Objawy zapalenia błony śluzowej żołądka

Często mówimy: boli mnie brzuch, boli mnie żołądek. Używamy tych określeń wymiennie na wszystkie dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Tymczasem najczęściej jest to zapalenie błony śluzowej żołądka

To najczęściej występująca choroba układu pokarmowego. Nazywana jest też często katarem żołądka lub nieżytem żołądka. Początkowy okres choroby nie jest groźny, ale lekceważenie objawów może prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Choroba powoduje zaburzenie funkcjonowania błony śluzowej żołądka, która odpowiada za:

  • prawidłowe wydzielanie kwasu solnego,
  • produkcję śluzu chroniącego przed działaniem kwasu,
  • wytwarzanie hormonów odpowiedzialnych za procesy trawienne,
  • wydzielanie peptyny (enzym) powodującej rozkład białek.

Wszelkie stany zapalne błony śluzowej żołądka powodują zaburzenia ze strony układu pokarmowego, jak i nadmierną produkcję kwasu solnego, a także zaniku śluzu.

Jak objawia się zapalenie błony śluzowej żołądka

W zależności od postaci choroby, objawy zapalenia błony śluzowej żołądka są różne. W stanie ostrym typowymi objawami są nudności, wymioty, brak łaknienia (apetytu), gorączka. Najczęstszą przyczyną jest zatrucie pokarmowe. Dolegliwości ustępują szybko po zastosowaniu odpowiednich leków i ścisłej diety. Przy silnych wymiotach i biegunkach trzeba przyjmować dużo płynów, by nie doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Przewlekłe zapalenie błony żołądka początkowo nie daje żadnych objawów. W stanie bardziej zaawansowanym pojawiają się bóle w nadbrzuszu (tzw. dołek podsercowy), uczucie sytości, zmęczenia. Bóle nasilają się w krótkim okresie czasu po posiłku (1,5-2 godzin).

Jak rozpoznać zapalenie błony śluzowej żołądka

W przypadku ostrego zapalenia, rozpoznanie następuje po występujących objawach i nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych badań.

Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka jest trudne do zdiagnozowania po objawach, które nie są jednoznaczne. Pierwszym etapem jest wywiad przeprowadzony przez lekarza. Na jego podstawie stawia się wstępną diagnozę. Jeżeli rozpoznanie idzie w kierunku zapalenia błony śluzowej żołądka, to niezbędne są badania specjalistyczne. Podstawowym jest gastroskopia, podczas której lekarz za pomocą specjalnego wziernika może oglądnąć stan błony śluzowej i pobrać materiał do badań histopatologicznych, mających określić przyczyny stanu zapalnego.

Najczęstsze przyczyny zapalenia błony śluzowej żołądka

Ostry nieżyt żołądka najczęściej wywoływany jest zatruciem pokarmowym lub alkoholowym. Przyczyny stanu przewlekłego są bardziej skomplikowane. Najczęściej wywołuje go bakteria Helicobacter pyroli – ok. 80%. Do pozostałych przyczyn można zaliczyć:

  • długotrwałe przyjmowanie leków przeciwzapalnych,
  • niewłaściwa dieta,
  • stresujący tryb życia,
  • czynniki autoimmunologiczne.

Leczenie uzależnione jest od stwierdzonej przyczyny. W przypadku obecności Helicobacter pyroli, konieczne jest równoczesne leczenie dwoma antybiotykami oraz lekami nowej generacji tzw. inhibitorami pompy protonowej, które ograniczają produkcję kwasu solnego. Przyczyny autoimmunologiczne wymagają stałego przyjmowania witaminy B12.

Nie należy lekceważyć objawów nieżytu żołądka, ponieważ mogą one prowadzić do rozwoju bardziej niebezpiecznych schorzeń, jak wrzody żołądka lub nowotwór żołądka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.