Leczenie ostrego zapalenia trzustki
Ostre zapalenie trzustki jest chorobą, która może zaatakować nie tylko osoby uzależnione od alkoholu, ale nierzadko również ludzi, którzy chorują i przyjmują odpowiednie leki. Czasami zdarza się, że choroba ta nabiera tak ostrego przebiegu, iż uniemożliwia normalne funkcjonowanie – szybka interwencja chirurgiczna w takiej sytuacji może uratować życie i zdrowia pacjenta.
Czym jest ostre zapalenie trzustki?
Ostre zapalenie trzustki to stan chorobowy, w którym trzustka zaczyna wydzielać bardzo duże ilości enzymów, które w niepokojący sposób wpływają na zdrowie organizmu chorego. W pewnym momencie intensywnie wydzielane enzymy trzustkowe powodują aktywne uszkodzenie trzustki, jak również uszkodzenia układu pokarmowego, zazwyczaj jelita cienkiego. To z kolei prowadzi do silnych perforacji jelit oraz krwawienia wewnętrznego. Istotne jest, aby w odpowiednim momencie szybko zareagować na pojawiające się objawy oraz skonsultować się z lekarzem. Zazwyczaj ostre zapalenie trzustki wymaga hospitalizacji, co wynika przede wszystkim z konieczności wykonania jasnej diagnostyki powagi danego epizodu. Trzeba mieć na uwadze, że leczenie ostrego zapalenia trzustki należy rozpocząć w miarę szybko, co pozwala nie tylko na pełne wyleczenie pacjenta, ale również zapobieganie dalszym uszkodzeniom w obrębie organów wewnętrznych organizmu.
Jak leczyć ostre zapalenie trzustki
Przede wszystkim każdy pacjent odczuwający bardziej, albo mniej charakterystyczne objawy tego typu choroby, powinien zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, a w przypadku bardzo gwałtownego epizodu – wprost do szpitala, na oddział ratunkowy. Ostre zapalenie trzustki może być w postaci poważnej stwierdzone poprzez przeprowadzenie wywiadu oraz zbadanie stanu pacjenta – charakterystyczna jest m.in. zażółcona skóra, jeśli choroba dotknie również pęcherzyka żółciowego.
Po dokonaniu odpowiedniej diagnostyki chory jest zazwyczaj umieszczany na oddziale wewnętrznym, bądź oddziale intensywnej terapii, zależnie od stanu jego organizmu. W poważnych formach ostrego zapalenia trzustki niezbędne jest szybkie działanie.
Leczenie szpitalne ostrego zapalenia trzustki
To, jak leczy się ostre zapalenie trzustki, zależy przede wszystkim od tego, jak gwałtowny jest dany epizod oraz jak szybko zostanie on wykryty. Podjęcie odpowiedniego leczenia polega przede wszystkim na zastosowaniu odpowiedniej głodówki. Trzustka jest obciążona poprzez spożywany pokarm oraz prawdopodobnie spożyty alkohol, dlatego niezbędne jest pełne zaprzestanie doustnego spożywania pokarmu. Zazwyczaj w takich stanach stosuje się zastępcze żywienie dożylne.
Zwykle stosuje się również dodatkowe leczenie zależne od tego, jak wygląda gwałtowny epizod ostrego zapalenia trzustki. Jeśli epizod jest dość łagodny, możliwe jest zastosowanie prostego leczenia, połączonego z głodówką oraz dalszymi zaleceniami ścisłej, określonej diety. W ostrych przypadkach, gdy dochodzi do znaczonego uszkodzenia trzustki oraz perforacji jelit, niezbędne jest leczenie operacyjne – zapobiega ono rozszerzaniu się stanu patologicznego w organizmie.
1 komentarz
do lekarzy:
Ja rozumiem, że dla lekarzy każdy, kto ma ostre zapalenie trzustki to pijak, ale mogliby sobie darować teksty, które są poniżaniem pacjentów. W szpitalu wojewódzkim w Gdańsku czułem się jak by w pracy lekarze byli tam za karę. Odzywki do pacjentów per Ty są na porządku dziennym. Nigdy nie byłem, ale pewnie na izbie wytrzeźwień traktowani są lepiej, niż tam.