Przyczyny tasiemczycy

Tasiemczyca to choroba powstała na skutek zarażenia pasożytem – tasiemcem. Objawy są początkowo niecharakterystyczne, ale w krótkim czasie można się zorientować, że pasożyt pochłania potrzebne substancje odżywcze. Jakie są przyczyny tasiemczycy i czy można się przed nią bronić?

W dzisiejszych czasach choroby pasożytnicze są o wiele rzadsze. Dzięki zachowaniu odpowiedniej kontroli, zwłaszcza surowego mięsa, możliwe jest eliminowanie potencjalnych zakażeń. Dlatego spożywanie produktów pochodzących wyłącznie z zaufanych źródeł jest jedną z najlepszych metod profilaktyki zapobiegania zakażeniu tasiemcem.

W przypadku innych produktów żywnościowych dobrze jest dodatkowo samodzielnie zachować zasady higieny – warto myć owoce i warzywa pod bieżącą wodą. Tylko w ten sposób można pozbyć się zabrudzeń, a wraz z nimi jaj pasożytów – nie tylko tasiemca, ale również glist. W przypadku warzyw korzeniowych, warto rozważyć dodatkowe oczyszczenie ich powierzchni szczotką.

Rozwój tasiemca

Skąd się bierze tasiemiec? Tasiemiec do swojego rozwoju potrzebuje dwóch żywicieli – pośredniego i ostatecznego. Pośrednim żywicielem jest zazwyczaj zwierzę. W przypadku tasiemca uzbrojonego, jajo przedostaje się do mięśni. Tam czeka na spożycie przez żywiciela ostatecznego – człowieka. Przyczyna tasiemczycy to najczęściej spożycie takiej formy tasiemca. Bywa jednak, że to człowiek spożyje jaja tasiemca i larwy umiejscawiają się w jego mięśniach – bywa to powodem wągrzycy. Dlatego zachowanie higieny podczas tasiemczycy jest tak istotne – ma to przede wszystkim zapobiec tego typu zakażeniom.

Jak nie zarazić się tasiemcem

Profilaktyka przeciwko tasiemczycy może obejmować również specjalną dietę. Spożywanie co jakiś czas takich produktów, jak świeże pestki dyni, kiszona kapusta czy ogórki oraz cebula i czosnek może zapobiec wystąpieniu tasiemczycy. Niektórzy uważają, że pasożytom w przewodzie pokarmowym sprzyja również dieta bogata w cukier, dlatego polecają unikanie słodyczy i produktów składających się z prostych węglowodanów. W przypadku występowania pasożytów, osoby zakażone często odczuwają zwiększony apetyt na słodycze, ta teoria może więc być prawdziwa.

Powody tasiemczycy

Warto jednak pamiętać, że to tyko profilaktyka i te metody nie zawsze sprawdzą się w leczeniu tasiemczycy. W przypadku zauważenia członów pasożyta w kale, należy zwrócić się do lekarza. Metody naturale mogą okazać się skuteczne, jednak nie zawsze są tak efektywne, jak środki farmaceutyczne.

Trzeba również mieć na uwadze, że jeśli do zakażenia tasiemcem doszło z powodu nieprzestrzegania higieny, to w przewodzie pokarmowym mogą znajdować się także inne pasożyty. Stosowanie metod naturalnych w przypadku występowania glist może okazać się tragiczne w skutkach, ponieważ metody naturalne często podrażniają pasożyta, przez co mogą one próbować przedostać się przez jelito. Taka możliwość nie występuje w przypadku tasiemca, jednak dłuższy czas trwania tasiemczycy może być przyczyną innych powikłań. Terapia środkami farmaceutycznymi rzadko trwa dłużej niż jeden dzień, dlatego jest najbardziej polecana w przypadku zakażenia.

 

Przyczyny tasiemczycy
5 (100%) 5 głosów

2 komentarzy

  • myśliwy:

    Data: Kwiecień 12, 2016 Czas: 19:32

    Tak to jest jak się je tatara i surowe mięso, bo to przecież takie modne ostatnio. Kiedyś jedynym zagrożeniem było mięso bez badania z upolowanego zwierza, co mogło powodować tasiemca. Ale teraz to trzeba naprawdę „chcieć” żeby na tasiemczycę zachorować. Bo przy obecnym poziomie higieny jest to praktycznie niemożliwe.

    • są lepsi:

      Data: Kwiecień 15, 2016 Czas: 19:15

      Ostatnio babka w Żukowie współwłaścicielka knajpy, chciała zjeść surowe mięso z dzika…. Dobrze, że kucharz miał głowę na karku i nie dał się namówić, mimo nacisków. Tasiemiec to byłby najmniejszy problem, bo bywały już przypadki, gdy zjedzenie surowego mięsa kończyło się śmiercią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.