitowych w organizmie. Kiedy leczenie zacznie przynosić efekty, zniknie też symptom, jakim jest biegunka tłuszczowa.

2 komentarzy

 • ociec prać:

  Data: Styczeń 22, 2018 Czas: 14:31

  Ale jak to jedzie! Syn starszy ma biegunkę tłuszczową i uwierzcie lub nie, ale to jest tak nieprzebrany smród, że jeszcze nigdy takiego odoru nie czułem! Niby w domu wszystkie odciągi drożne, powinno się rekuperować powietrze samo, ale makabrycznie śmierdzi biegunka tłuszczowa i dwie godziny trzeba wietrzyć mimo zimy.

 • rozbawiony:

  Data: Styczeń 23, 2018 Czas: 14:10

  hahahaha, no coś w tym jest! Przecież biegunka tłuszczowa to najbardziej śmierdząca z biegunek. A wiadomo, że dziecko jak zasadzi, to człowiek się zastanawia czy na pewno nie popełnił błędów i dobrze dziecko odżywia, bo to nie może być normalne ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.