Jak zapobiegać lambliozie
Lamblioza to pasożytnicza choroba wywoływana przez pierwotniaki. Atakują głównie jelito cienkie w okolicy dwunastnicy, zagnieżdżając się w nim i tam żerując. Zwykle chorują na nie dzieci. Choroba często przebiega bezobjawowo lub objawy są na tyle niezauważalne, że potrafi rozwijać się w organizmie przez dłuższy czas. Najczęstszym objawem jest apatia, utrata apetytu i bóle brzuch o nieokreślonym pochodzeniu.
Zapobieganie lambliozie jest stosunkowo trudne, gdyż do zakażenia pasożytem może dojść w wielu różnych miejscach i w wielu sytuacjach. Cysty pasożytów mogą znajdować się na nieumytych warzywach i owocach. Mogą występować w wodzie niewiadomego pochodzenia oraz publicznych toaletach. Głównymi nosicielami pasożytów są muchy, które siadają na jedzeniu i pozostawiają na nim cysty pasożytów.
W takim razie, jak zapobiegać lambliozie, skoro do zakażenia może dojść w zasadzie wszędzie? Oto kilka podstawowych zasad:
1. Przede wszystkim należy zadbać o higieniczny sposób życia.
2. Często i dokładnie myć ręce. Tę zasadę należy jak najszybciej przekazać dzieciom. Ręce należy myć mydłem, pod bieżącą i ciepłą wodą. Czynność tę należy powtarzać przy każdym powrocie z podwórka, przed jedzeniem, po wyjściu z toalety oraz po zabawie ze zwierzętami, zwłaszcza takimi, które żyją na dworze.
3. Przed jedzeniem należy myć wszystkie owoce i warzywa. Nawet te, które będą obierane przed zjedzeniem.
4. Unikać wody z nieznanych źródeł. Cysty często przenikają do wody gruntowej i może łatwo dojść do zakażenia. Ich żywotność w wodzie jest bardzo duża.
5. Unikać publicznych toalet. Zwłaszcza w nich może dojść do zakażenia cystami pasożyta. Jeżeli zachodzi konieczność skorzystania z toalety, należy zachować szczególną ostrożność i dokładnie umyć ręce po powrocie do domu.
6. Usuwać z otoczenia wszystkie muchy. Można kupić specjalne lampy owadobójcze, które montuje się na balkonach i tarasach. Podczas letnich obiadów na świeżym powietrzu, najlepiej chronić jedzenie przed atakami niechcianych much.
Jeśli już nasze dziecko zakazi się tą chorobą, należy natychmiast skontaktować się lekarzem, gdyż choroba sama nie przejdzie. Konieczne będzie przeprowadzenie odpowiednich badań i włączenie specjalnych leków przeciwpasożytniczych. Istnieje jeszcze ważna kwestia: jak nie zarazić się lambliozą od własnego dziecka i jak ustrzec przed tym pozostałych domowników. Do powyższych wytycznych należy dołączyć jeszcze dwie najważniejsze zasady:
- częsta zmiana ręczników i pościeli,
- dezynfekcja toalety.