Wzdęcia w ciąży
Wzdęcia zdarzają się u wielu kobiet ciężarnych. To wynik zachodzących w organizmie zmian hormonalnych, które w zdecydowanej większości nie powinny budzić żadnych obaw. Wzdęcia w ciąży – sprawdź więcej informacji.
Podczas ciąży w organizmie kobiety rośnie bowiem poziom progesteronu. Hormon ten m.in. zwalnia tempo trawienia. Generalnie cała fizjologia kobiety w ciąży się zmienia. Nie oznacza to jednak, że wzdęcia w ciąży powstają samoistnie. Najczęściej to jednak matka jest sama sobie winna, stosując nieodpowiednią dietę. Gdy ciąża jest zaawansowana wzdęcia może powodować powiększona macica, która uciska na jelita. Znacznie utrudnia to bowiem ich pracę i zmniejsza wydajność.
Jak łagodzić wzdęcia w ciąży?
Zacząć należy od diety. Podczas ciąży kobiety powinny bowiem w dwójnasób dbać o właściwy jadłospis, dostarczający organizmowi odpowiednich mikroelementów, ale jednocześnie nie obciążający zanadto systemu trawiennego. Dlatego wzdęcia w ciąży łagodzić można poprzez dietę.
Jak ją stosować? Przede wszystkim dbać o to, by jedzenie było regularne. Małe posiłki jedzone częściej to zdecydowanie lepszy wybór niż najadanie się do syta raz lub dwa razy dziennie. Jedzenie trzeba też dokładnie gryźć i przeżuwać, by do organizmu trafiało jak najbardziej rozdrobnione. Warto też oduczyć się częstego nawyku popijania w trakcie jedzenia – w ten sposób połykamy dodatkowe „porcje” powietrza, które rozpychają żołądek i sprzyjają wzdęciom.
W ciąży nie powinno się również jeść warzyw strączkowych oraz znajdujących się w grupach kapuścianych. Nie tylko z powodu wzdęć odstawić należy również potrawy tłuste oraz smażone. Najlepiej stosować specjalistyczną dietę zapobiegającą wzdęciom.
Wzdęcia można ograniczyć nie tylko dietą, ale nawet… ubiorem. Z pewnością dobry wpływ będą miały luźne, nie uciskające – przede wszystkim brzucha – ubrania. Trawienie jest bowiem wolniejsze, gdy brzuch jest uciskany. Ważny jest też sposób odpoczywania po posiłku. Przy wzdęciach najlepiej kłaść się tak, by nogi były wzniesione ku górze, co wpływa na odciążanie mięśni podbrzusza i nacisku na te rejony ciała.
3 komentarzy
Monika:
Sama ciąża jest wystarczającym wzdęciem Ale na poważnie: jak je zauważyć, np. w 3 miesiącu? Przecież nie przez powiększony brzuch czy gorsze samopoczucie? Jak w ogóle rozpoznać wzdęcia w stanie błogosławionym?
jolka:
jeśli byś miała wzdęcia na pewno byś się zorientowała uwaga – po porodzie wzdęcia dokuczają jeszcze mocniej. Wówczas wszystko „układa” się w środku do normalności i gazy w jelitach szaleją. A musisz stosować dietę przede wszystkim dobrą dla maluszka jeśli karmisz piersią np. kalafior, brokuł, a to najlepszy przyjaciel wzdęć. Na szczęście leki zawierające symetykon są dozwolone w czasie ciąży i karmienia.
mira:
Ja zwariuję, co strona w sieci to co innego jest w zakazach na jedzenie. Jedni mówią że trzeba strączkowe – bo dużo błonnika, a tu że nie, bo od tego są wzdęcia. Kurcze, zaczynam naprawdę się gubić co w końcu mam a co nie jeść i jak poradzić sobie z wzdęciami i zaparciami w I trymestrze. Dieta dobra dla maluszka – jem same jabłka, warzywa, nie jem słodyczy bo na nie patrzeć nie mogę, jem mało o częstych porach, jedzenia nie przepijam pomiędzy posiłkami (nigdy tego nie robiłam) a mam zaparcia i wzdęcia? Więc coś tu jest mocno nie halo. Do tego nie jem tłusto i nigdy nie jadłam tłusto ani wielkiej ilości smażonych rzeczy. Odgrzewanych też nie lubię. Więc dlaczego cierpię?