Kolka wątrobowa – leczenie, przyczyny, zapobieganie
Na te dolegliwości najczęściej skarżą się kobiety – głównie z powodu nieodpowiedniej diety. Jeśli jesz dużo smażonych potraw, które są bogate w tłuszcze i nie stronisz od alkoholu – jesteś w grupie ryzyka. Kolka wątrobowa, zwana również żółciową, to kłopot dotykający ok. 15% polskiego społeczeństwa, czyli niemal 30% kobiet, które ta dolegliwość dopada najczęściej. Znamy wypróbowane sposoby, które mogą sprawić im ulgę.
Atak kolki żółciowej łagodzą ciepłe okłady, a nawet nagrzewanie poduszką elektryczną. Można też stosować naturalne środki, z których bezsprzecznie najlepszy jest ostropest plamisty. Jeśli bardziej ufamy farmaceutykom, można bez zawahania udać się apteki, gdzie bez recepty kupimy co najmniej kilka różnych środków, które pomogą ulżyć dolegliwościom. W tym wypadku niemal wszędzie jest w czym wybierać. Tutaj przeczytasz inne sposoby radzenia sobie z kolkami.
Należy również pamiętać o diecie. Natychmiastowe zrezygnowanie z surowych warzyw i owoców, ciężkostrawnych potraw, a nawet soków owocowych jest po prostu konieczne. Warzywa jeść można, ale po solidnym ugotowaniu. Wskazane są też herbaty ziołowe i kleiki. Natomiast kilka dni po ataku można rozpocząć kurację oczyszczającą woreczek żółciowy – czyli picie przez dwa tygodnie soku wyciśniętego z jednej cytryny wraz z oliwą z oliwek. Taki napój powinno się wypijać przed snem.
Kiedy atakuje kolka wątrobowa?
Atak kolki wątrobowej daje o sobie znać w momencie, kiedy w pęcherzyku żółciowym powstają złogi utrudniające przepływ żółci do dwunastnicy. W efekcie pęcherzyk musi pracować bardziej intensywnie i kurczy się dużo bardziej niż zazwyczaj. Te skurcze sprawiają właśnie ból, który jest efektem ataku kolki żółciowej. Może on być nawet kilkudniowy i jest bardzo mocny. Najczęściej promieniuje na prawą stronę brzucha i tam jest odczuwany. Zdarza się jednak, że jest tak silny, iż odczuwać go można nawet w okolicach łopatek i ramion. W skrajnych przypadkach kończy się wymiotami żółcią.
Wątroba ma bowiem za zadanie wychwytywanie i eliminowanie toksycznych substancji i produkcję żółci, która trawi tłuszcze. Gdy w diecie jest więcej tłuszczy zwierzęcych, prawdopodobieństwo kolki wątrobowej wzrasta, bo zwiększa się wydzielanie cholecystokininy. To hormon prowokujący skurcze woreczka. Według naukowców z Harvardu kobiety ze sporą nadwagą aż 6 razy częściej mają kamice żółciową.
Jak zapobiegać kolce żółciowej?
Na początek warto maksymalnie ograniczyć sól, smażone dania, tłuszcze zwierzęce i odstawić alkohol – nawet słabe wino. Zamiast tego można jeść chude mięso indyka czy cielęcinę. Należy również zadbać o wątrobę, która do tej pory była przeciążona. Wspomagają ją różne preparaty i herbaty ziołowe.
3 komentarzy
Kolarz:
Ciepłe okłady to najlepszy sposób na kolkę wątrobową. Ale powinny być wręcz gorące, u mnie działały takie na granicy bólu od oparzenia.
Siwy:
Gdy przestałem wszystko dosalać, a zamiast tego stosować kolendrę i bazylię, kolki minęły jak ręką odjął. I nie będzie przesady w tym, że szybko okazało się, że jedzenie z naturalnymi przyprawami jest po prostu bardzo dobre, lepsze od solonego łajna
Teresa:
U nie kłucie w boku lekarz nazwał przeciążeniem wątroby, nie wiem czy to to samo, objawy tak. Dostałam jako lek preparat Essentix i wszystko jest już w porządku. Ale sól w diecie i tłuszcze musiałam ograniczyć na czas leczenia. Od tamtej pory z solą nie przesadzam.