Domowe leczenie zapalenia trzustki

Jednym z organów, który często przypomina o sobie, powodując mniej lub bardziej nasilone objawy bólowe, jest trzustka. U części pacjentów dochodzi do ostrego zapalenia trzustki, u innych z kolei zapalenie trzustki ma charakter przewlekły, co powoduje konieczność sięgnięcia po nieco inny rodzaj leczenia. Jednak duże znaczenie dla wyleczenia ma odpowiednia dieta oraz zioła na zapalenie trzustki, które często uzupełniają tradycyjne kuracje lecznice. Domowe leczenie zapalenia trzustki jest bez wątpienia warte zastosowania.

Zapalenie trzustki – główne objawy

Do grona osób, które są szczególnie podatne na zapalenie trzustki, należy zaliczyć głównie mężczyzn po 40. roku życia. Trzustka nie lubi także nadmiaru alkoholu oraz zbyt tłustej diety. To właśnie połączenie zbyt obfitego posiłku mięsnego, któremu towarzyszyło spożycie dużej ilości alkoholu, jest często bezpośrednim powodem pojawienia się ostrego zapalenia trzustki.

Pacjenci, u których dochodzi do ostrego zapalenia narządu, cierpią na ostre dolegliwości bólowe, umiejscowione z prawej strony jamy brzusznej. Do ataku bólu często dołącza zażółcenie skóry, ale również wymioty i nudności czy podwyższone ciśnienie, przy czym w krótkim czasie może dojść do odwodnienia organizmu. Natomiast przy przewlekłym zapaleniu trzustki ból w okolicy trzustki pojawia się ciągle, a pacjent może mieć trwale zmieniony koloryt skóry.

Leczenie zapalenia trzustki

Nawet jeśli lekarz przepisze enzymy czy insulinę na zapalenie trzustki leczenie domowe może z powodzeniem uzupełnić tradycyjną kurację. Jednak leczenie domowe oparte jest na ziołach i rekomenduje się je jedynie w przypadku przewlekłego zapalenia trzustki.

Przy ostrym zapaleniu trzustki bardzo często dochodzi do hospitalizacji pacjenta, gdzie w procesie leczenia, w zależności od dolegliwości, stosuje się także dializowanie otrzewnej w przypadku perforacji przewodu pokarmowego czy antybiotyki, jeśli objawy przypominają sepsę.

Domowe leczenie zapalenia trzustki wykorzystuje zioła oraz dietę. Pacjenci z chorą trzustką muszą zamienić swoją dietę na dietę niskotłuszczową, w której – w zależności od dolegliwości – czasem rezygnuje się także z produktów zawierających błonnik. Pacjenci muszą także zrezygnować z alkoholu. Z tego powodu zioła, jakie wykorzystuje się w leczeniu trzustki, podawane są jako napary, a nie wyciągi na bazie alkoholu.

Zapalenie trzustki – leczenie domowe

W leczeniu domowym trzustki wykorzystuje się pokrzywę, czarnuszkę zwyczajną czy glistnik jaskółcze ziele. W przypadku pokrzywy skuteczny bywa nie tylko napar z liści i łodyg, bo samą pokrzywę można także wykorzystać do przygotowania sałatek sezonowych czy zup.

Równie ważne staje się oczyszczenie wątroby, do czego również można wykorzystać zioła i przyprawy. Chorym z zapaleniem trzustki zaleca się wzbogacenie diety o szpinak, który pobudza organizm do wydzielania hormonu pankreozyminy, odpowiedzialnego za produkcję enzymów trzustkowych. Rekomendowane są głównie te zioła i przyprawy, które wspomagają procesy trawienia, zatem niektórzy specjaliści od medycyny niekonwencjonalnej zalecają także uwzględnienie w diecie karczocha, mniszka lekarskiego czy ostropestu. U niektórych pacjentów bardzo dobre efekty zauważono po regularnym stosowaniu oleju z czarnuszki siewnej.

Stosowanie ziół w leczeniu zapalenia trzustki może jednak powodować u pacjentów dyskomfort, związany z przyjmowaniem produktów naturalnych. Równie ważna jest dieta, która przy ostrym zapaleniu trzustki jest w pierwszym etapie leczenia bardzo rygorystyczna i pozbawiona nawet warzyw bogatych w błonnik. Ważna jest również zamiana pieczywa – pacjenci powinni jeść tylko pieczywo białe, rezygnując z pieczywa ciemnego.

2 komentarzy

  • Nahar:

    Data: Marzec 22, 2018 Czas: 11:53

    Naprawdę niewiele trzeba. Domowe leczenie trzustki to odstawienie alkoholu i już od razu widać poprawę. Wprawdzie regeneracja trzustki to nie dwa dni, ale naprawdę jak się odstawi alko to widać różnicę i nie trzeba być lekarzem. Druga rzecz to chleb. Też się go nie powinno jeść i będzie znacznie lepiej. Nie ważne czy razowy, na zakwasie czy zwykły oliwski, chleb też trzeba odstawić.

  • zjawa:

    Data: Marzec 23, 2018 Czas: 11:15

    Jak przestaniesz pić, to trzustka ci się nagle nie zregeneruje. Tak łatwo to nie działa. Poza tym domowe leczenie trzustki ma tylko i wyłącznie moc wspomagającą, nie może zastąpić leków, które przepisze ci lekarz. W Polsce wszystkim się wydaje, że skończyli medycynę i ziołolecznictwo i pokrzywami zdołają wyleczyć się z chorób trzustki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.