Glista ludzka
Glista ludzka jest pasożytem, który żeruje w jelicie cienkim człowieka. Początkowo jej obecność jest niemal niezauważalna, nieleczona jednak może okazać się niezwykle groźną dla organizmu.
Objawy glisty ludzkiej
Początkowo odczuwane objawy glistnicy są niewielkie i dlatego też bardzo często bagatelizowane. Na pierwszym etapie pogarsza się samopoczucie człowieka. Jest się podatnym na stres, nerwowym, zlęknionym. Ponadto charakterystyczne są też problemy z zasypianiem, a także częste budzenie się w nocy. Może być również zauważalne niewielkie podniesienie się temperatury ciała. Gorączka jednak nie przekracza raczej 38 stopni.
Po upływie kilku tygodni objawy glisty ludzkiej mogą się nasilić i nieco zmienić. Na skórze mogą pojawić się różnego rodzaju wysypki, czy plamy. Charakterystyczny jest ból brzucha, nudności, biegunki, zaparcia, wymioty. Może dojść ostatecznie do zapalenia spojówek, albo do astmy oskrzelowej. Tego typu objawy jednak znikają po pewnym czasie i w momencie, kiedy wykształcą się w organizmie dorosłe osobniki, to odczuwalny może być jedynie wzrost apetytu, czy ogólne osłabienie ciała.
Następna seria objawów pojawia się w momencie, kiedy pojawi się bardzo wiele pasożytów w organizmie, co można nazwać nawet inwazją. Glista ludzka objawy może wtedy nasilić i jednocześnie nieco zmienić. Obecność pasożyta może objawiać się wtedy silnymi bólami brzucha, niedokrwistością, zgrzytaniem zębów, infekcją dróg oddechowych, niedrożnością przewodów żółciowych, trzustkowych oraz jelit, spowolnieniem rozwoju fizycznego i umysłowego u dzieci, utratą masy ciała, a także silną gorączką.
Diagnostyka glisty ludzkiej
Obecność glisty ludzkiej w organizmie można rozpoznać, jednak najbardziej charakterystyczna jest obecność larw w kale, albo w zaawansowanym stadium w wymiocinach. Mają one charakterystyczny brodawkowaty kształt. Aby jednak się upewnić, należy wykonać albo standardowe badanie krwi, dzięki któremu będzie można stwierdzić, czy w organizmie znajduje się podwyższona ilości eozynofili, które są odpowiedzialne za zwalczanie pasożytów. Innym sposobem jest bezpośrednie badanie kały, dzięki któremu będzie można wykryć obecność pasożytów.
Leczenie glistnicy
Leczenie glistnicy jest przede wszystkim uzależnione od fazy rozwoju pasożyta w organizmie. Od tego również w dużym stopniu zależy czas leczenia. Najważniejsze jest podawanie leków przeciwpasożytniczych, które bezpośrednio przyczyniają się do obumarcia pasożytów i wydalenia ich z organizmu. Ponadto warto tego typu terapię wspierać również domowymi sposobami. Badania wykazują, że wspomóc leczenie glisty ludzkiej mogą pestki dyni, czosnek, cebula, por. To właśnie te produkty powinno się spożywać w okresie leczenia w dużych ilościach.
Profilaktyka glisty ludzkiej
Aby jednak nie dopuścić do zakażenia, warto przede wszystkim dbać o odpowiednią higienę. Dobrze jest często myć ręce i to w specjalnych płynach antybakteryjnych. Ponadto niezwykle ważne jest również dokładne mycie owoców i warzyw przed ich spożyciem. To w ten sposób najczęściej ludzie zarażają się glistą ludzką. Jaja pasożyta mogą się znajdować właśnie na takich produktach. Jedząc nieumyte owoce można wprowadzić glistę to organizmu.
Ważne jest również picie jedynie wody przegotowanej, albo butelkowanej. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że leczenie glisty ludzkiej trwa niezwykle długo i nie jest to niestety nic przyjemnego. Dlatego też znacznie lepiej jest stosować się do profilaktyki, niż leczyć konsekwencje nieodpowiedniego postępowania. Warto przestrzegać wyżej wymienionych zasad i uczyć swoje dzieci tego samego.
2 komentarzy
presidento:
Niektórym się wydaje, że glista ludzka to jest problem przeszłości i nikt nie musi się już nim przejmować. A tymczasem liczba zachorowań wcale nie jest mniejsza, w statystykach nie ma drgnięcia, więc chyba higiena osobista nie ma za dużego wpływu na to.
Barbara:
Leczenie glistnicy powinno być przeprowadzane przez lekarza. Oczywiście wspomagająco można brać wszystkie polecane domowe sposoby, ładować się czosnkiem i tak dalej, ale to wszystko, bo i tak najważniejsze są leki. Konkretne piguły na glistnicę to podstawa.