Czkawka u noworodka

Czkawka Autor: redakcja Komentarzy: 2

Kiedy na świat przychodzi dziecko, życie całej rodziny zmienia się na zawsze. Rodzice gotowi są zrobić wszystko, aby zapewnić dziecku zdrowie i bezpieczeństwo. Ich zmysły i postrzeganie wyostrza się i reagują na wszystkie niepokojące sygnały pojawiające się u dziecka, to zupełnie normalne i naturalne. Czkawka u noworodka jest jedną z tych przypadłości, która często włącza rodzicom czerwoną lampkę i wzbudza ich czujność. Czy jest się czym martwić?

Dlaczego noworodki mają czkawkę?

Czkawka u noworodków jest spowodowana niedojrzałością układu nerwowego i zdarza się bardzo często. Czkawka to odgłos, który spowodowany jest mimowolnymi skurczami mięśni krtani i przepony. Są to normalne zakłócenia, które zdarzają się już w życiu płodowym. Mamy często potrafią wyczuć, kiedy ich nienarodzone dziecko ma czkawkę, zwłaszcza kiedy dziecko jest już większych rozmiarów i serwuje mamie regularne pląsy w brzuchu.

Co wywołuje czkawkę u noworodków

Jest kilka czynników, które najczęściej wywołują czkawkę, często pojawia się ona przy gwałtownych zmianach temperatury, na przykład przy przebieraniu, bo czkawka pojawia się na skutek zimna. Podczas karmienia, gdy dziecko je łapczywie połyka duże ilości powietrza, jeżeli powietrze nie zostanie usunięte poprzez odbicie po jedzeniu, pojawi się czkawka. Czkawka zdarza się również wtedy, kiedy dziecko zje zbyt dużo na raz.

Mimo że czkawka kojarzy nam się z czymś nieprzyjemnym i męczącym, dla dziecka najczęściej jest ona zupełnie obojętna, a czasami może być źródłem śmiechu z powodu nowego doświadczenia. Czkawka nie jest dla dziecka bolesna. Czasami, kiedy jest zbyt długotrwała, może okazać się męcząca, wówczas należy spróbować pomóc maluchowi pozbyć się uciążliwej przypadłości.

Jak walczyć z czkawką?

Czkawka u noworodka sama w sobie nie jest powodem do obaw i tak naprawdę wystarczy ją przeczekać, jednak chcąc pomóc dziecku szybciej poradzić sobie z czkawką, można przystawić go do piersi na kilka chwil lub podać kilka łyków mleka z butelki. Jeżeli jest podejrzenie, że czkawkę wywołało zbytnie wychłodzenie, można spróbować cieplej okryć dziecko. Pomocne może być również położenie niemowlaka na brzuszku i delikatne poklepywanie dziecka po pleckach. Jeżeli dziecko karmione jest butelką, można spróbować zastosować butelki antykolkowe, które zapobiegają połykaniu powietrza w czasie karmienia. U dzieci karmionych piersią ważne jest, aby nie jadły one zbyt łapczywie, w miarę możliwości warto robić krótkie przerwy w czasie karmienia, a także bezwzględnie pamiętać o tym, aby po karmieniu poczekać, aby dziecku się odbiło.

Kiedy czkawka powinna niepokoić?

Częsta czkawka u noworodka, występująca nawet kilka razy dziennie, z reguły nie jest powodem do obaw. Ze względu na nie do końca rozwinięty układ pokarmowy oraz układ nerwowy, będzie się ona powtarzać, z czasem coraz rzadziej w miarę wzrostu i dojrzewania dziecka.

Kiedy jednak noworodek bardzo męczy się przy czkawce i pojawia się ona bardzo często oraz trwa bardzo długo, zakłócając przy tym spokojny sen i jedzenie, warto zgłosić się z tym problemem do pediatry, który oceni skalę problemu.

Czasami czkawka jest objawem refluksu żołądkowo-przełykowego, wówczas konieczna jest szersza diagnostyka i ewentualne wdrożenie środków wspomagających leczenie refluksu oraz codzienne funkcjonowanie. Niekoniecznie będą to środki farmaceutyczne. W przypadku refluksu przede wszystkim ważna jest pozycja do karmienia, pilnowanie, aby dziecko nie przejadało się a przede wszystkim, aby po jedzeniu zawsze mu się odbiło. Zredukuje to nieprzyjemne skutki refluksu w postaci ulewania bądź czkawki.

2 komentarzy

  • Oleńka:

    Data: Styczeń 22, 2018 Czas: 21:45

    Jak tylko zaczyna się czkawka u noworodka, od razu trzeba zacząć go karmić. Ale od razu, a nie popróbować innych sposobów i tak dalej. Jak od razu dacie mu jeść, to czkawka przechodzi. Jak przeciągniecie ten czas, może z tego nic nie wyjść.

  • Nadia:

    Data: Styczeń 23, 2018 Czas: 07:17

    Czkawka u noworodka jest OK dopóki nie łączy się z kaszlem, zachłyśnięciem czy ulewaniem. U nas też wystąpiła i jak była sama czkawka to Tosi była spokojna, ale jak doszła do tego jeszcze cofka pokarmu, to się wkurzała strasznie. Niby zwykła czkawka, ale problemy jednak spore. Zwłaszcza jak w nocy się zaczęła i dawaj dyskotekę robić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.