Czkawka u dzieci
Czkawka zaczyna się już w brzuchu matki, nawet u 8-tygodniowego płodu. U noworodków występuje nawet kilkanaście razy dziennie – po przewijaniu czy karmieniu. Zobacz jak radzić sobie z czkawkami niemowlaków i nieco starszych dzieci.
Czkawka u dzieci jest elementem nauki ssania.
- Czkawka to prawdopodobnie cena, którą musimy płacić za to, że nasze noworodki błyskawicznie uczą się ssać – mówi dr Christian Straus, zajmujący się naukowymi badaniami na temat powodów czkawki.
Najczęściej czkawki występują u wcześniaków. Z wiekiem są coraz rzadsze, a ok. 3 miesiąca życia niemal całkowicie ustają. Z reguły zdarzają się oczywiście podczas lub po karmieniu. Podobnie jak łapczywie jedzący dorośli, małe dzieci również wraz z pokarmem połykają powietrze, co powoduje czkawkę. Odruch czkania pojawia się także przy dużych zmianach temperatury – np. podczas przebierania, czy gwałtownego wybuchu śmiechu. Wtedy również dziecko połyka powietrze.
Nie trzeba się tym jednak martwić, bo czkawka niespecjalnie przeszkadza dzieciakom. Gdyby tak było, po prostu by płakały, natomiast czkawce często towarzyszy wesołe gaworzenie czy nawet śmiech maluchów. Właśnie dlatego czkawką u małych dzieci nie trzeba się martwić.
Długotrwała czkawka bywa jednak męcząca – na szczęście są sposoby, by jej się pozbyć. Nie należy jednak stosować tych samych, co u dorosłych. Jest jednak wiele możliwości, pozwalających na zażegnanie kłopotu:
- Napoje – karmione naturalnie dziecko można przystawić do piersi, podać mleko modyfikowane lub herbatkę dla niemowląt.
- Ogrzewanie – maluch nie powinien zmarznąć, należy unikać gwałtownych zmian temperatur, np. podczas wyjmowania dziecka z kąpieli. Pomieszczeniem, w którym kąpiemy dziecko powinno być ogrzane do 23-25 stopni Celsjusza.
- Karmienie – regularne połykanie normuje pracę przepony i łagodzi lub niweluje czkawkę.
- Dmuchanie – możesz delikatnie dmuchnąć dziecku w twarz, co zmieni jego odczucia nerwowe i zakończy czkawkę. Podobnie działa np. spacer i powiew świeżego powietrza.
- Pozycja pionowa – czkawka czasem wywołana jest napełnionym żołądkiem. U dzieci proces trawienia następuje szybko, więc można pomóc im w tym, by pokarm przedostał się do jelit, poprzez noszenie ich w pozycji pionowej.
- Rozśmieszanie – z jednej strony może powodować czkawkę, ale gdy już się pojawi, to śmiech reguluje oddech, co kończy czkawkę.
6 komentarzy
Martyna:
Może i czkawka często dzieciaki rozśmiesza, ale przestrzegam przed jej lekceważeniem. Moja Julka też tak miała, a potem okazało się, że przez to była przemęczona, co z kolei wpłynęło na bezdech senny i już konkretne kłopoty. Oczywiście żaden lekarz tego wprost nie przyznał, ciągle było „mogło spowodować, mogło mieć wpływ” etc. Ale skończyło się na lekach i terapii, więc jak czkawka powraca i jest częsta i długa to nie ma co zastanawiać się, tylko iść od lekarza.
Daria:
Ok, ale co robić jak małe dziecko, kilku tygodniowe non stop ma czkawkę i całe się trzesie? NIe chce być przystawione do piersi bo już jest po jedzeniu a nadal czka? Jakieś sprawdzone sposoby?
Krzyś:
Moja córka cały czas czka, czy to po jedzeniu czy to przed jedzeniem. Jak tylko zmieni się jej położenie. Aby czkawka u dzieci a przynajmniej u dziecka mojego przestała je męczyć, wystarczy w moim wypadku – uspokojenie dziecka i odwórcenie uwagi np. głośnym klaśnięciem. Ale nie wiem czy to normalne
Aksjomat:
Jakoś na mnie nigdy nie działały żadne sposoby. Próbowałem wszystkiego co się dało ale nic nie pomagało. Po prostu muszę przeczekać czkawkę i tyle, jedyny sposób.
Greta:
Na mnie działa tylko jeden sposób – wyobrażam sobie białego konia na zielonej łące i przechodzi od razu. Jedna mądra osoba mi to poradziła, wiem, brzmi to absurdalnie, ale działa zawsze, od razu i na 100 %. Już kilku znajomych wypróbowało i nadal wszyscy się zastanawiamy na jakiej zasadzie to działa.
grześ:
na mnie nie działa żaden sposub ale lepiej czytać czytać i znów czytać i pomaga