Alkohol a ostre zapalenie trzustki

Ostre zapalenie trzustki nazywane jest chorobą nałogowych alkoholików. Zdarza się, że występuje ona – bardzo sporadycznie – u osób przyjmujących rozmaite leki oraz tych, u których schorzenie uwarunkowane jest genetycznie. Najczęściej jednak dotyka osoby, które piją nadmierne ilości alkoholu, co wiąże się przede wszystkim z większym obciążeniem trzustki oraz wątroby.

Przyczyny ostrego zapalenia trzustki

Generalnie rzecz biorąc ostre zapalenie trzustki ma trzy rodzaje przyczyn, które mogą być manifestowane podczas epizodu. Dość rzadko, bo w ok. 10% przypadków, występuje idiopatyczne zapalenie trzustki, które wynika po prostu z genetycznej skłonności do tego choroby. Częściej może pojawiać się u osób z pulą genów wskazującą na zachorowanie, dlatego jeśli podobny epizod zdarzył się w rodzinie, warto zachować szczególną ostrożność.

Inną grupą przyczyn jest spożywanie określonych rodzajów leków oraz niektóre choroby, których ostre zapalenie trzustki może być po prostu powikłaniem. Taka grupa przyczyn również występuje bardzo rzadko, bo w ok. 1/10 przypadków.

Najczęstszym powodem ostrego zapalenia trzustki jest po prostu nadmierne spożywanie alkoholu. Obciążona wątroba oraz woreczek żółciowy nie dają sobie rady z przetwarzaniem takich ilości alkoholu, co skutkuje zmianami w obrębie trzustki. Ta zaczyna wytwarzać coraz więcej enzymów trzustkowych, ponieważ jest do tego pobudzona dawką alkoholu oraz zmianami w organizmie. Następnie może wystąpić silny epizod, w którym enzymy spalają część trzustki, a także wpływają na układ pokarmowy, prowadząc do perforacji jelita. To powoduje, że chory czuje się bardzo źle, a jego zdrowie oraz życie są zagrożone.

Alkohol a ostre zapalenie trzustki

Trzeba mieć na uwadze, że ostre zapalenie trzustki w bardzo gwałtownym epizodzie może zostać wywołane nie tylko nagłym spożyciem bardzo dużej ilości alkoholu, ale również regularnym spożywaniem większych ilości, które negatywnie wpływają na pobudzenie wydzielania enzymów trzustkowych.

Picie alkoholu po ostrym zapaleniu trzustki jest niebezpieczne z jednego powodu: może spowodować nie tylko nawrót choroby i wystąpienie drugiego, intensywniejszego epizodu, ale również może pogorszyć stan kliniczny chorego. Istnieje pogląd, że spożycie alkoholu porównywane jest do kiepskiej, intensywnej diety, która może w negatywny sposób wpłynąć na ludzki organizm i pobudzić trzustkę do jeszcze silniejszego działania.

Co więcej, abstynencja po ostrym zapaleniu trzustki jest ściśle zalecana w sytuacji, gdy chory nie miał jeszcze pełnej konsultacji lekarskiej po długotrwałym zastosowaniu diety. Aż do czasu, kiedy nie otrzyma się potwierdzenia lekarskiego, dotyczącego abstynencji, albo możliwości spożycia niewielkiej ilości alkoholu, dobrze jest zachować całkowity post w tym zakresie. Istotne jest, aby zadbać o zdrowie nie tylko poprzez odpowiednią dietę, ale również właściwe zastosowanie się do zaleceń lekarskich. Zwykle, jeśli trzustka została poważnie uszkodzona, abstynencja obowiązuje przez całe życie.

Alkohol a ostre zapalenie trzustki
4.5 (90%) 2 głosów

7 komentarzy

 • smutna prawda:

  Data: Kwiecień 15, 2015 Czas: 16:27

  Niestety smutna prawda jest taka, że po ostrym zapaleniu trzustki abstynencja od alkoholu jest często niemożliwa. Po prostu alkoholicy nie mogą sobie odmówić i piją i tak, a nawet małe ilości alkoholu są w takich przypadkach zabójcze.

 • Krzywy Krzyś:

  Data: Kwiecień 16, 2015 Czas: 11:36

  Wiesz, jak ktoś nie chce, to może od razu skoczyć z wieżowca. Ja nie mam nic przeciwko ludziom, którzy po ostrym zapaleniu trzustki nadal piją alkohol. Sami wybierają śmierć w męczarniach, to niech się męczą. Przecież nikt im nie każe pić, nikt wódki do gardła na siłę nie wlewa. Byle przy tym nie krzywdzili innych – rodzin, dzieci etc. Niestety, nie zawsze się tak da.

  • jan:

   Data: Maj 31, 2015 Czas: 14:34

   głupi Krzys, ty wiesz co to uzaleznienie, nie palisz nie pijesz nie jesz nie dup… cymbał

  • Zalamana:

   Data: Sierpień 1, 2017 Czas: 13:09

   Moj maz jest po ozt trzy tyg.w szpitalu i h.. Go dzieci obchodza a mamy ich piatke dalelej wali w gaz to obled a ja niewiem co robic nie mam gdzie pujsc a ten tylko mysli jak tu wypic.kradnie piniadze z portfela cgowam juz kase po cszafkach .moze on juzvniechce Zyc tylko co te dzieci przezywaja ludzie ratunku!!!

   • Beata:

    Data: Lipiec 4, 2018 Czas: 20:52

    Hej i jak Twój mąż się opamietał?Czy dalej pije .Jak jego trzustka?

 • Damian:

  Data: Wrzesień 5, 2016 Czas: 19:04

  Witam, pół roku temu przeszedłem OTZ. Nie jestem alkoholikiem, jak każdy wypijalem piwo po pracy. Nie jest powiedziane, ze stan zapalny trzustki wywołany jest tylko i wyłącznie przez alkohol… Bzdura.
  Pytanie moje jest takie: czy będę mógł kiedykolwiek się napić piwka? Dodam, że mam dopiero 23 lata i już do końca życia zero alkoholu?

  • gosc:

   Data: Lipiec 11, 2017 Czas: 18:58

   Przeszłam OZT co najmniej 5 razy, nigdy z powodu alkoholu (kamica żółciowa, raz jako powikłanie po badaniach). Po ostatnim epizodzie nie piłam 8 miesięcy. Po tym czasie wróciłam do piwka w weekendy. Na początku brzuch trochę pobolewał, później już nic nie czułam. Mam 24 lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.