Objawy glistnicy i powikłania
Czasami askarioza zaczyna się całkowicie bez objawów, ale najczęściej zarażeni glistnicą jelitową mają bóle brzucha i wątroby, problemy ze snem, uporczywe bóle gardła, wzdęcia, zaparcia i inne dolegliwości żołądkowe. Są też – w zależności od stadium choroby – rozdrażnieni lub nad wyraz apatyczni. Lista objawów askariozy jest bardzo długa: od nadpobudliwości nerwowej, przez uporczywy ból gardła, problemy ze snem, bóle brzucha i wątroby, wzdęcia, zaparcia, po kłopoty z oddychaniem i napady duszności. Do tego dochodzi szybka utrata wagi, kaszel, zawroty głowy oraz apatia. Jeśli glist w jednym organizmie jest więcej, mamy do czynienia z zarażeniem masowym, które objawia się podobnie do żółtaczki.
Objawy są różne w zależności od fazy choroby.
W I fazie prym wiodą zawroty głowy, bóle brzucha, większa nerwowość i naprzemiennie biegunka, zaparcia oraz wymioty. Zdarzają się też zmiany skórne, drgawki, zapalenie spojówek, a nawet astma oskrzelowa. W drugiej fazie jest jeszcze gorzej, bo dochodzą do tego ataki lęku, nieprzyjemne odczucia pod skórą oraz ślinotok. Objawy nasilają się przy masowym zatruciu, kiedy do wyżej wymienionych dopisać można nieświadome zgrzytanie zębów (zwłaszcza przez sen), duszności, infekcje dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli i niedokrwistość. Objawy i powikłania zależą przede wszystkim od tego jak bardzo wydolny jest układ odpornościowy zarażonego. Wpływ ma na to również szczep glisty oraz ich ilość. Zasada jest prosta: im więcej pasożytów w organizmie, tym objawy i powikłania askariozy bardziej dokuczliwe. Organizm jest bowiem przeciążony toksynami wydalanymi przez pasożyty, które zatruwają organizm regularnie i wywołują różne choroby. W skrajnych przypadkach powodować mogą nawet astmę oraz padaczkę.
Objawy glistnicy u dzieci
U dzieci objawy są podobne, ale najczęściej zaczyna się od nadmiernej pobudliwości nerwowej, niespokojnego snu, rozkojarzenia oraz zmian skórnych: pokrzywek, świądu, zapalenia spojówek.
Glisty w mózgu i padaczka
Jak twierdzi badaczka problemu dr H. Clark glisty mogą być nawet przyczyną padaczki. Staje się tak, gdy małe larwy glist dotrą z krwią do mózgu. Larwy dostają się tam przez przypadek, bo ich naturalnym siedliskiem jest przewód pokarmowy. W tym przypadku padaczki nie wyleczą jednak leki neurologiczne, które nie mają wpływu na rzeczywistą przyczynę choroby. Do najczęstszych infekcji dochodzi u dzieci, które mają w domu zwierzę. Jaj glist są bowiem nie tylko np. w kuwecie, ale dosłownie wszędzie. Mogą nawet unosić się w powietrzu wraz z kurzem. Trafiają one więc od razu do płuc, co pozwala na ich wylęg. Odchody larw powodują natomiast kaszel, który może być pierwszą oznaką zarażenia. Warto więc w tym przypadku wykonać badanie kału na obecność pasożytów. Po wykryciu Glistnicy, należy szybko rozpocząć jej leczenie.

4 komentarzy
Maria:
Nie sądzę, żeby współcześni lekarze połączyli te objawy w glistnicę. I nie chodzi tu o ich wykształcenie, umiejętności etc. Po prostu młody lekarz nigdy się z taką chorobą nie zetknął. Objawy glistnicy przypisze pewnie rozwolnieniu, biegunce zatruciu pokarmowemu itd.
Nastka:
Dokładnie tak jest. Gdy moja córka miała glisty lekarz stwierdził, że to niemożliwe, że laborantka pomyliła się ( wynik z kału pozytywny ). Lekarze uważają, że takie choroby odeszły do lamusa i przypisują objawy innym popularnym chorobom.
sylwiaa:
w tych czasach jeszcze ludzie na to chorują? Trzeba myć ręce i nie będzie glistnicy
Adria:
Wystarczy niedokładnie wymyty owoc lub warzywo – np sałata i problem gotowy.