Objawy tasiemca i tasiemczycy

Tasiemczyca, czyli choroba powodowana przez tasiemca, nie zawsze powoduje bardzo widoczne objawy. Zarażenie się tym pasożytem niezwykle rzadko doprowadza do śmierci. Mimo to objawy tasiemca są po pewnym czasie bardzo zauważalne i mogą znacznie pogorszyć komfort życia. Jak szybko rozpoznać obecność tasiemca i tym samym rozpocząć właściwą terapię?

Objawy tasiemczycy obejmują przede wszystkim dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ to właśnie tam, a dokładnie w jelicie cienkim, przebywa tasiemiec. Żywi się on mleczkiem pokarmowym, czyli przetrawionym pokarmem. Jest ono bardzo wartościową substancją, która zawiera wiele potrzebnych składników, w tym aminokwasy, rozłożone cukry i tłuszcze. Pozbawiając żywiciela części tych składników, tasiemiec może go bardzo osłabić. Mogą wystąpić niedobory witamin, zwłaszcza witaminy B12. To objawia się anemią, trudnościami w nauce i koncentracji. Dłuższy niedobór witaminy B12 powoduje problemy z układem nerwowym.

Jak rozpoznać tasiemca

Zazwyczaj jednak objawy tasiemca nie dochodzą aż do tego stadium. Dolegliwości takie jak zrzucenie wagi pomimo bardzo dobrego apetytu czy brak łaknienia oraz problemy trawienne zwykle nasuwają na myśl obecność pasożyta. Ponadto w kale zaczynają pojawiać się długie „nitki” – są to dojrzałe człony tasiemca, gdzie znajdują się dojrzałe jaja. W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza i wykonanie badania. Kuracja w takim przypadku trwa bardzo krótko – wystarczy głodówka i zastosowanie środków farmaceutycznych.

Jak objawia się tasiemiec, który nie bytuje w przewodzie pokarmowym?

W przypadku tasiemców, które nie bytują w przewodzie pokarmowym, objawy mogą być zupełnie inne. W przypadku bąblowca, czyli tasiemca lisiego, jaja pasożyta najczęściej umieszczają się w wątrobie. To powoduje problemy z jej funkcjonowaniem, zwłaszcza jeśli jaj jest naprawdę dużo. Pierwszym objawem w takim przypadku może być na przykład żółtaczka. Nie należy tego lekceważyć, ponieważ leczenie takiego przypadku jest dość mocno utrudnione – jaj bąblowca nie można wyciąć, konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków farmaceutycznych.

Innym pasożytem, który nie bytuje w przewodzie pokarmowym, jest tasiemiec psi. Jaja tego pasożyta mogą umieszczać się właściwie w dowolnej części ciała i tam powodować objawy. Szczególnie niepokojące dolegliwości mogą pojawić się w przypadku, gdy jaja tasiemca psiego dotrą i osadzą się w mózgu. Wtedy pojawiają się problemy z układem nerwowym. W takim wypadku konieczne jest wykonanie operacji, bo znacznie trudniej jest usunąć pasożyta w tej formie w inny sposób.

Problemy mogą pojawić się także w przypadku standardowego tasiemca, uzbrojonego lub nieuzbrojonego, jeśli do organizmu człowieka dostanie się niedorosła forma tego pasożyta. Człowiek jest żywicielem ostatecznym tasiemca. W przypadku, gdy do organizmu dostanie się jajo, zamiast osiąść się w przewodzie pokarmowym, osadza się w mięśniach lub w narządach. Jeśli jaj jest wiele, powodują one chorobę zwaną wągrzycą, która objawia się między innymi wysoką temperaturą.

 

Objawy tasiemca i tasiemczycy
5 (100%) 10 głosów

2 komentarzy

  • miodnik:

    Data: Kwiecień 12, 2016 Czas: 15:27

    Najlepsze jest to, że coraz mniej osób chorowało na tasiemca, ale popularna stała się dieta tasiemcowa, czyli sztuczne zaszczepienie sobie tasiemca, żeby schudnąć… Potem okazywało się, że wcale nie tak łatwo jest wyleczyć się z tego i pojawia się kłopot.

  • doktor:

    Data: Kwiecień 15, 2016 Czas: 19:10

    Dużo jesz i nie tyjesz, a wręcz chudniesz? Jak nie masz problemów z tarczycą, to znaczy, że masz tasiemca. I najprawdopodobniej niejednego. Bo często te pasożyty występują parami, albo nawet więcej. Nie ma możliwości, żeby tego nie zauważysz, bo przemiana materii przy tasiemcu całkowicie się zmienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.