Powikłania tasiemczycy

Choroby pasożytnicze mogą powodować różne problemy zdrowotne. Tak samo jest w przypadku zakażenia tasiemcem. Jakie są możliwe powikłania tasiemczycy? Tasiemiec umiejscowiony w przewodzie pokarmowym rzadko powoduje powikłania, o ile zostanie w porę zdiagnozowany i usunięty. Dłuższe przebywanie tasiemca może jednak powadzić do poważnych problemów związanych nie tylko z układem pokarmowym.

Pierwszym z nich jest anemia, wynikająca nie tylko z braku żelaza, ale przede wszystkim z niedoborów witaminy B12. Niedobór witamin z grupy B powoduje nie tylko niedokrwistość, ale także problemy z układem nerwowym – pojawić się mogą nie tylko kłopoty z koncentracją, ale także objawy chorób psychicznych.

Powikłania tasiemca

Powikłania tasiemca w przypadku, gdy w przewodzie pokarmowym znajduje się tylko jeden pasożyt, pojawiają się rzadko. Jednak w przypadku, gdy w jelicie znajduje się ich więcej, może to doprowadzić nawet do ich niedrożności. Taka sytuacja nie musi być wcale rzadka, ponieważ spożywając niesprawdzone mięso, można spożyć więcej niż jedną larwę tasiemca.

Poważne powikłania przy tasiemczycy mogą pojawić się również wtedy, gdy dana osoba spożyje jaja tasiemca, które nie są przystosowane do żywiciela ostatecznego, a pośredniego. Jajo tasiemca, trafiając do organizmu żywiciela pośredniego, umiejscawia się w jego mięśniach. Tam tworzy tak zwany „wągier” i czeka, aż zostanie połknięte przez żywiciela ostatecznego – czyli człowieka.

Jeśli dana osoba zje wiele takich jaj, może u niej wystąpić wągrzyca, która objawia się między innymi gorączką. Jaja tasiemca mogą umiejscawiać się również w mózgu i innych narządach. Taka sytuacja może nastąpić nie tylko w wyniku spożycia niesprawdzonych pokarmów – istnieje możliwość samozakażenia, jeśli osoba chora na tasiemczycę nie przestrzega zasad higieny. Dlatego najlepiej jest jak najszybciej wykonać badania w razie pojawienia się objawów choroby.

Powikłania rzadkich tasiemców

Powikłania przy tasiemczycy są częstsze w przypadku, gdy choroba dotyczy mniej znanych gatunków, niż tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony. Gatunek tasiemca pasożytujący na lisach może być nawet przyczyną śmierci człowieka – bąblowcem można zarazić się spożywając nieoczyszczone owoce leśnego runa. Jaja tego gatunku tasiemca mogą osiadać w wątrobie człowieka i powodować nawet jej niewydolność. Podobnie niebezpieczny jest tak zwany tasiemiec psi. Jego jaja mogą umiejscowić się w każdym miejscu ludzkiego ciała – także w mózgu. Objawem są między innymi problemy neurologiczne – wszystko zależy od narządu, w jakim jaja się znajdą.

O kuracji w każdym z tych przypadków decyduje lekarz. Profilaktyką przeciw pasożytom w przewodzie pokarmowym jest jedzenie odpowiednich produktów. Na pasożyty działają źle między innymi świeże pestki dyni, zawierające związek miedzi, który działa na pasożyty trująco. Jednak w przypadku wykrycia tasiemca nie należy czekać na działanie metod naturalnych, a raczej szybko zastosować kurację sprawdzonymi środkami farmaceutycznymi. To gwarantuje szybki efekt w postaci wydalenia pasożyta, co nie tylko niweluje objawy choroby, ale również zapobiega wystąpieniu powikłań.

 

Powikłania tasiemczycy
5 (100%) 9 głosów

3 komentarzy

 • chory:

  Data: Kwiecień 13, 2016 Czas: 15:38

  Bardzo rzadko występuje tylko jeden tasiemiec. Właściwie można w takich przypadkach mówić wręcz o wielkim szczęściu. Zazwyczaj połyka się kilka larw tasiemca, zupełnie o tym nie wiedząc. Nie wszystkie się rozwijają i rosną, ale wystarczy kilka, żeby zrobiło się naprawdę groźnie, a stąd już tylko krok do powikłań tasiemczycy.

 • perpetum mobile:

  Data: Kwiecień 15, 2016 Czas: 19:13

  Tasiemcem można zarażać się praktycznie w nieskończoność. Ale właśnie najczęściej tak to wygląda. Na tasiemca choruje się przede wszystkim w przypadku nie przestrzegania zasad higieny osobistej. I właśnie tacy ludzie najczęściej mają tasiemca, a potem nie można ich wyleczyć, bo choroba nawraca.

 • MOrgan:

  Data: Kwiecień 15, 2016 Czas: 19:16

  Trzeba przeprowadzić badania przesiewowe w polskim sejmie. Jestem przekonany, że wielu posłów ma tasiemca w mózgu. Skoro to jedno z powikłań tasiemczycy, to ewidentnie widać, że tam jest nadreprezentacja chorych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.