Leczenie grypy żołądkowej

W przypadku tej choroby skupiamy się przede wszystkim na leczeniu objawów. Jak dotąd nie ma żadnego skutecznego leku, który zapobiega ich występowaniu. Możemy jedynie złagodzić ich intensywność i sprawić, by nie spowodowały spustoszenia w organizmie chorego.

Najistotniejsze jest uzupełnianie płynów, bo grypa żołądkowa może szybko spowodować odwodnienie organizmu. Biegunki są intensywne i wodniste, a występują nawet kilkanaście razy dziennie, więc w przypadku braku odpowiedniego nawadniania może skutkować to przykrymi konsekwencjami z zatrzymaniem pracy serca włącznie.

Napoje nie mogą być gorące, bo to może prowokować wymioty. Dlatego należy zrezygnować z kawy oraz herbaty, a nawet gorących naparów polecanych przez niektórych lekarzy. Całkowicie niedozwolone są soki owocowe (zwłaszcza z cytrusów), które zakwaszają organizm i też przyczyniają się do zwiększenia objawów. Najlepsza będzie oczywiście woda niegazowana, ale można też pić chłodny rumianek lub koper włoski.

Podczas biegunki organizm traci mnóstwo mikroelementów: magnez,wapń, potas, sód i inne niezbędne do prawidłowego działania naszego ciała składniki. Można je uzupełniać poprzez wzbogacone płyny nawadniające, które dostaniemy w każdej aptece bez recepty.

Leki na biegunkę

Biegunkę można całkowicie zatrzymać lub znacznie ograniczyć, przyjmując leki zaparciowe. Nie można ich jednak podawać dzieciom – zwłaszcza mającym mniej niż 6 lat. U nich odwodnienie może bowiem nastąpić tak szybko, że leczenie powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarzy w szpitalu. Poza tym – mimo że to bardzo nieprzyjemne – biegunki i wymioty pozwalają najszybciej pozbyć się toksyn z organizmu, co przyspiesza powrót do pełnej sprawności.

Przed chorobą może zapobiec szczepienie przeciwko rotawirusom. Szczepionka nie podlega refundacji, więc jej koszt to obecnie 600-700 zł. Działa około 3 lat, więc chroni dziecko przed zakażeniem w okresie, kiedy jego organizm ma jeszcze niedostatecznie wykształcone mechanizmy obronne. Podaje się ją bowiem pomiędzy 6 a 26 tygodniem życia dziecka. Skład szczepionki jest co roku modyfikowany, by walczyła z jak największą liczbą mutujących cały czas rotawirusów.

Podczas choroby lepiej pozostać w łóżku, bo powoduje ona także znaczne osłabienie organizmu. Należy dużo wypoczywać i jak najwięcej spać.

Higiena przy biegunce

Podstawową formą ochrony przed zakażeniem – zwłaszcza u dorosłych – jest jednak higiena. I nie chodzi tylko o regularne mycie rąk, które powinno być podstawą, ale właściwie konkretny reżim, polegający na myciu wszystkich przedmiotów sanitarnych, spuszczaniu wody tylko przy zamkniętej klapie, systematycznym przecieraniu wszystkich przedmiotów codziennego użytku – pilota do telewizora, telefonu, klawiatury komputera, korzystanie z osobnych naczyń, sztućców, szklanek. Należy też używać osobnych ręczników, a nawet pościeli oraz porządnie wietrzyć całe mieszkanie.

Po chorobie należy jak najszybciej rozpocząć rekonwalescencję. Powinna ona polegać na zwiększonym odpoczynku, ale też uzupełnianiu minerałów i witamin. Do diety należy więc włączyć większą ilość warzyw i owoców, a także ryby oraz białe mięso, które uzupełnią brak białek.

 

2 komentarzy

  • Kokosz:

    Data: Luty 24, 2015 Czas: 12:00

    Wszystkiego można próbować, ale w moim przypadku sprawa jest jasna – grypa żołądkowa leczona trwa 4 dni, a nieleczona 4 doby ;) Prawie jak z katarem, ale faktem jest, że potem ważne jest szybkie uzupełnienie mikroelementów oraz witamin, by organizm nie wyjałowił się i nie został zaatakowany przez kolejne wirusy czy choroby.

  • Anka:

    Data: Luty 27, 2015 Czas: 08:40

    Najważniejsze przy leczeniu grypy żołądkowej jest uzupełnianie płynów. Tylko, że najczęściej robimy błąd, na przykład słuchając „złotych rad” o tym, że na żołądek najlepsza jest coca-cola. Bo przeczyści organizm i tak dalej. Tymczasem guzik prawda. Najlepiej pić wodę i to bez gazu, wcale nie musi się nam odbić żeby było zdrowiej. Po prostu trzeba „swoje” wydalić z organizmu, pozbyć się diabła jak mawiała moja babcia :) A tak naprawdę to chodzi po prostu o wydalenie wirusów – i to jest najlepsze leczenie grypy żołądkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.