Objawy skórne celiakii
Słowo „gluten” słyszał niemal każdy. W ostatnich latach stało się bardzo popularne i wymieniane jest niemal przy każdej okazji rozmowy dotyczącej diety, zdrowego odżywiania i nawyków żywieniowych. Choć jego destrukcyjna dla organizmu siła jest mocno demonizowana, to rzeczywiście może on być przyczyną wielu poważnych zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest on jednak szkodliwy tylko dla ludzi, którzy wykazują nietolerancję na ten składnik pokarmowy. Tych z kolei zdecydowanie nie jest aż tak dużo, jak można wnioskować z analizy trendów zmierzających do odstawienia glutenu z diety. Sprawdźmy, kiedy gluten jest groźny i jakie są objawy skórne celiakii.
Czym jest celiakia?
Wraz z rozwojem popularności glutenu, jako niezdrowego składnika pokarmowego, głośniej zaczęło się mówić o chorobie znanej jako celiakia. Jest to schorzenie o charakterze trzewnym, które cechuje nietolerancja glutenu, czyli rodzaju białka, które występuje w zbożach. Celiakia ma podłoże genetyczne i immunologiczne, a co gorsze, jest nieuleczalna i trapi dotkniętego schorzeniem przez całe życie.
W przypadku osób, które wykazują nietolerancję glutenu, białko to rzeczywiście ma toksyczny i destrukcyjny charakter oddziaływania na organizm. Spożywanie glutenu przy celiakii przyczynia się do niszczenia kosmków jelita cienkiego, co prowadzi z kolei do zaburzenia właściwego wchłania składników odżywczych dostarczanych do organizmu z pokarmu. Nieodpowiednie odżywianie organizmu może skutkować wieloma groźnymi objawami.
Objawy skórne celiakii
Kiedy występuje celiakia objawy skórne są najbardziej widoczne. To one najczęściej stanowią sygnał to diagnostyki pod kątem nietolerancji glutenu. Celiakia objawy na skórze unaocznia przede wszystkim pod postacią wysypki, świądu, opryszczki, podrażnień. Mogą występować także rumienie, grudki zapalne i pęcherzyki. Dermatologiczne objawy celiakii często bywają mylone z atopowym zapaleniem skóry. Objawy są bowiem niemal identyczne. W przeciwieństwie jednak do azs, celiakii towarzyszą również objawy o innym charakterze.
Pozostałe objawy celiakii
Najczęściej objawom skórnym celiakii towarzyszą wzdęcia, bóle brzucha, zaparcia i biegunka. Mogą pojawiać się także oznaki ze strony układu nerwowego, krwiotwórczego, moczowego czy mięśniowo-szkiletowego. Bardzo często obserwuje się zaniżoną płodność, przewlekłe uczucie zmęczenia i senności, bóle stawów i mięśni oraz upośledzenie ich ruchliwości, a także uporczywe migreny.
Diagnostyka celiakii
Diagnostyka występowania celiakii polega na serologicznych badaniach krwi. Ich zadaniem jest wykrycie przeciwciał: IgA EmA, IgA tTG i GAF. Ich występowanie jest charakterystyczne podczas nietolerancji glutenu. Bardzo często stosuje się także biopsję jelita cienkiego, która ma ustalić
czy nastąpiła destrukcja kosmków. Obecność, któregoś z wymienionych wyżej przeciwciał we krwi lub zanik kosmków świadczy o występowaniu celiakii. Należy jednak podkreślić, że brak obecności przeciwciał nie oznacza nie występowania choroby.
Leczenie celiakii
Praktycznie jedynym sposobem walki z celiakią jest dozgonne przejście na dietę bezglutenową i ścisłe jej przestrzeganie. Oznacza to wyeliminowanie z jadłospisu wszystkich produktów, które posiadają ten rodzaj białka, a więc przede wszystkim zbóż takich jak żyto, jęczmień, pszenica. Odmienną kategorię stanowi owies, co do którego lekarze nie mają pewności czy przyczynia się on do destrukcji kosmków jelita cienkiego i wywołuje objawy choroby.
Przejście na dietę bezglutenową powinno szybko przynieść efekty w postaci poprawy samopoczucia, zwiększenia siły i energii organizmu, a także zaniku objawów skórnych.

1 komentarz
Julia:
Najważniejsza w tej chorobie jest chyba odpowiednia dieta . Trzeba wyeliminować produkty z glutenem. Na szczęście w sklepach pojawia się coraz więcej produktów dla bezglutenowców