Nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka
Choroby układu pokarmowego nie zawsze dają widoczne objawy. Często rozwijają przez długi czas, nie wywołując żadnych dolegliwości. Z tego powodu ich diagnoza i leczenie są utrudnione.
Nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka to właśnie jedna z takich chorób żołądka, która rozwija się bezobjawowo. Powstaje w wyniku nieleczonego przewlekłego zapalenia błony śluzowej. Brak jasnych dolegliwości powoduje, że w początkowym okresie jest lekceważona, a niewielkie dolegliwości niwelowane są za pomocą środków doraźnych. Do najczęstszych przyczyn nadżerkowego zapalenia żołądka należą:
- zakażenie Helicobacter pyroli (odpowiada za 80% zachorowań),
- niewłaściwa dieta,
- zatrucie toksynami,
- długotrwałe przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
- czynniki autoimmunologiczne,
- silny stres.
Pod wpływem tych czynników dochodzi do powierzchownego uszkodzenia błony śluzowej żołądka, czyli nadżerki. W przeciwieństwie do choroby wrzodowej, która jest głębokim uszkodzeniem błony śluzowej, nadżerka nie wnika w głąb tkanki błony.
Objawy nadżerkowego zapalenie błony śluzowej żołądka
Najczęściej objawy nadżerkowego zapalenia błony śluzowej żołądka przypominają objawy choroby wrzodowej. Początkowo pojawiają się lekkie bóle w nadbrzuszu, które z biegiem czasu ulegają nasileniu, zwłaszcza w okresie 1,5-2 godzin po zjedzeniu posiłku. Jest to efekt podrażnienia błony nadmiernie wydzielanym kwasem solnym. Po zjedzeniu dolegliwości ustępują.
Dodatkowo mogą wystąpić nudności, zgaga, wymioty, a nawet krwawienia. W przypadku wystąpienia tych ostatnich, konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza. Mimo występowania tych objawów, ogólny stan chorego i samopoczucie są dobre.
Leczenie nadżerkowego zapalenia błony śluzowej żołądka
Prawidłowe leczenie może zostać rozpoczęte po przeprowadzeniu badań gastrologicznych i testów na obecność Helicobacter pyroli. W przypadku potwierdzenia obecności tej bakterii, najważniejszą sprawą jest pozbycie się jej z organizmu. Najczęściej stosuje się leczenie dwoma antybiotykami (przez 7 dni) oraz inhibitorami pompy protonowej, które zmniejszają produkcję kwasu solnego.
Dalsze leczenie nadżerkowego zapalenia błony śluzowej żołądka zależy od ustalonej przyczyny stanu zapalnego. Jeżeli przyczyną były leki przeciwzapalne, to należy przy ich zażywaniu przyjmować także leki chroniące żołądek, np. omeprazol, panteprazol itp. Całkowity okres leczenia trwa od 3 do 4 tygodni i po wyeliminowaniu przyczyn przynosi trwały efekt. Na wszelki wypadek warto jednak robić badania kontrolne. Bardzo dobre działanie osłonowe na błonę śluzową ma siemię lniane.
W przypadku stwierdzenia przyczyny autoimmunologicznej wskazane jest stałe przyjmowanie witaminy B12.
Konieczna jest także zmiana diety. Posiłki powinny być lekkostrawne i spożywane w regularnych odstępach czasu. Należy wyeliminować ostre przyprawy i potrawy wywołujące zwiększone wydzielanie kwasów w żołądku.
Nie wolno lekceważyć nadżerkowego zapalenia błony śluzowej, ponieważ niewyleczone może doprowadzić do powstania wrzodów. Dolegliwości będą wtedy znacznie silniejsze, a może także zaistnieć konieczność interwencji chirurgicznej.