Biegunka u dzieci

Biegunka Autor: redakcja Komentarzy: 2

Jeśli dziecko oddaje stolec częściej niż 3 razy dziennie, można założyć, że ma biegunkę. Jeżeli ma mniej niż 12 miesięcy, a w kale pojawia się krew, musisz niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

W ciągu pierwszych 7 dni życia noworodek może oddawać nawet 10 płynnych stolców na dobę. Do 3 miesiąca część dzieci wypróżnia się kilka razy dziennie, inne ledwie raz na tydzień. Wszystko zależy od sposobu karmienia i indywidualnych preferencji. Dlatego często to rodzice wiedzą czy biegunka rzeczywiście występuje. Bo część dzieci może oddawać stolce brązowe, ale inne żółte, bądź zielone i nie zawsze są to złe wieści.

Jedna sprawa to częstotliwość, inna to konsystencja kału. Jeśli zawiera on krew, śluz lub ropę, to nawet przy mniejszej ilości wypróżnień jest to biegunka. Jeżeli jest zakaźna, oprócz oczywistych objawów występują również bóle brzucha, wymioty i podwyższona temperatura. Najczęstsza przyczyna to zarażenia rotawirusami, na które warto dzieci zaszczepić. Nawet jeśli zaatakuje je inna mutacja, niż zastosowane w szczepionce, dziecko przejdzie chorobę dużo łagodniej. Zarazić się można poprzez drogę kropelkową lub kontakt z zanieczyszczonym kałem.

Biegunkę mogą spowodować także bakterie oraz zatrucie pokarmowe. To ostatnie najłatwiej zdiagnozować, bo zawsze występuje maksymalnie kilka godzin po spożyciu pokarmu zawierającego toksyny. Najrzadziej występują biegunki poantybiotykowe, które jak sama nazwa wskazuje spowodowane są przyjmowaniem antybiotyków. Lekarze zapisują już jednak niemal zawsze leki osłonowe, które przeciwdziałają niszczeniu flory jelitowej przez antybiotyk. Nie warto żałować na nie pieniędzy. Warto również wypróbować domowe sposoby na biegunkę: http://gastryczne.pl/biegunka/domowe-sposoby-na-biegunke/

Przy biegunce dziecka, niezwykle ważne jest nawadnianie go. Oprócz wody można też stosować doustny płyn nawadniający, który bez recepty można kupić w aptece. Jest lepszy od wody, bo ma też składniki mineralne, które organizm szybko traci przy takich dolegliwościach. Zabronione jest podawanie coca-coli i innych napojów z kofeiną, bo działa ona moczopędnie, co nie sprzyja nawadnianiu. Przypajać – zwłaszcza małe dzieci – należy małymi porcjami, nawet ze strzykawki. Leki hamujące biegunkę nie są wskazane nawet dla starszych dzieci i nie powinny być im podawane także w mniejszych dawkach.

Jeśli w biegunce dziecka jest krew lub ma ono mniej niż rok należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Jeśli biegunce towarzyszą silne bóle brzucha to również zły znak i nie wolno go lekceważyć. Pamiętajmy, że ryzyko odwodnienia jest większe, gdy dziecko jest mniejsze. Jak jednak sprawdzić czy dziecko jest odwodnione? Ma wtedy suche lub popękane usta, rzadziej oddaje mocz i jest on ciemnożółty a jego oczy wyglądają na zapadnięte. Jest też bardzie ospałe i marudne. Dlatego w trudnych chwilach, należy je bacznie obserwować.

2 komentarzy

 • Fircyk:

  Data: Listopad 15, 2013 Czas: 13:07

  No tak, tylko, że często biegunka jest razem z zapaleniem rotawirusowym, a wtedy już nie wystarczy nawadnianie… Chyba lepiej szczepić dzieciaka i mieć spokój.

  • Przeciwnik:

   Data: Maj 31, 2014 Czas: 19:11

   Myślisz, że szczepisz i będziesz mieć spokój? Daleki jestem od teorii spiskowych, ale te wszystkie szczepionki to pic na wodę. Działają tylko na poprzednie szczepy, a zmutowane nadal są groźne. To tak jakbyś teraz chciał wyleczyć dziecku anginę, którą miałło miesiąc temu – już za późno. Poza tym powodów biegunek jest tak dużo, że żadnej szczepionk na rozwolnienie nie uświadczysz w najbliższym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.