Leczenie zapalenia błony śluzowej żołądka
Dolegliwości ze strony układu pokarmowego są bardzo powszechne. Dotyczą ok. 90% populacji. Od przyczyn, objawów i stopnia zaawansowania choroby, zależy sposób leczenia. Zawsze wiąże się ono jednak ze zmianą diety.
Nieżyt żołądka i jego formy
Pod tym powszechnie używanym określeniem kryje się stan zapalny błony śluzowej żołądka. Może mieć on dwie formy:
- ostrą,
- przewlekłą.
W przypadku każdej z nich inne są przyczyny, inne objawy i inne jest leczenie zapalenia błony śluzowej żołądka.
W przypadku ostrego zapalenia błony śluzowej najczęstszą przyczyną są zatrucia pokarmowe, infekcje wirusowe, obecność bakterii Helicobacter pyroli.
Do najczęściej występujących objawów zaliczyć można silne bóle brzucha, wymioty, biegunkę, gorączkę, a nawet dreszcze.
Jak się leczy zapalenie błony śluzowej żołądka w stanie ostrym? Właściwie nie wymaga ono specjalnego leczenia. Wystarczy zastosować ścisłą dietę, leki przeciwwymiotne i przeciwbiegunkowe (Nifuroksazyd, Stoperan). Pomocne będą także herbatki z mięty. W przebiegu stanu ostrego trzeba pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów, które zapobiegną odwodnieniu organizmu.
Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka
Ta odmiana choroby charakteryzuje się innymi objawami, przyczynami i wymaga innych sposobów leczenia. Przede wszystkim przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka nie daje jednoznacznych objawów.
Najczęściej występują bóle w górnej części brzucha (tzw. dołek podsercowy) nasilające się kilka godzin po spożyciu posiłku (bóle głodowe), zgaga, brak łaknienia, nudności, uczucie sytości, a także apatia, poczucie zmęczenia. Podobne objawy mogą wystąpić także przy innych schorzeniach.
Podstawową kwestią w tej sytuacji jest prawidłowa diagnostyka. Najlepszy obraz choroby i jej przyczyn można uzyskać dzięki gastroskopii. Badanie umożliwia lekarzowi oględziny stanu błony śluzowej żołądka i pobranie tkanki do badania histopatologicznego, pozwalającego stwierdzić obecność bakterii Helicobacter pyroli (to ona najczęściej jest winowajcą).
Wielu pacjentów wzbrania się przed wykonaniem gastroskopii, ze względu na duży dyskomfort badania (bolesność, silne odruchy wymiotne). Niektóre gabinety diagnostyczne oferują już gastroskopię bezstresową, podczas której wziernik wprowadzany jest przez nos, a nie przez jamę ustną.
Jak leczyć zapalenie błony śluzowej żołądka
Sposób leczenia uzależniony jest od diagnozy, czyli występujących objawów i stwierdzonej przyczyny. Za 80% zachorowań odpowiada bakteria Helicobacter pylori. Najczęściej do zakażenia dochodzi przed ukończeniem 10 roku życia. Dotyczy to 70% populacji w krajach słabo rozwiniętych i 30% w krajach wysoko rozwiniętych. Przez wiele lat bakteria pozostaje w stanie uśpienia. Pod wpływem niewłaściwej diety, nadużywania alkoholu, stresu ulega uaktywnieniu.
Podstawową metodą leczenia jest równoczesne zastosowanie dwóch antybiotyków przez 7 dni. Dodatkowo lekarz stosuje także inhibitory pompy protonowej, które ograniczają wytwarzanie kwasu solnego.
Sprawą oczywistą jest zmiana nawyków żywieniowych i wyeliminowanie produktów, które wzmagają produkcję kwasu solnego.
