Dieta po ostrym zapaleniu trzustki

Ostre zapalenie trzustki jest chorobą, która w swoim nagłym i silnym przebiegu wywołuje wiele niepożądanych efektów. Niektóre z nich, jeśli interwencja lekarska nie jest dostatecznie szybka, mogą pogorszyć nie tylko stan zdrowia chorego na stałe, ale również spowodować, że będzie on cierpiał z powodu powikłań, zazwyczaj objawiających się w obrębie trawienia. Z tego powodu niezbędna jest zwykle odpowiednia dieta dla osób, które przeszły ostre zapalenie trzustki.

Przebieg ostrego zapalenia trzustki

Ostre zapalenie trzustki jest chorobą, która polega na znacznie powiększonym wydzielaniu enzymów trzustkowych. To znów sprawia, że w pewnym momencie trzustka zaczyna samodzielnie się trawić, co jest wynikiem postępowania wydzielania enzymów. Jeśli stan jest poważny, enzymy są w stanie dojść również do układu pokarmowego, powodując trawienie jelita cienkiego, co prowadzi do perforacji oraz zagrożenia życia pacjenta.

Podstawą jest rozpoznanie zarówno podstawy powstania ostrego zapalenia trzustki, jak również stwierdzenie, jak bardzo poważny jest stan danego chorego. Jeśli schorzenie jest przechodzone dość łagodnie, wystarczy prosta dieta przy ostrym zapaleniu trzustki, która pozwala na kilkudniową głodówkę, a to z kolei prowadzi do uspokojenia działania tego organu. W przypadku, gdy stan jest poważniejszy oraz wywołany dodatkowo chorobą w obrębie organizmu, niezbędne jest usunięcie przyczyny stanu patologicznego.

Niezależnie od zastosowanego leczenia – czy jest ono krótkie i farmakologiczne, czy też długie, poważne i operacyjne – przez pierwsze kilka dni po zdiagnozowaniu choroby stosuje się ścisłą głodówkę. Wówczas karmienie odbywa się dożylnie, dzięki czemu organizm jest wzmacniany, a jednocześnie trzustka jest odciążona i nie zostaje zmuszona do działania. Następnie, po zakończeniu hospitalizacji, chorego obejmuje zazwyczaj konkretna, przypisana i zindywidualizowana przez lekarza dieta trzustkowa.

Dieta trzustkowa

Dieta trzustkowa jest charakterystyczna i zazwyczaj dzieli się na trzy etapy. Pierwszy z etapów jest głodówką i zwykle następuje ona na oddziale szpitalnym w okresie hospitalizacji. Jest ona niezbędna, aby trzustka doszła do siebie i mogła zacząć normalnie działać. Drugi etap obejmuje przede wszystkim dietę lekkostrawną, bez dużych ilości tłuszczów i cukrów, dzięki czemu trzustka nie musi wydzielać aż tak dużych ilości enzymów trawiennych. Zazwyczaj ten etap diety jest indywidualnie dostosowany do chorego. Obejmuje również zupełną abstynencję od alkoholu, zwłaszcza u osób, u których ten czynnik wywołał epizod.

Kolejny etap polega na lekkim zwiększeniu kaloryczności posiłków i następuje wówczas, gdy stan pacjenta jest już stabilny, a organizm jest w stanie poradzić sobie z większą ilością cięższych w trawieniu składników odżywczych. Ostatnim etapem jest powrót do pełnej, klasycznej diety osoby zdrowej, oczywiście z wyłączeniem tych pokarmów, które mogą – według specjalisty – powodować wystąpienie kolejnego epizodu. Zwykle nie ma ich wiele, a więc dieta po ostrym zapaleniu trzustki jest normalną, zdrową dietą.

Dieta po ostrym zapaleniu trzustki
5 (100%) 1 głosów

1 komentarz

  • Marek:

    Data: Kwiecień 16, 2015 Czas: 11:39

    Niestety, dieta trzustkowa początkowo jest wręcz niejadalna. Jak mi lekarz rozpisał co mam przez pierwsze tygodnie, to wygłądało to tak, że po trzech miesiącach chyba z 8 kilogramów zrzuciłem, mimo że jadłem dużo. Ale same warzywka, gotowany kurczak i inne lekkostrawne przepisy. To było tak, jakby pił wodę i zagryzał ją warzywkami, które przelatywały przeze mnie od razu. Jak ktoś wcześniej byłfanem smażonego i mięsa, to jest to istna katorga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.