Czkawka w ciąży

Czkawka Autor: redakcja Komentarzy: 2

Czkawka to jeden z bardzo powszechnych i naturalnych objawów, które podobnie jak kichanie czy kaszel, nie powinny być niczym krępującym. Powstają na skutek podrażnienia pewnych struktur i mijają samoistnie. Czkawka może być objawem poważnych nieprawidłowości natury pokarmowej – zapalenia otrzewnej, wrzodów żołądka, a nawet cukrzycy. Bywa też efektem ubocznym nadmiernej podaży alkoholu. Ciąża jest jednak stanem zupełnie odmiennym, w którym wszelkie dodatkowe dolegliwości – nawet jeśli to częsta czkawka w ciąży - należy konsultować z lekarzem. Jednak w większości przypadków są zupełnie naturalne i ustępują po porodzie.

Typowe dolegliwości ciążowe

Rozwijający się w brzuchu płód praktycznie przez 9 miesięcy nie pozwala o sobie zapomnieć. Im bardziej rośnie, tym więcej się rusza, kopie, uciska na organy. Właśnie z uciskiem na organy wiąże się wiele typowych dolegliwości ciążowych. Częste oddawanie moczu u kobiet ciężarnych spowodowane jest uciskaniem płodu na pęcherz. Zgaga – uciskaniem na żołądek i cofaniem się zawartości żołądka do przełyku, co może powodować również wymioty nie tylko na początku ciąży, lecz i pod jej koniec. Również czkawka u ciężarnej jest typowa w ciąży, nawet gdy pojawia się regularnie i zdecydowanie częściej niż przed ciążą lub we wczesnej jej fazie.

Czkawka w ciąży – przyczyny

Przyczyną czkawki u osób nie będących w ciąży najczęściej jest połknięcie zbyt dużej ilości powietrza. Uciskając na przeponę, drażni ono ów mięsień gładki, powodując skurcze przepony – czyli właśnie czkawkę. U kobiet ciężarnych drażnienie mechaniczne może być wywoływane przez ruchy płodu. Dlatego im bliżej rozwiązania i im bardziej ruchliwy jest maluch, tym częstsza czkawka. Nie jest ona szczególnie przyjemnym objawem, ale też nie należy się nią zbytnio stresować. Stała kontrola lekarska ciężarnej powinna wykluczyć inne nieprawidłowości, w których czkawka może być dodatkowym symptomem chorobowym.

Czkawka a ciąża

Czy czkawka w jakiś sposób może zagrozić płodowi? Gwałtowne kurczenie się przepony wywołuje szybkie, nagłe ruchy u matki, które na pewno są odczuwalne również przez płód. Nie należy się obawiać, że czkawka podczas ciąży doprowadzi do jakiegokolwiek wstrząsu u dziecka – jest ono w brzuchu amortyzowane przez płyny owodniowe, które łagodzą wszelkie wstrząsy. Czkawka podczas ciąży może jedynie powodować dyskomfort. Szczególnie, gdy jest to późna faza ciąży i każdy nagły ruch sprawia ból i męczy. Pamiętajmy, że ciąża jest stanem bardzo wyczerpującym dla kobiety, często wiążącym się z dysfunkcjami układu trawiennego. Ich skutkiem może być właśnie uporczywa czkawka.

Domowe sposoby na czkawkę

Z czkawką ciężarne mogą sobie poradzić za pomocą klasycznych domowych sposobów. Nie są one niebezpieczne i nie wymagają podawania żadnych leków. Wystarczy na kilka-kilkanaście sekund zaczerpnąć powietrza i wstrzymać oddech. Pozwoli to przeponie uspokoić się i zapobiegnie dalszym skurczom. Podobny efekt da połknięcie łyżeczki cukru lub zjedzenie kawałka skórki od chleba bez popijania.

Czkawka podczas ciąży często jest jednym z całego spektrum dokuczliwych objawów. Ciężarne skarżą się, że czkawka po posiłku powoduje u nich chęć wymiotów, albo wręcz budzi śpiące i spokojne dziecko, które zaczyna się boleśnie wiercić w brzuchu. Ciężarne powinny zatem tym bardziej zwracać uwagę na to, by nie jeść zbyt zimnych potraw ani napojów. Muszą dokładnie przeżuwać jedzenie, jeść spokojnie, bez pośpiechu i unikać rozmów podczas jedzenia. To z pewnością ograniczy występowanie przykrych objawów czkawki, która bywa niezbyt estetyczna w towarzystwie.

Czkawka w ciąży
5 (100%) 1 głosów

2 komentarzy

  • Kicia:

    Data: Styczeń 22, 2018 Czas: 21:48

    Zawsze mnie to bawi. Niektóre laski to jak cokolwiek dzieje się podczas ciąży, to MUSI coś znaczyć. A jest zupełnie odwrotnie. Bo czkawka w ciąży to po prostu czkawka, tyle że akurat w tym czasie jesteście w ciąży. I nic więcej!

  • spokojna:

    Data: Styczeń 23, 2018 Czas: 07:20

    Bo trochę tak jest, że czkawka w ciąży rodzi pytania, bo dla większości z nas w pierwszej ciąży wszystko jest nowe. Ja się naczytałam milion poradników, dokładnie wiedziałam kiedy i co będzie, a potem się okazało, że jak pojawiła się czkawka w ciąży to serce zaczęło szybciej bić, bo może przecież coś to oznaczać ;) No tak już mamy, laski, i trzeba się z tym pogodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.