Jelitówka w ciąży
Grypę żołądkowa wywołuje wirus, który bardzo szybko atakuje układ pokarmowy. Choroba powoduje duży dyskomfort, spowodowany biegunką i wymiotami. Grypa żołądkowa w ciąży nie ma wpływu na dziecko. Zagrażać może mu silne odwodnienie, dlatego ważne jest, by nawadniać organizm. Choroba może być wywołana także spożyciem nieświeżego jedzenia, niektórymi lekami lub inną poważniejszą chorobą.
Objawy grypy żołądkowej w ciąży
U kobiet ciężarnych prawidłowe rozpoznanie może być nieco utrudnione, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży, gdzie często przyszłym mamom towarzyszą poranne mdłości i wymioty. Jednak wymioty spowodowane chorobą są bardziej gwałtowne i częstsze. Do tego dochodzi jasna, wodnista biegunka, która nie powinna występować w okresie ciąży. Temperatura ciała może być podwyższona – około 37 stopni. Pojawia się uczucie rozbicia i zmęczenia, ból mięśni. Grypa jelitowa w ciąży objawia się również bólem brzucha – szczególnie żołądka. (więcej: http://grypazoladkowa.net.pl/grypa/grypa-zoladkowa-w-ciazy/)
Leczenie grypy żołądkowej w ciąży
Nie ma leku na grypę żołądkowa – możemy jedynie łagodzić doraźnie jej objawy. Jeżeli dopadła nas jelitówka w ciąży należy pamiętać, by:
- nawadniać organizm, często, małymi łykami popijać wodę, dodatkowo wodę można uzupełnić elektrolitami;
- przez kilka godzin zrezygnować z jedzenia, następnie przejść na lekkostrawną dietę, idealnie sprawdzi się, np. kisiel, kasza manna, ryż, należy unikać soków, napojów gazowanych, kawy i mocnej herbaty;
- zadbać o odpoczynek – należy dużo leżeć i nie nadwyrężać swoich sił;
- nie należy przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem;
- do diety można wprowadzić imbir, który łagodzi wymioty.
Kiedy udać się do lekarza?
W większości przypadków grypa żołądkowa ustępuje samoistnie i nie ma konieczności konsultacji z lekarzem. Natomiast jeśli objawy nie ustępują, a nawet nasilają się, temperatura ciała utrzymuje się powyżej 37 stopni, a wymioty nie ustępują, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Po zbadaniu lekarz może wdrożyć specjalistyczne leczenie, np. antybiotyk.
Zatem do lekarza należy udać się gdy:
- wymioty i biegunka mają silną postać i nie ustępują, a nawet nasilają się;
- w wymiotach pojawia się krew;
- wystąpiły omdlenia lub zawroty głowy;
- w kale pojawiła się krew;
- wymioty i biegunka trwają powyżej dwóch dni;
- nie jesteśmy w stanie utrzymać w żołądku żadnego pokarmu ani wody;
- temperatura ciała przekracza 38 stopni Celsjusza.
Jak uchronić się przed grypą żołądkową w ciąży?
Grypa żołądkowa jest chorobą zakaźna, dlatego bardzo trudno uniknąć zarażenia. Do zarażenia może dojść w każdym miejscu, w którym znajdują się ludzie. Najlepszym rozwiązaniem jest częste mycie rąk – szczególnie po przyjściu do domu i przed jedzeniem. Nie należy także dzielić się sztućcami i dokładnie myć wszystkie owoce i warzywa przed spożyciem. Należy także unikać picia wody prosto z kranu.
Czy grypa żołądkowa w ciąży zagraża dziecku?
Sama grypa żołądkowa nie jest niebezpieczna dla nienarodzonego dziecka. Komplikacje mogą stanowić natomiast powikłania po chorobie, odwodnienie organizmu, które może prowadzić także do odwodnienia płodu. Dlatego ważne jest, by pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów, a gorączkę zbijać. Objawów nie wolno bagatelizować i dlatego, gdy nas coś zaniepokoi, warto udać się do lekarza. Celem leczenia tej choroby u kobiet ciężarnych jest więc zapewnienie jej odpowiedniej opieki, podczas gdy organizm zmaga się z infekcją. Należy zapobiegać odwodnieniu, podczas którego oprócz wody, organizm traci także sole i minerały.
2 komentarzy
Sandra:
Na szczęście jelitówka w ciąży już za mną i mam nadzieję, że była to już ostatnia w życiu. Nie ciąża, ale grypa jelitowa oczywiście A na poważnie, to od drugiego dnia leżałam pod kroplówką u lekarza i cały czas podłączony sprzęt. Przestraszyłam się mega, ale na szczęście nic się nie stało. Uważajcie na siebie mamuśki, bo to nic przyjemnego.
Sławoj Leszek:
Nie ma co się nakręcać, grypa jelitowa w ciąży to jeszcze nie jest koniec świata. Dziecko też na tym nie ucierpi, chyba że ktoś przesadzi i będzie jakieś leki ładował sobie bez głowy i konsultacji z lekarzem.