Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka

Przewlekły nieżyt żołądka to jedna z najczęściej występujących dolegliwości układu pokarmowego. W przeciwieństwie do ostrego nieżytu, choroba rozwija się w dłuższym okresie czasu i nie ustępuje samoczynnie.

Błona śluzowa żołądka to tkanka wewnętrzna chroniąca żołądek przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Dodatkowo pełni bardzo ważne funkcje w wydzielaniu kwasu solnego, pepsyny (enzym odpowiedzialny za rozkład białka), hormonów wpływających na pracę układu trawiennego, śluzu chroniącego żołądek przed działaniem kwasu solnego.

Czasami jednak błona śluzowa żołądka ulega uszkodzeniu i nie może spełniać swoich funkcji. Dochodzi wtedy do przewlekłego zapalenia błony śluzowej, a w ostateczności do jej trwałego uszkodzenia.

Przyczyny przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka

Nie wszystkie przyczyny przewlekłego zapalenia błony śluzowej są do końca poznane, ale za najważniejsze uważa się:

  • czynniki autoimmunologiczne – organizm wydziela przeciwciała zaburzające wydzielanie kwasu solnego,
  • czynniki zewnętrzne – niewłaściwa dieta, zakażenie Helicobacter pyroli, długotrwałe przyjmowanie leków przeciwzapalnych.

Zapalenie błony śluzowej żołądka może być chorobą samoistną lub towarzysząca innym schorzeniom, jak rak żołądka, choroba wrzodowa.

Można wyróżnić trzy etapy rozwoju choroby:• przewlekły powierzchowny nieżyt żołądka,

  • przewlekły zanikowy nieżyt żołądka,
  • zanik błony śluzowej żołądka.

Objawy przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka

Początkowo przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka przebiega bezobjawowo. W miarę rozwoju choroby pojawiają się takie objawy, jak:

  • bóle w nadbrzuszu,
  • nudności,
  • brak łaknienia,
  • ogólne osłabienie
  • zaburzenia w wypróżnianiu.

Rozpoznanie przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka

Pierwszą diagnozę stawia lekarz rodzinny na podstawie wywiadu. Dokładna diagnoza może być przeprowadzona po wykonaniu badań diagnostycznych. Obecność Helicobacter pyroli można stwierdzić na podstawie badania krwi. W pozostałych przypadkach podstawowa jest gastroskopia. Budzi ona wśród pacjentów wielką niechęć ze względu na duży dyskomfort. Często z tego powodu rezygnują oni z dokładnej diagnostyki i prawidłowego leczenia. Obecnie coraz więcej gabinetów oferuje tzw. gastroskopię bezstresową, polegającą na wprowadzaniu sondy przez nos, a nie przez gardło. Nie wywołuje to odruchu wymiotnego.

Leczenie przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka

Sposób leczenia w dużej mierze uzależniony jest od przyczyny. W przypadku autoimmunologicznym wskazane jest przyjmowanie witaminy B12. W pozostałych przypadkach dobre rezultaty przynosi odpowiednia dieta. Należy unikać produktów smażonych, pikantnych, napojów gazowanych i potraw wzdymających. Posiłki powinny być przyjmowane 5-6 razy dziennie.

Dodatkowo wskazane jest przyjmowanie leków z grupy inhibitorów pompy protonowej, które regulują wydzielanie kwasu solnego i osłaniają błonę śluzową przed uszkodzeniami. W niektórych przypadkach wskazane jest przyjmowanie antybiotyków. Skuteczne mogą być również odpowiednio dobrane preparaty ziołowe.

Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka
1 (20%) 1 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.