Przyczyny lambliozy
Lamblioza to pasożytnicza choroba o charakterze zakaźnym, która jest wywoływana przez pierwotniaki Lamblia intestinalis. Po przedostaniu się do organizmu pasożyt żyje w jelicie cienkim. Skąd się jednak tam bierze?
Dzięki specjalnym wiciom, ułatwiającym poruszanie się i przyssawce, za pomocą której przyczepia się on do błony śluzowej, doskonale odnajduje się w tym trudnym do życia środowisku, a nieustannie żywiąc się i rozmnażając powoduje zmniejszenie powierzchni chłonnej jelita cienkiego, wywołując różnego rodzaju objawy chorobowe u nosiciela. Z pasożytem można zetknąć się praktycznie w każdym miejscu, ale najczęściej w toalecie, w wodzie basenowej, w piaskownicy lub w większych zbiorowiskach. Dlatego na zakażenie szczególnie narażone są małe dzieci uczęszczające do żłobków i przedszkoli. Mówią o tym także liczby. Szacuje się, że lamblioza to problem około 3% populacji Polski, ale jednocześnie problem występujący aż u 20% dzieci.
Przyczyny lambliozy
Istnieją cztery zasadnicze powody lambliozy. Pierwsze z nich są związane przede wszystkim z brakiem zachowania zasad odpowiedniej higieny na co dzień, szczególnie przy kontaktach z osobami, które lamblią zostały już zakażone. Należy do nich z pewnością brak nawyku mycia rąk po każdej wizycie w toalecie, niedokładne mycie sztućców i naczyń, używanie wspólnych ręczników oraz szczególnie u dzieci – wkładanie do buzi zabawek podczas wspólnych zabaw.
Bardzo ważne jest utrzymanie oprócz tego odpowiedniej czystości w mieszkaniu. Toaleta powinna być regularnie (najlepiej co najmniej raz na tydzień) dezynfekowana środkami z chlorem lub wybielaczami. Warto także zadbać o jak najczęstsze zmienianie pościeli i ręczników. Druga grupa przyczyn obejmuje zakażenia lamblią przenoszone przez muchy. Bardzo ważne jest więc dokładne mycie warzyw i owoców, by uniknąć zakażenia spowodowanego przez pasożyty przenoszone przez muchy. Tym, co powoduje lambliozę, może być także skażenie wody wodociągowej lub wody ze studni, związane z uszkodzeniami rur ciepłowniczych lub przedostawaniem się zanieczyszczeń do wód gruntowych. Oprócz tego należy także uważać, by nie pić wody z nieznanego źródła. Szczególnie lamblie można napotkać korzystając z miejskich fontann i wodotrysków.
Czwarta grupa przyczyn lambliozy może wynikać zaś z kontaktów z zakażonymi lamblią zwierzętami. Szczególnie niebezpieczne może być głaskanie przez dzieci nieznanych zwierząt czy korzystanie z nieodpowiednio zabezpieczonej piaskownicy, gdzie istnieje ryzyko, że mogły z niej korzystać także zwierzęta, które często wypróżniają się na piasku.