Grypa żołądkowa u niemowlaka
Wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego, potocznie nazywane grypą żołądkową lub jelitową, to jedna z najczęściej występujących chorób, zwłaszcza w sezonie od jesieni do wczesnej wiosny. Nie wywołuje jej jednak wirus grypy, ale rotawirusy, astrowirusy lub adenowirusy. Najczęstszym źródłem zakażenia są chore osoby, dlatego grypa żołądkowa u dzieci rozprzestrzenia się masowo w szkołach i przedszkolach.
Najważniejszymi elementami profilaktyki jest dokładne mycie rąk oraz żywności. Uniknięcie zakażenia jest jednak trudne, zwłaszcza u dzieci i niemowląt, ze względu na mniej sprawną pracę układu odpornościowego oraz bardzo wysoką zaraźliwość grypy jelitowej.
Objawy choroby grypy żołądkowej u niemowlaka
Najbardziej charakterystycznymi objawami grypy żołądkowej u niemowlaka są wymioty i wodnista biegunka, które u dzieci są bardziej dokuczliwe i niebezpieczne niż u dorosłych, ze względu na ryzyko szybkiego odwodnienia. Pojawiają się też ogólne osłabienie, gorączka, mdłości, brak apetytu, dreszcze, bóle głowy, brzucha i mięśni. Bardzo często nie obserwuje się reakcji na podawane leki, stąd opinia, że grypę jelitową trzeba przeczekać, zapewniając jedynie odpowiednie nawodnienie. Biegunka zazwyczaj ustępuje po upływie trzech dni, jednak pozostałe objawy mijają później, często w czwartej dobie po ich wystąpieniu. W ciężkich przypadkach, dolegliwości nie ulegają złagodzeniu po upływie kilku dni. Należy wtedy skonsultować się z lekarzem.
Leczenie grypy jelitowej u niemowlaka
Ze względu na bardzo złe samopoczucie dziecka podczas grypy żołądkowej, rodzice szukają skutecznych leków, które spowodują szybkie ustąpienie objawów i wyleczenie. Niestety, nie ma preparatu, który eliminowałby przyczynę choroby, dlatego leczenie jest typowo objawowe.
Grypa żołądkowa u niemowlaka lub małego dziecka bardzo łatwo może prowadzić do odwodnienia organizmu, więc kluczową kwestią jest odpowiednie nawadnianie. Najbardziej skuteczne są doustne płyny nawadniające (ONS) dostępne w aptekach. Można je zastąpić napojem izotonicznym, wykonywanym w domowych warunkach, który powinien zawierać wodę, kilka łyżek miodu, sok z cytryny i odrobinę soli. Dziecko można również nawadniać za pomocą średniozmineralizowanej wody niegazowanej lub herbatek ziołowych. Płyny powinny być chłodne, ze względu na towarzyszące biegunce nudności i wymioty. Pomocne mogą być także zioła, zwłaszcza mięta lub szałwia.
Należy pamiętać o konieczności oszczędzającego trybu życia. Starsze dziecko powinno zostać w domu i jak najwięcej wypoczywać w łożku. Jeżeli występują wymioty i brak apetytu, w pierwszych dniach choroby nie należy zmuszać dziecka do jedzenia. Gdy objawy stopniowo ustępują, można wprowadzać pokarmy, jednak powinny to być lekkostrawne produkty, takie jak płatki ryżowe lub chudy twarożek.
Higiena podczas grypy żołądkowej u niemowlaka i nie tylko
Zachowanie odpowiedniej higieny podczas choroby skraca czas jej trwania oraz może zapobiec zarażeniu pozostałych członków rodziny. Należy pamiętać o regularnym wietrzeniu sypialni dziecka oraz dezynfekcji używanych przez nie przedmiotów, a zwłaszcza nocnika lub deski klozetowej. Mimo choroby, dziecko powinno być regularnie kąpane, ponieważ sprzyja to usuwaniu zarazków. Ważne jest dokładne mycie rąk przed posiłkami przez całą rodzinę oraz zachowanie czystości w miejscu ich przygotowywania.
Możliwe powikłania grypy jelitowej u dzieci
Grypa jelitowa u dzieci jest bardzo częstą chorobą i zazwyczaj nie powoduje powikłań. Jednak jeżeli mimo ciągłego nawadniania, dziecko odczuwa silne pragnienie, jest senne, apatyczne lub rozdrażnione, oddaje zmniejszoną ilość moczu, a jego śluzówki i skóra są wysuszone, należy szukać pomocy lekarskiej, ze względu na możliwość wystąpienia odwodnienia. W ciężkich przypadkach konieczne jest nawadnianie dożylne.
2 komentarzy
tatko:
Grypa żołądkowa u niemowlaka jest skrajnie niebezpieczna. Nie ma co się zastanawiać, czytać i rozważać, tylko od razu jechać do lekarza, a jak dziecko jest bardzo małe to nawet do szpitala. Nie przesadzam, bo tu naprawdę lepiej dmuchać na zimne.
Jehowa niech się schowa:
Nie mieszajcie religii do zdrowia! Jak słyszę takie historie w telewizji, że szpital nie mógł leczyć niemowlaka, to od razu bym mu odebrała prawa rodzicielskie, bo to zwyrodnialec a nie rodzic. Przecież grypa żołądkowa niemowle może nawet zabić, nie mówiąc o poważnych komplikacjach zdrowotnych. Na to nigdy nie powinno być zgody lekarzy, niezależnie od tego w jakie spaghetti wierzą rodzice.