Objawy i przebieg kolki
Jak rozpoznać kolkę i nie pomylić jej objawów z bardziej poważną chorobą? To ważne, bo napady kolki nie mają żadnego wpływu na zaburzenia rozwoju dziecka, ale inne schorzenia należy leczyć bardziej inwazyjnie.
Najczęściej objawy kolki pojawiają się u dzieci, które ukończą trzeci miesiąc życia. W czwartym miesiącu jest najgorzej, kiedy ataki są najczęstsze i najbardziej dokuczliwe. Na szczęście kolka nie jest szkodliwa dla rozwoju dziecięcego organizmu, nie hamuje wzrostu i nie wpływa negatywnie na zdrowie dziecka. Nie jest też przyczyną powikłań, do których prowadzą inne – również pozornie niegroźne – schorzenia. Kolka nie wywołuje żadnych dolegliwości oprócz bólu.
Można ją jednak zwalczyć. Sposoby na pokonanie kolki opisaliśmy tutaj i są one skuteczne mimo tego, że badacze wciąż nie potrafią udowodnić co tak naprawdę powoduje kolkę. Jedna z teorii mówi, że przyczyną jest nadwrażliwość układu pokarmowego na krowie białko, inna wskazuje na nietolerancję dwucukrów, uszkodzenie błony śluzowej jelita. Jest też teoria hormonalna, która zakłada niedojrzałość układu nerwowego lub wskazująca złą technikę karmienia dziecka.
Opisane przez nas we wskazanym wyżej artykule porady najczęściej są skuteczne. Jeśli jednak domowe sposoby nie pomagają, trzeba bezwzględnie udać się do lekarza. Przewlekły płacz dziecka może być efektem kolki, ale możliwe, że niezależnie od niej występuje inna choroba, powodująca silny ból. Chorób, które czasami trudno zdiagnozować rodzicom jest cały wachlarz: od zapalenia ucha środkowego, przez infekcje układu moczowego po przepuklinę, a nawet łagodną biegunkę.
Jakie są objawy kolki?
Najczęściej napad kolki jelitowej dostrzec można już na twarzy dziecka. Robi się ona nagle czerwona, po dziecku widać, że zaczął dokuczać mu ból, często podkurcza też nogi. Kolejnym z objawów jest krzyk, który często jest dużo bardziej intensywny niż płacz, a dziecko zaczyna się prężyć. Do tego wszystkiego dochodzi zwiększona ilość gazów, objawiająca się m.in. nabrzmiałym brzuchem czy też wzdęciami.
Obserwować należy również stolce, które przy atakach kolki bywają zielone, z domieszką śluzu, a ich wydalaniu towarzyszy też solidne pierdzenie.
Zdarza się, że objawy kolkowe są bardzo intensywne i towarzyszy im niemal nieprzerwany krzyk przez kilkadziesiąt minut. Warto pamiętać, że nie wpływa to negatywnie na rozwój malucha.
2 komentarzy
Marlena:
U mojego skarbka ataki były koszmarne, mimo że bardzo pilnowałam się z dietą, nigdy nie paliłam, nie pij i tak dalej. Czasem po dwie godziny nawet… Najbardziej pomagał masaż brzuszka, który potem robiłam nawet profilaktycznie. Dla małego to też pieszczoty i większa więź, więc były same plusy. Polecam!
Agatkaaa:
Mój Julian też miał często kolkę, na szczęście szybko mu przechodziła więc długo się z nią nie męczył.