Ile trwa grypa żołądkowa?
Przebywając na co dzień wśród znajomych, kolegów z pracy, czy mijając ludzi w sklepie, jesteśmy narażeni na zarażenie drogą kropelkową różnymi wirusami oraz bakteriami. Zwykle powodują one nie śmiertelne, lecz bardzo uprzykrzające życie choroby – na przykład grypę żołądkową, nazywaną też jelitową. Choroba jest powodowana przez wirusy grypy żołądkowej. Ile trwa grypa żołądkowa?
Profilaktyka i objawy grypy żołądkowej
Choć mówi się, że aby zapobiec tej chorobie trzeba bezwzględnie przestrzegać higieny osobistej, to wcale nie jest trudno się nią zarazić nawet w pozornie higienicznych warunkach. Wystarczy nieraz, że przebywamy blisko osoby zakażonej, po której nie widać jeszcze objawów – na przykład pocałujemy ją w policzek lub uściśniemy dłoń, w którą później złapiemy kanapkę. Okres inkubacji wirusa trwa około 2 dni – oznacza to, że dwa dni przed wystąpieniem pierwszych objawów osoba może zarażać! To zwiększa prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się choroby, nawet mimo odizolowania jej od innych zaraz po pojawieniu się objawów.
Objawy grypy żołądkowej są trudne do pomylenia z inną jednostką chorobową. Jako pierwsze pojawiają się silne mdłości oraz wymioty. Wymioty są gwałtowne, chlustające. Jakakolwiek próba przyjęcia pokarmu kończy się gwałtownym zwracaniem go. Do wymiotów dochodzą biegunki, choć zwykle nie są tak silne. Pojawiają się też silne skurcze żołądka i ból brzucha. Chory przez długi czas trwania tych objawów nic nie je i nie przyjmuje płynów, ponieważ szybko je zwraca. Może to skutkować odwodnieniem organizmu!
Grypa żołądkowa – ile trwa
Czas trwania tej choroby nie jest długi. Przez pierwsze 2-3 dni chory intensywnie wymiotuje i ma biegunki z bólami brzucha. Najczęściej po dwóch dniach przestaje wymiotować, a jego stan się poprawia. Zasadniczo to ile trwa grypa żołądkowa jest jednym z kryteriów przy diagnostyce różnicowej. Jeśli wymioty trwają powyżej trzech dni – trzeba bezwzględnie zgłosić się do lekarza.
Gdy pojawia się grypa jelitowa ile trwa, zależy też od konkretnego organizmu. Choć grypa jelitowa nie trwa tygodniami, a zaledwie 2-3 dni, to może spowodować poważne spustoszenie. A zatem, choć chory wcale nie chce jeść ani przyjmować płynów, należy mu je podawać wraz z elektrolitami, by się nie odwodnił.
Postępowanie przy jelitówce
Jelitówka jest jedną z tych chorób, które leczy się objawowo. Oznacza to, że trzeba ją po prostu przechorować, jedynie łagodząc objawy. Na bóle brzucha pomocne mogą być krople miętowe, łagodzą one również mdłości. Podawać należy wodę mineralną, najlepiej lekko osoloną, by uzupełnić poziom elektrolitów w organizmie. Choremu trzeba pozwolić swobodnie wymiotować – szczególnie, że i tak nie jest w stanie powstrzymać chlustających wymiotów. W większości przypadków jelitówka nie wymaga konsultacji z lekarzem i sama ustępuje po około dwóch dniach. Apetyt wraca, a chory powoli czuje się silniejszy. Bezwzględnej konsultacji wymaga jedynie jelitówka u dzieci i niemowląt w takich przypadkach – często konieczna jest hospitalizacja
2 komentarzy
Michał:
Nie da się wprost powiedzieć ile trwa grypa żołądkowa. Najczęściej trzy dni ostrych objawów i cztery dochodzenia do siebie, ale zawsze wszystko zależy od konkretnego wirusa. No i od tego jak bardzo człowiek ma silny organizm, bo to te ma wpływ i to niemały.
Silny:
2 dni to maks. U mnie nigdy dłużej grypa jelitowa nie trwa, bo jestem wysportowany to i organizm silny wewnątrz jest. Zwłaszcza, że od małego nie lubię słodyczy i nigdy nie miałem żadnych problemów z tym, żeby mieć nadwagę czy coś. Ale wiadomo, że wirus to wirus, każdego może złapać. Tylko, że mnie grypa żołądkowa puszcza dość szybko.