Zapalenie trzustki u psa i kota

Trzustka jest niezwykle ważnym narządem, dlatego właściciele domowych zwierząt powinni pamiętać, że zapalenie trzustki u kota czy u psa, ale również nowotwory trzustki występują równie często u zwierząt, jak u ludzi. Co prawda samo podłoże choroby jest nieco inne, jednak już zapalenie trzustki jako choroba bardzo często wraca. Jakie są zatem objawy choroby i w jaki sposób można złagodzić jej przebieg?

Ostre zapalenie trzustki u psa

Główną przyczyną zapalenia trzustki u zwierząt domowych jest niewłaściwa dieta. Weterynarze podkreślają, że żywienie w przypadku psów i kotów jest niezwykle ważne, dlatego warto kupować im odpowiednio zbilansowane karmy, stworzone przez wiodących producentów. Niestety spora część właścicieli czworonogów stawia na własną pomysłowość, która skutkuje przygotowaniem własnej karmy o dziwnym składzie.

Równie duże szkody może spowodować kupowana w marketach tania karma, w której składzie mięso jest właściwie tylko z nazwy, bo karma zawiera je w ilościach śladowych. Głównym składnikiem wielu karm są chemiczne polepszacze smaku.

Warto pamiętać, że sól, którą mogą jeść ludzie, nie powinna się znajdować w psiej czy kociej karmie, szkodliwe jest także dokarmianie zwierząt resztkami czy wręcz jedzeniem, które właściciel miał zamiar wyrzucić, bo np. zaraz by się zepsuło.

Czynnikami, które działają niekorzystnie na trzustkę, jest również cukrzyca, otyłość zwierzęcia, problemy z jelitami czy przebyte urazy. Jeśli zwierzę miało jakieś problemy z wątrobą czy drogami żółciowymi, może to stanowić także powód, aby bardziej dokładnie przyjrzeć się trzustce zwierzęcia.

Zapalenie trzustki u psa – objawy i metody leczenia

Najczęściej jednak zapalenie trzustki powoduje podawanie zwierzętom tłuszczu w zbyt dużej ilości oraz serwowanie tłuszczów zjełczałych i nienadających się do spożycia. Pierwsze objawy bólowe same zwierzęta ignorują. Jednak jeśli pupil traci apetyt i pojawia się u niego wodobrzusze, warto psa czy kota zabrać na konsultację do weterynarza.

Kolejnymi objawami, które sygnalizują problemy z trzustką, jest bardzo duży apetyt zwierzęcia, które jednocześnie szybko chudnie i nie jest w stanie przybrać na wadze. W wielu przypadkach kał zwierzęcia z chorą trzustką jest bardzo jasny i jednocześnie dość rzadki. Do ogólnego osłabienia u zwierzęcia mogą dochodzić także wymioty, którym często towarzyszy podwyższona temperatura.

Część przypadków chorobowych można wykluczyć poprzez coroczną wizytę kontrolną u weterynarza. Natomiast absolutnie nie wolno na własną rękę podawać psu żadnych leków, w tym w szczególności takich, które sprawdzają się przy zapaleniu trzustki u ludzi.

Leki na zapalenie trzustki u psa i kota

W wielu przypadkach zaleca się stosowanie 72-godzinnej diety u chorego psa, przy czym w tym czasie zwierzę nie powinno przyjmować także żadnych płynów. Wypicie wody może doprowadzić do kolejnego ataku. Lekarz weterynarii podaje zwierzęciu leki na zminimalizowanie wydzielania soków żołądkowych, a następnie uzupełnia się płyny u chorego zwierzęcia. Często leczenie zapalenia trzustki u kota i psa jest leczeniem objawowym, zatem pupilom podaje się leki przeciwbólowe czy zatrzymujące gorączkę, przy czym leki te najczęściej podaje się jako zastrzyki. Przy ostrym zapaleniu trzustki u zwierząt konieczne może być sięgnięcie po antybiotyki. W diecie zwierzęcia nie może natomiast zabraknąć różnych składników odżywczych, w tym również kwasów Omega 6. Niektórym zwierzętom pomaga dieta weterynaryjna, którą również może zalecić jedynie lekarz. U niektórych zwierząt zapalenie trzustki może skutkować koniecznością podawania insuliny.

2 komentarzy

  • kociara:

    Data: Marzec 22, 2018 Czas: 12:00

    Pewnie mnie zbanujecie, albo zakrzyczycie, albo jedno i drugie. Ale pokażcie mi weterynarza, który będzie wiedział, że objawy wskazują na zapalenie trzustki u kota. Oczywiście, po Jego śmierci będzie może wiedział, ale jeszcze nie spotkałam się z takim, który by wyleczył zapalenie trzustki u kota. Nigdy, w żadnym mieście, a trochę latek na karku już mam.

  • Witomino:

    Data: Marzec 23, 2018 Czas: 11:20

    W Gdyni jest weterynarz na Witominie, do którego zawsze są kolejki. Przed sylwestrem trzeba czekać trzy godziny żeby dostać pigułki uspokajające. Ale zna się też na konkretach, już nie raz zdiagnozował zapalenie trzustki u psa. Wiem, że brzmi jak reklama, ale całkowicie bezinteresownie mogę go polecić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.