Zaparcia w ciąży

Zaparcia Autor: redakcja Komentarzy: 12

U kobiet w ciąży zaparcia zdarzają się bardzo często. W tym stanie nie należy używać żadnych środków przeczyszczających, więc należy skupić się na walce z nimi, opierając się o naturalne metody.

Według szacunków ekspertów, z problemami zaparć boryka się połowa kobiet w ciąży. Zwłaszcza po trzecim miesiącu ciąży. Najczęściej nie jest to wynik złej diety czy zbyt małej ilości płynów (organizm potrzebuje ich w tym stanie więcej). Ciało kobiety przechodzi jednak spore zmiany hormonalne. Zwiększa się m.in. poziom progesteronu, co wpływa na wolniejszą pracę jelit.

Oprócz zmian hormonalnych, zmienia się też sama jama brzuszna: rośnie macica, przez co wywiera większy nacisk na jelita i inne narządy wewnętrzne. Z tego powodu robi się w nich „ciaśniej” i resztki pokarmowe wolniej wędrują do odbytnicy. W tym przypadku zwłaszcza należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, by stolec łatwiej przecisnąć się przez jelita.

Warto pamiętać, że podczas ciąży absolutnie zabronione jest korzystanie ze środków przeczyszczających oraz robienie lewatyw. W aptekach można jednak nabyć preparaty, które przeznaczone są dla ciężarnych. Mimo że wiele z nich jest bez recepty, nie powinno się przyjmować ich bez konsultacji z lekarzem prowadzącym. Tylko on może zdecydować, czy kobieta może przyjmować laktulozę (to syntetyczny cukier), działającą rozluźniająco na konsystencję stolca czy np. czopki glicerynowe. Czasem zaparcia w ciąży powoduje też przyjmowanie żelaza, które zapisywane jest gdy zbyt bardzo spada poziom czerwonych ciałek we krwi.

Bez wątpienia zaparć nie wolno jednak lekceważyć. To nie tylko uczucie wypełnianie, bóle brzuch czy wzdęcia, ale również trwałe następstwa, które mogą nas czekać. Jedno z najczęstszych to hemoroidy, czyli żylaki odbytu, które są bardzo bolesne.

Zaparcia w ciąży – przyczyny

Przyczyną zaparć w ciąży jest też brak ruchu. Pamiętajmy, że wprawdzie nie można się przemęczać, ale aktywność fizyczna jest wręcz konieczna. Spacer, odpowiednia dieta bogata w produkty zawierające sporo błonnika, to podstawa przy profilaktyce zaparć i ich zwalczaniu w ciąży.

12 komentarzy

 • mirka:

  Data: Marzec 29, 2014 Czas: 11:19

  ja z zaparciami w ciąży walczyłam bardzo skutecznie za pomocą czopków eva/qu, które działają w ciągu 15min od aplikacji, był to ogromny plus, ponieważ nie musiałam długo męczyć się i czekać na efekt…

 • jawiemlepiej:

  Data: Kwiecień 17, 2014 Czas: 09:27

  Z zaparciami w ciąży jest tak, ze jak jesz produkty zawierające dużo błonnika to po chwili nie masz zaparć. Kobiety same są sobie winne że nie jedzą błonnika.

 • Ola:

  Data: Czerwiec 25, 2014 Czas: 07:44

  A ja słyszałam że można mieć lewatywę przed porodem. Podobno często robi się ją kobietom zanim urodzą. Wystarczy tylko poprosić w szpitalu na jakiś czas przed ustalonym terminem porodu. Więc skoro można ją mieć przed porodem to wydaje mi się, że można ją zrobić również jako środek zapobiegawczy zaparciom. Jak będziecie w szpitalu to spytajcie się czy zrobią wam lewatywę bo zaparcia w ciąży nie są niczym przyjemnym i nie ma sensu się niepotrzebnie męczyć.

 • magitka:

  Data: Lipiec 24, 2014 Czas: 08:19

  ja miałam straszne zaparcia w 7 miesiacu ciąży. bylo tak zle do tego stopnia ze pojawiły sie u mnie hemoroidy i w ostatnich miesiacach ciazy stosowałam maści.

 • Kalina:

  Data: Czerwiec 30, 2015 Czas: 11:18

  Właśnie lekarz zalecił mi te czopki. Czyli mówicie, że warto i na że na spokojnie mogę je stosować? Nic nam się nie stanie?

  • kasia:

   Data: Grudzień 7, 2015 Czas: 12:02

   Nie przemogłam się do czopków, ale bezpieczny w ciąży jest dicopeg. Łatwy do dawkowania i można stosować już u niemowląt.

 • Karolka:

  Data: Luty 21, 2016 Czas: 09:21

  Czopki nie są takie straszne. Poza tym eva/qu działają do 15 min więc można sobie zaplanować wizytę w toalecie. W przypadku herbatek, tabletek czy syropów nie jest to juz takie pewne. Oprócz tego te czopki nie wchłaniają się do krwi więc są zupełnie bezpieczne.

 • Sasza:

  Data: Luty 21, 2016 Czas: 16:43

  Myślę, że sam fakt, iż działają w ciągu 15 minut, łagodzi ewentualny dyskomfort związany z aplikacją. Pokażcie mi inne środki na zaparcia, które działają tak szybko?

 • Saritta:

  Data: Luty 21, 2016 Czas: 22:28

  Ja usłyszałam od ginekologa, że tych glicerynowych czopkow też nie powinno się używać, mi polecił przede wszystkim na czczo wypic przegotowana wode z cytryna.

 • Karolka:

  Data: Marzec 17, 2016 Czas: 08:22

  Ale eva/qu nie sa glicerynowe i można je zupełnie bezpiecznie przyjmować w ciązy. Glicerynowe przeczyszczają a te nie. Rozpuszczając się pobudzają jelita do pracy. Nie rozleniwiają jelit a to ważne.

  • bunia:

   Data: Kwiecień 19, 2016 Czas: 12:57

   Mnie przerażają czopki, w dzieciństwie też miałam zaparcia może stąd ta niechęć do czopków, wole środki doustne a dicopeg można stosować też u niemowląt i jest bezpieczny dla kobiet w ciąży.

 • Asia:

  Data: Maj 5, 2016 Czas: 19:36

  nietrawię czopków. Źle m i się kojarzą. Ja stosuję dicopeg na zaparcia i one mi świetnie poprawe przyniosły ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.