Czkawka u dziecka w ciąży
Kobiety ciężarne są bardzo wyczulone na wszelkie bodźce płynące ze strony ich powiększającego się brzucha. To naturalne – obawiają się o stan zdrowia swojego maleństwa, którego nie mogą jeszcze zobaczyć, ale za to mogą doskonale wyczuć wszelkie jego ruchy. Niektóre z bodźców sygnalizować mogą poważne nieprawidłowości ciąży i wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Jest jednak spora część objawów, które są absolutnie normalne podczas ciąży – takie jak czkawka płodu. Czym ona właściwie jest i jak się objawia? Czy wymaga konsultacji z lekarzem?
Skąd się bierze czkawka u płodu?
U człowieka czkawka to po prostu gwałtowne, szybkie skurcze przepony. Wynikają one z podrażnienia przepony, na przykład na skutek nałykania się dużej ilości powietrza – podczas mówienia czy jedzenia. Jest objawem naturalnym, który szybko mija samoistnie lub po zastosowaniu którejś z domowych metod. Skąd jednak bierze się u płodu? W końcu nie oddycha on jeszcze powietrzem atmosferycznym, ale przez płyn owodniowy. Okazuje się, że u płodu dochodzi do czkawki na skutek zbyt łapczywego połykania haustów płynu owodniowego.
Jak się objawia czkawka dziecka w ciąży?
W miarę wzrostu ciąży, matka może zaobserwować coraz więcej różnorodnych bodźców pochodzących od swojego dziecka. Są to wszelkie „kopniaki”, próby zmiany pozycji, rozprostowywanie kończyn, ucisk na inne organy wewnętrzne. To bodźce, które bywają bolesne, jednak zwykle kojarzą się ciężarnym przyjemnie. Świadczą o prawidłowym rozwoju dziecka, jego aktywności fizycznej, tworzą przyjemną więź między matką a dzieckiem.
Czkawka dziecka w ciąży objawia się lekkimi kopniakami w brzuchu. Matka odczuwa to, jakby jej dziecko lekko podskakiwało, w dość równych, regularnych odstępach czasu, z jednakowym nasileniem. Może to być niepokojące, szczególnie gdy występuje pierwszy raz, jednak z czasem mama dobrze wie, jak odróżnić czkawkę dziecka od kopniaka czy zmiany pozycji.
O czym świadczy czkawka płodu?
Czkawka u dziecka w ciąży nie jest objawem niepokojącym, nawet gdy występuje dość często. Świadczy o prawidłowym rozwoju dziecka – o tym, że przygotowuje się już ono na życie poza łonem matki. Częstsze nabieranie płynu owodniowego przygotowuje maluszka do oddychania tlenem atmosferycznym. Trenuje jego małe płucka oraz nerki, które ten płyn owodniowy odfiltrowują. Dziecko ćwiczy odruchy połykania, które będą mu niezbędne od pierwszych dni życia do ssania mleka z piersi mamy. To również pewien sposób na utrzymanie równowagi wodnej organizmu płodu.
Czy należy zwalczać czkawkę u płodu?
Czkawka u płodu nie jest objawem niepokojącym. Często ciężarne stresują się, gdy występuje ona u malucha nawet kilka razy dziennie. Może to mieć miejsce, szczególnie w miarę upływu czasu ciąży. Opisanie dolegliwości czkawkowych lekarzowi podczas wizyty kontrolnej powinno uspokoić przyszłą mamę i rozwiać jej wątpliwości dotyczące tego zjawiska.
Czkawki u płodu nie należy zwalczać, zresztą niespecjalnie istnieją ku temu możliwości. Domowe sposoby, które działają w przypadku samej ciężarnej – na przykład wstrzymanie oddechu na kilkanaście sekund – ze względu na oddychanie dziecka inną substancją niż powietrze, nie będzie działało.
Czkawkę ciążową należy przeczekać, tak jak i wiele innych dolegliwości ciążowych – ustąpią one natychmiast, gdy dziecko opuści bezpieczne łono matki i wydostanie się wreszcie na świat. Często młode mamy wspominają później czkawki swojego malucha z rozrzewnieniem, jako miłe wspomnienie dotyczące bycia w ciąży i tego, jak niesamowitą więź ma się wtedy z dzieckiem.
6 komentarzy
Finka:
Czkawka dziecka w ciąży może początkowo przerazić, bo naprawdę jest to megadziwne uczucie. Ale jak się zorientujecie co to jest, to już będzie znacznie lepiej. A nawet śmiesznie Bo jak sobie człowiek wyobrazi tego małego ludzika tam w brzuchu, który ma czkawkę to od razu się robi lepiej mimo trudów ciąży.
Aleczka:
Jak jest czkawka płodu, to nie ma się co bać i przerażać, ale trzeba się przygotować. Bo to znaczy, że dziecko po urodzeniu też będzie łapczywe i będzie jadło tak, że nałyka się powietrza. A każdy rodzic wie co to znaczy – przy dobrych wiatrach krzyk do odbicia, a przy złych wieczne kolki i wycie całymi dniami i nocami.
Natalia:
Zgadzam się w 100 %. Syn w brzuchu miał czkawki i bardzo dużo problemy potem z odbiciem jak i duuuże kolki.
Ola:
Nie zgadzam się. Córka miała czkawke praktycznie codziennie przez ostatnie tygodnie ciąży i ani razu nie miała kolki. W tej chwili ma 3 lata.
Dorota:
Mój syn miał czkawki w ciąży i po porodzie również ale nie było żadnych przygód opisanych przez Panią. Ani kolek ani krzyków do odbicia. jedyne co to jak się czkawka zaczęła to potrafiła trwać i pół godziny… I ulżyć w żaden sposób się nie dało teraz kolejny bobas w brzuszku również czkawkowy…
Agnieszka:
W obu ciążach maluchy miały czkawki i to po kilka razy dziennie , aczkolwiek po urodzeniu na szczęście obeszło się bez kolek, płaczu i histerii zarówno u starszego syna jak i młodszej córki Śmieszne uczucie jak Ci cały brzuszek podskakuje i żaden powód do niepokoju