Przewlekłe zapalenie trzustki
Trzustka jest odpowiedzialna za produkcję enzymów, koniecznych do trawienia pokarmów, ale równie ważna jest jej odpowiedzialność za produkcję insuliny. Sam narząd jest narażony na różne schorzenia, wśród których najpoważniejsze to przewlekłe zapalenie trzustki.
Przewlekły stan zapalny może nie dawać żadnych objawów bólowych, jednak zdarza się, że u części pacjentów dochodzi do ostrego zapalenia trzustki, które należy leczyć w szpitalu. Jakie są najczęstsze objawy choroby i czy można w jakiś sposób ograniczyć jej negatywne skutki?
Przyczyny przewlekłego zapalenia trzustki
Do grupy podwyższonego ryzyka w przypadku zapalenia trzustki zalicza się głównie mężczyzn po 40. roku życia. Bardzo często zapalenie trzustki może powodować zła dieta (głównie z powodu zbyt tłustych posiłków) oraz nadmiernie spożywany alkohol. Zapalenie trzustki może być także wywołane przez przebyte choroby, można na nie zachorować także z powodu bulimii czy długotrwałego stosowania leków, m.in. sterydowych, moczopędnych czy przeciwpadaczkowych.
Przewlekłe zapalenie trzustki – objawy
Uszkodzenie trzustki spowodowane alkoholem zazwyczaj przez lata nie daje żadnych objawów, dopóki u pacjenta nie dojdzie do ostrego stanu zapalnego.
Zapalenie trzustki kojarzone jest z silnym bólem, umiejscowionym z prawej strony brzucha. Silnemu bólowi może towarzyszyć ból mięśni, nudności i wymioty, ale również niskie ciśnienie. W wielu przypadkach u pacjentów dochodzi do odwodnienia organizmu. Pacjenci z przewlekłym zapaleniem trzustki, mimo dobrego apetytu, szybko chudną, a ich skóra ma charakterystyczny żółtawy odcień, który pojawia się także w gałkach ocznych.
Leczenie zapalenia trzustki
Silny ból w nadbrzuszu to zwykle objaw bardziej kojarzony z OTZ niż charakteryzujący przewlekłe zapalenie trzustki Rokowania co do dalszego sposobu leczenia są zwykle pomyślne, o ile pacjent odpowiednio wcześnie trafi do lekarza.
Przy przewlekłym zapaleniu trzustki część objawów nie występuje nigdy, natomiast sam ból jest ciągły i zanika jedynie wtedy, gdy trzustka przestaje produkować enzymy trawienne. W przewlekłym zapaleniu trzustki dochodzi bowiem do sytuacji, gdy pęcherzyki i kanaliki trzustki zostają wypełnione płynem, co nasila dolegliwości bólowe.
Oprócz przyjmowania enzymów w tabletkach, bardzo często pacjenci muszą mieć również podawaną insulinę, ze względu na jej upośledzoną przez trzustkę produkcję. Leczenie przewlekłego zapalenia trzustki obejmuje również zmianę diety, która powinna być lekkostrawna, oraz całkowitą rezygnację z alkoholu. W diecie ważne jest unikanie potraw tłustych, które spowodowałyby nadmiar produkcji enzymów przez trzustkę.
Jeśli przewlekłe zapalenie zamienia się w ostry stan zapalny, konieczna może być hospitalizacja z jednoczesnym przyjmowaniem leków hamujących wydzielanie enzymów. U niektórych pacjentów może dojść do powstania infekcji, dlatego ważne jest podanie antybiotyku.
Silne bóle, z jakimi zmagają się pacjenci z przewlekłym zapaleniem trzustki, są konsekwencją tego, że produkowane w nadmiernej ilości enzymy zaczynają po pewnym czasie trawić sam narząd. Jeśli enzymy strawią także ściany przewodu pokarmowego, może dojść do jego perforacji. Silny ból może jednocześnie przypominać sepsę.
W skrajnych przypadkach lekarz prowadzący może zadecydować o usunięciu fragmentu uszkodzonego narządu. Ważna jest także dieta, która nie powinna zawierać zbyt dużej ilości błonnika pokarmowego, bowiem prowadzi to do nadmiernego produkowania hormonów, które z kolei działają drażniąco na trzustkę i pęcherzyk żółciowy. Wszystkie pokarmy muszą być gotowane lub pieczone w folii bez tłuszczu.
2 komentarzy
Aśka:
Według mnie to praktycznie każde zapalenie trzustki jest przewlekłe. I nie chodzi o to, że jakieś specjalne symptomy takie zapalenie powinno mieć, ale to, że po prostu długo trwa. To jest właśnie dokładnie przewlekłe zapalenie trzustki, bo często nie są to tygodnie, ale miesiące, przez które człowiek choruje.
ojojoj:
No pewnie, każdy ma przewlekłe zapalenie trzustki. A jak masz anginę i jeszcze po tygodniu kaszlesz to już jest przewlekła angina? Ludzie, nie przesadzajcie. Naprawdę są poważne choroby na świecie, ale są też i znacznie mniej poważne. Zawsze trzeba brać pod uwagę to, że nie jest tak, że jak ktoś dłużej stosuje terapię, to już jest przewlekła choroba.