Fakty i mity na temat wrzodów
Wokół choroby wrzodowej narosło wiele mitów. Często ciężko na pierwszy rzut oka rozróżnić prawdę od fałszu, bo informacje się przeplatają. Sprawdźmy co z często powtarzanych informacji na temat wrzodów jest prawdą, a co nie.
Nie trzeba operacji, by wyleczyć wrzody
Fakt. Najpierw najczęściej niezbędny jest wprawdzie zabieg (gastroskopia), który pozwoli w 100% zdiagnozować chorobę, ale potem wystarczą z reguły dwa odpowiednio dobrane antybiotyki. Lekarze przepisują także tzw. inhibitor pompy protonowej, który przyjmować trzeba raz na dzień. Działa on tak, że praktycznie do zera zmniejsza wydzielanie kwasu solnego. Najważniejsze jest jednak to, żeby kuracja doprowadzona była do końca. Nie wolno przerywać jej, nawet wtedy gdy samopoczucie znacznie się poprawi. Po zakończeniu kuracji należy przyjmować preparaty neutralizujące kwas solny, ale z osłanianiem śluzówki żołądka nie można przesadzić.
Objawy choroby wrzodowej są zawsze takie same
Mit. Dolegliwości zależą nie tylko od umiejscowienia wrzodów, objawy są też wynikiem indywidualnych uwarunkowań. Szacuje się, że zaledwie połowa chorych ma klasyczne objawy, pozwalające na postawienie diagnozy jeszcze przed gastroskopią. Należą do nich: ból brzucha, poniżej mostka lub w okolicach pępka, który może być opisany jako np. pieczenie, połączone z głodem. Towarzyszą temu mdłości, odbijanie, zgaga, a czasami także wymioty. Przy wrzodach żołądka ból znacznie się nasila tuż po jedzeniu.
Wrzody nasilają się wiosną i jesienią
Fakt. Choroba najbardziej odczuwalna jest właśnie wtedy. Najprawdopodobniej ma na to wpływ sezonowość aktywności bakterii Helicobacter pylori, które właśnie jesienią i wiosną najszybciej się rozmnażają w żołądku i dwunastnicy.
Zarażenie Helicobacter pylori to wrzody żołądka na całe życie
Mit. Wprawdzie nadal nie wiadomo, w jaki sposób bakterie powodują powstawanie wrzodów, ale potwierdzono już bezsprzecznie, że wiele osób jest nosicielami bakterii Helicobacter pylori, a nie choruje na wrzody. Stwierdzono także, że niemal każdy zakażony bakteriami ma zapalenie błony śluzowej żołądka. Według różnych szacunków nosicielami Hp jest ok. 80 proc. Polaków. Tylko co czwarty z nich choruje. Mężczyźni mają wrzody aż trzy razy częściej niż kobiety.
Właściwa dieta przyspiesza gojenie się wrzodów
Mit, ale nie do końca. Nie ma żadnych naukowych dowodów, że dieta przyspiesza gojenie. W czasie leczenia zaleca się jednak ograniczenie spożycia pieczywa żytniego, razowego, zapiekanek czy smażonych potraw. Nie są wskazane także marynaty, wędliny mielone i kiełbasy, gotowe sosy, sery żółte, smalec, słonina, margaryna w kostkach i kwaśna śmietana, warzywa kapustne, rzodkiewki, rośliny strączkowe, musztarda, chrzan, kremy i tłuste ciasta.
1 komentarz
Helikopter:
Ja mam Helicobacter pylori od kilkunastu lat i jak na razie żadnych objawów. W razie czego unikam mocnego alkoholu, ale nawet jak zdarzy mi się „dziabnąć”, to i tak nic się nie dzieje. Nie przesadzam też oczywiście z tajskim żarciem i innymi tego typu ucztami i póki co – odpukać – nic mi nie jest.