Ile trwa rotawirus?

Rotawirusy Autor: redakcja Komentarzy: 2

Okres jesienny i zimowy wyjątkowo sprzyja chorobom zakaźnym przenoszonym przez dotyk zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, ponieważ te pory roku mają zdecydowanie niekorzystny wpływ na stan odporności organizmu. Jedną z takich, niestety coraz bardziej powszechnych infekcji jest zarażenie rotawirusem. Ile trwa rotawirus?

Zakażenie rotawirusem – co to jest i jak się przenosi?

Ten dosyć zjadliwy wirus jest patogenem odpowiedzialnym za wywoływanie ostrej biegunki, dlatego jest tak niebezpieczny, szczególnie dla małych dzieci do piątego roku życia. W momencie zauważenia pierwszych objawów choroby, rodzice zadają sobie pytanie – skąd się to wzięło i ile trwa rotawirus?

Jest to choroba przenoszona drogą dotykową. Rozprzestrzenia się w błyskawiczny sposób w miejscach przebywania większej liczby dzieci. Żłobek, przedszkole czy szkoła, a także spotkania rówieśników chociażby na placu zabaw, to okoliczności, gdzie jedno zainfekowane dziecko jest w stanie zarazić większą część grupy.

Rotawirus u dzieci – ile trwa?

Okres oddziaływania rotawirusa na organizm dziecka jest bardzo zróżnicowany. Gdy pojawi się rotawirus ile trwa nie jest wcale najważniejsze. Należy wziąć pod uwagę jego niezwykle niekorzystny wpływ na stan zdrowia małego dziecka, a przede wszystkim to, że może spowodować odwodnienie poprzez intensywną biegunkę oraz wymioty.

Zakażenie rotawirusem może utrzymywać się nawet do 20 dni i w tym czasie przenosić się na inne osoby. Wniosek jest taki, że niezależnie od tego ile trwa rotawirus, po zauważeniu pierwszych charakterystycznych objawów, konieczna jest natychmiastowa konsultacja u lekarza pediatry. Zlekceważenie infekcji może prowadzić do niebezpiecznych powikłań i skończyć się leczeniem szpitalnym.

Jak zapobiegać zakażeniom rotawirusami?

Ze względu na to, że dziecko ma stały kontakt ze światem zewnętrznym, czy to w przedszkolu i szkole, czy też po prostu na spacerach, a także w domu z osobami odwiedzającymi, nie ma innej możliwości zabezpieczenia przed infekcją, jak tylko poddanie szczepieniu. Zabieg ten jest wykonywany doustnie, do dwunastego tygodnia życia dziecka. U 90 procent zaszczepionych dzieci nie występuje podatność na zakażenie rotawirusem.

Leczenie i rekonwalescencja rotawirusa

Jeśli już wystąpi zakażenie rotawirusem – wizyta lekarska jest niezbędna. W lżejszych przypadkach i przede wszystkim u starszych dzieci, domowe wspomaganie leczenia polega głównie na podawaniu dziecku lekkostrawnych posiłków, roztworów bogatych w elektrolity oraz nawadnianiu. Podawanie jak największej ilości płynów do picia przy rekonwalescencji jest kluczowe.

U małych dzieci, do drugiego roku życia, należy ściśle wykonywać polecenia lekarza pediatry. Niezwykle ważne jest reagowanie rodziców na nietypowe zachowanie malutkiego dziecka – sucha skóra, apatia i senność powinny być sygnałem alarmowym, że dzieje się coś niepokojącego. Szybka reakcja i konsultacja lekarska uchroni dziecko przed koniecznością leczenia szpitalnego.

Pytanie o to ile trwa rotawirus u dzieci jest tak naprawdę mało istotne, bo najważniejsza jest obserwacja dziecka oraz jak najszybsze reagowanie na zmiany w jego zachowaniu. Im młodsze jest dziecko, tym bardziej uważnie rodzice powinni przyglądać się każdej niepokojącej zmianie. Starsze dzieci warto natomiast uczyć higieny osobistej, szczególnie mycia rąk po skorzystaniu z toalety oraz przed posiłkiem. Takie zachowania również w znacznym stopniu przyczyniają się do uniknięcia zakażenia rotawirusem, które jest chorobą brudnych rąk.

Ile trwa rotawirus?
4.8 (95%) 4 głosów

2 komentarzy

  • Mamuśka:

    Data: Marzec 22, 2018 Czas: 13:33

    tak w gruncie rzeczy to nikt nie wie ile trwa rotawirus bo jest ich tyle rodzajów, że człowiek nie spamięta. tak samo nie ma sensu na nie szczepiać, bo się potem okazuje, że szczepionka była skuteczna na inne szczepy a dziecko i tak choruje. i w koło Macieju: pranie, sprzątanie, przebieranie, pranie, sprzątanie…

  • rota:

    Data: Marzec 23, 2018 Czas: 11:38

    Ale przecież to żadna tajemnica ile trwa rotawirus. Wszystko zależy od wieku. Młodsi mają dłużej, czasem w szpitalu spędzą nawet ponad tydzień, choć z reguły to jest do tygodnia. A dorośli w kilka dni powinni wrócić do normy i po wszystkim. Więc bez przesady z tym straszeniem, bo nic wielkiego od dwójeczki jeszcze się nikomu dorosłemu nie stało. Zwłaszcza, że w gruncie rzeczy samo przechodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.